Kwestia dodatkowych opłat w rachunkach za energię elektryczną została poruszona w interpelacji posła Pawła Szramki. Wskazał w niej, że we wcześniejszych przepisach, w których zagwarantowano konkretny poziom cen energii elektrycznej, nie zapisano wprost, jak mają się kształtować dodatkowe opłaty wchodzące w skład ostatecznego rachunku za prąd, co wpłynęło na koszty ponoszone przez odbiorców.
Zobacz w LEX: Różne oblicza kryzysu energetycznego w jednostkach samorządu terytorialnego >>>
Dwie ustawy osłonowe
Poseł zwrócił się do ministra klimatu i środowiska z zapytaniem, w jaki sposób kształtują się obecnie ceny energii i stawki dodatkowe doliczane do rachunków. W interpelacji pytał też, czy ministerstwo ma w planach podjęcie kolejnych kroków związanych z zamrożeniem dodatkowych opłat, wpływających na wyższą kwotę ostatecznego rachunku. Ministerstwo wskazało, że ochrona odbiorców energii elektrycznej została zagwarantowana w dwóch ustawach: o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Po wprowadzeniu tych rozwiązań zaczęły obowiązywać m. in. limity, które pozwalają na skorzystanie z niższej stawki na prąd – pod warunkiem, że nie odbiorca nie przekroczy określonego progu. Ale jeśli nawet nie zmieści się w określonym limicie, nadal będzie mógł skorzystać z innych rozwiązań osłonowych.
KALKULATOR w LEX: Formularz - informacja zbiorcza dotycząca zużycia energii elektrycznej przez jednostki sektora finansów publicznych >>
Czytaj też: Nowe prawo - jak oszczędzać prąd w 2023 roku >>
Cena maksymalna ma zapobiec naliczaniu dodatkowych opłat
Ministerstwo w odpowiedzi na interpelację podkreśliło też, że problem naliczania dodatkowych opłat wchodzących w skład rachunku został rozwiązany w najnowszych przepisach. Po wejściu w życie nowelizacji sprzedawcy nie mogą dowolnie ich kształtować, ponieważ obowiązuje ich cena maksymalna, w której skład wchodzi całość kwoty rachunku. Zdaniem ministerstwa, pozwoli to ukrócić ewentualne niekorzystne praktyki.
- Wyeliminowane zostało zatem ryzyko naliczania przez sprzedawców także innych opłat związanych z obrotem energią elektryczną, jak opłaty handlowe, abonamentowe itp. Skuteczność wdrożonych regulacji sprawia, iż ewentualne podjęcie kolejnych kroków związanych z zamrożeniem dodatkowych opłat stało się bezprzedmiotowe – zaznacza ministerstwo.
Cena promocyjna: 99 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 74.26 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.