Rząd najwyraźniej upiera się, że urzędnicy nie strajkują

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Od 9 lat w Trybunale Konstytucyjnym leży wniosek „Solidarności” o zbadanie konstytucyjności przepisu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który pozbawia prawa do strajku wszystkich zatrudnionych w administracji publicznej. Rząd nie zamierza jednak z niego zrezygnować i w niezmienionym kształcie wpisał taką regulację do projektu ustawy, nad którym trwają obecnie prace.

02.03.2023

Praca dyplomowa od ChataGPT to kwestia czasu - część uczelni tworzy rekomendacje

Szkolnictwo wyższe

Uczniowie i studenci będą korzystać ze sztucznej inteligencji, to nieuniknione. Niektórzy wykorzystają ją do przyspieszenia procesu pisania prac, czy artykułów, inni ChatGPT potraktują jak darmowego ghostwritera. Uczelnie już powinny zastanowić się nad tym, jak podchodzić będą tego rodzaju tekstów. Konieczna jest też dyskusja nad zmianą samego systemu, ale to wyzwanie globalne.

02.03.2023

Nie będzie wyboru nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma podstaw do zwołania zgromadzenia w celu wyboru kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego - taką uchwałę podjęło w środę Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK bezwzględną większością głosów, w obecności dwóch trzecich sędziów TK. To reakcja na wystąpienie grupy sędziów, którzy kwestionują prawo Julii Przyłębskiej do dalszego pełnienia funkcji prezesa.

01.03.2023

SN: Nie będzie kary dla prokuratora za zniesławienie radców

Prawnicy

Prokurator zarzucająca publicznie radcom prawnym, w liście do okręgowej rady, naruszenie zasad etyki zawodu, nie stanie przed sądem karnym. Zdaniem Sądu Najwyższego prawdopodobieństwo, że popełniła czyn karalny – zniesławiający prawników – nie jest wysokie. A państwo przyznało prokuratorom immunitet, aby chronić ich niezależności i bezpieczeństwa z powodu bezpodstawnych oskarżeń.

01.03.2023

Chaos w przedawnieniu karalności - MS zapowiada zmianę przepisu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Najpierw tarcza antycovidowa wstrzymała wiosną 2020 r. bieg przedawnienia karalności czynów i wykonania kary w sprawach o przestępstwa. Miesiąc później go "odwieszono", a w połowie 2021 r. ponownie... wstrzymano i to z wskazaniem na daty wsteczne. Może to spowodować ogromne problemy - prawnicy mają wątpliwości, jak liczyć terminy przedawnienia. Mówią o fuszerce legislacyjnej, która narusza gwarancje konstytucyjne.

01.03.2023

Czarnek: Samorządy muszą wypłacić podwyżki już w marcu

Kadry w oświacie

Już dziś nauczyciele mogą otrzymać wyrównanie od 1 stycznia i już wiem, że w wielu szkołach to się dzieje. Powoływanie się na Kartę Nauczyciela, na ustęp 11., artykułu 30. – jak czytałem w niektórych komunikatach niektórych dyrektorów wydziałów oświaty w wielkich miastach – i mówienie, że w związku z tym nie wcześniej niż 3 kwietnia będzie wypłacone wynagrodzenie, jest absurdem - podkreśla minister Przemysław Czarnek.

01.03.2023

Od 1 marca zmiany w kredycie bez wkładu własnego

Kredyty Nieruchomości

1 marca wchodzą w życie zmiany dotyczące kredytu bez wkładu własnego. Jeśli kredytobiorca ma wkład własny niższy niż 20 proc., gwarancją BGK będzie mogła być objęta także brakująca część wkładu. Podniesiono też współczynnik, który służy do wyliczania maksymalnej ceny metra kwadratowego kwalifikującej się do skorzystania z programu.

01.03.2023

Minister zatwierdził kolejne zaktualizowane programy specjalizacji lekarskich

Zawody medyczne Zarządzanie

Minister zdrowia zaakceptował w sumie 73 zaktualizowane programy specjalizacji - wynika z informacji Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Pozostałe są na końcowym etapie opracowywania w zespołach ekspertów. Lekarzy, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne w wyniku wiosennego postępowania kwalifikacyjnego, będą obowiązywać wyłącznie nowe programy szkolenia.

01.03.2023

Ochrona pracujących zdalnie - co w praktyce oznacza nowelizacja Kodeksu pracy

Prawo pracy BHP

Już 7 kwietnia br. wejdzie w życie długo wyczekiwana, ale i budząca wiele dyskusji nowelizacja Kodeksu pracy, uwzględniająca m.in. nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Każda firma, w której pracownicy wykonują pracę poza jej siedzibą, będzie zobowiązana wdrożyć rozwiązania i stosowną dokumentację dla wypełnienia obowiązków wymaganych Kodeksem.

01.03.2023

Z ochrony czasowej w Polsce korzysta prawie milion obywateli Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę z ochrony czasowej w Polsce korzysta obecnie prawie 1 mln obywateli Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Łącznie ważne zezwolenia na pobyt w kraju posiada natomiast 1,4 mln osób wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Ukraińcy są obecnie najliczniejszą grupą cudzoziemców w Polsce.

01.03.2023

Przedsiębiorstwa nie będą mogły naliczać dodatkowych opłat za prąd

Pomoc społeczna Energetyka

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na interpelację zaznacza, że nowe przepisy mają skutecznie chronić odbiorców przed nadmiernie wysokimi rachunkami za prąd. Ma się do tego przyczynić m. in. wprowadzenie ceny maksymalnej, dzięki czemu przedsiębiorstwa energetyczne nie będą mogły stosować wobec odbiorców dodatkowych opłat, co zdarzało się wcześniej.

01.03.2023

„Normalna” praca i życie w Ukrainie toczą się mimo wojny

Rynek Prawo pracy Ukraina

Według szacunków Narodowego Banku Ukrainy (NBU) 4,7 mln Ukraińców szuka pracy w swoim kraju lub poza nim. Nasi wschodni sąsiedzi, którzy nie opuścili ojczyzny i nie walczą na wojnie, starają się prowadzić „normalne” życie i zarabiać na nie, by móc utrzymać siebie i bliskich. Wielu z nich – mimo programów rządowych dedykowanych bezrobotnym – nie może znaleźć pracy.

01.03.2023

Funkcjonariusze dostaną dodatkowe świadczenie za długoletnią służbę

Administracja publiczna Policja Prawo pracy Wojsko

Dodatkowe świadczenie motywacyjne dla doświadczonych funkcjonariuszy i żołnierzy posiadających co najmniej 15-letni staż służby, zwane dodatkiem "antyemerytalnym", ma ich powstrzymać przed odejściem ze służby. Nowe przepisy obowiązują od 1 marca 2023 r.

01.03.2023

Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych wchodzi w życie

Prawo cywilne Budownictwo

Z dniem 1 marca br. wchodzi w życie ustawa z 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych, która wprowadza m.in. zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Skorzystać z tego będzie mogła grupa co najmniej trzech osób fizycznych, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej. Prezydent podpisał ustawę 12 grudnia ubr.

01.03.2023

ZUS: 1 marca pierwsza wypłata wyższych emerytur

Domowe finanse Emerytury i renty

W środę, 1 marca, rusza wypłata pierwszej transzy wypłat zwaloryzowanych emerytur i rent. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że coroczna waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości wypłat.

01.03.2023

Wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych

Pacjent Farmacja

Od 1 marca 2023 r. zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Dodano 92 nowe produkty lub wskazania. 36 produktów lub wskazań wypadło z nowej listy w stosunku do poprzedniej. Pacjenci mniej dopłacą m.in. do leków na schizofrenię, za lek na astmę przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. W refundacji aptecznej finansowane będą trzy nowe leki.

01.03.2023

Szwedzki stół dla pracowników bez PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pracodawca, finansujący swoim pracownikom posiłki serwowane w formie szwedzkiego stołu, nie ma możliwości ustalenia realnej wartości świadczenia przypadającego na konkretnego pracownika. Obiad nie powoduje zatem powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu u pracowników. Potwierdza to po raz kolejny skarbówka i eksperci.

01.03.2023

MEiN przewiduje zwolnienia nauczycieli, ale nie wie jak duże

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

W perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli - mówił w grudniu minister edukacji i nauki. O wyjaśnienia poprosili posłowie - resort utrzymuje, że niż doprowadzi do masowych zwolnień w edukacji, ale już mniej kategorycznie mówi, do jak dużych i kiedy. Zapowiada kontynuowanie rozmów o wcześniejszych emeryturach i sygnalizuje podwyższenie pensum.

01.03.2023

Od dziś nowe zasady obliczania opłat za ciepło

Pomoc społeczna Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wchodzą w życie rozwiązania, które mają chronić odbiorców ciepła przed niekontrolowanym wzrostem wysokości rachunków w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Jedną z istotnych zmian jest wprowadzenie maksymalnej ceny dostawy ciepła. Z kolei przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły ubiegać się o rekompensaty. Jednocześnie muszą jednak stosować taryfy najkorzystniejsze dla odbiorcy.

01.03.2023

Zleceniobiorca nie potrzebuje stażu pracy, by dostać emeryturę

Prawo cywilne Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Staż pracy nie ma znaczenia przy ustalaniu prawa do emerytury. Jest potrzebny tylko do ustalenia kapitału początkowego. O wysokości emerytury decydują wszystkie okresy opłacania składek z tytułu wykonywania umowy zlecenia - przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Do uzyskania emerytury nie jest zatem wymagane posiadanie określonego okresu ubezpieczenia.

01.03.2023