Pierwsza część zaktualizowanych programów specjalizacyjnych została opublikowana na początku lutego. Wówczas prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się z prośbą do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o wstrzymanie wprowadzenia w życie nowych programów specjalizacji do czasu merytorycznych uzgodnień ze środowiskiem lekarskim i towarzystwami naukowymi. Wątpliwości samorządu lekarskiego dotyczą praktycznej dostępności do wymaganych w programach procedur, skrócenia czasu trwania szkolenia specjalizacyjnego i zmian w zakresie odbywania obowiązkowych dyżurów na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.
Czytaj także na Prawo.pl: Bukiel: Trzeba zmienić sposób kształcenia specjalizacyjnego lekarzy>>
Czytaj też: Zasady kształcenia podyplomowego lekarzy >>>
Odnosząc się do zastrzeżeń części środowiska lekarskiego dotyczących treści niektórych programów, które zostały opublikowane na początku lutego, prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego podkreślił, że CMKP nie ingeruje w merytoryczną zawartość programów. - Dbamy o to, żeby wszystko było zgodne z przepisami krajowymi oraz o to, by czas realizacji programów specjalizacji nie był krótszy niż minimum wymagane przez Unię Europejską – podkreślił.
Czytaj też: Uznawanie kwalifikacji lekarzy i swoboda praktykowania zawodu lekarza w krajach Unii Europejskiej >>>
Aktualizacji specjalizacji lekarskich ciąg dalszy nastąpi
Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty programy muszą być dostosowywane do aktualnej wiedzy medycznej co najmniej raz na 5 lat. W sumie zaktualizowanych ma zostać 86 programów specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Wszystkie zatwierdzone programy muszą być wprowadzone do Systemu Monitorowania Kształcenia do końca pierwszego kwartału br. Lekarz/lekarza dentysta kierowany przez wojewodę do jednostki akredytowanej od wiosny 2023 będzie miał załączony do Elektronicznej Karty Specjalizacji (EKS) obowiązujący go nowy program szkolenia specjalizacyjnego.
Prof. Gellert przypomniał, że jednostki posiadające akredytację do prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych, mają obowiązek weryfikacji akredytacji w ciągu 12 miesięcy od dnia ogłoszenia nowych programów. Obowiązek uzyskania nowej akredytacji dotyczy wyłącznie jednostek zamierzających prowadzić szkolenie specjalizacyjne na podstawie nowych programów. Jednostki akredytowane, które już szkolą lekarzy według starych programów, zachowają akredytację tylko do momentu zakończenia tych szkoleń. Dyrektor CMKP dodał, że w nowych programach specjalizacji warunki akredytacji są precyzyjnie opisane.
Czytaj też: Służba medycyny pracy - kwalifikacje lekarzy i pielęgniarek >>>
Czytaj też: Ochrona wizerunku lekarza i pielęgniarki w kontaktach z pacjentem >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.