Program „Mój prąd” skierowany do osób fizycznych, cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub ciepła) oraz zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Do biura poselskiego Wojciecha Murdzka zgłosił się ksiądz proboszcz parafii rzymskokatolickiej. Rozważa on różne rozwiązania ogrzewania nowobudowanego kościoła wraz z domem parafialnym. Jedną z propozycji jest pompa ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Parafia mogłaby wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby, mając zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji (lub umowę sprzedaży energii elektrycznej). Zapis dotyczący grantobiorców programu „Mój prąd” nie uwzględnia osób prawnych ani podmiotów wrażliwych, do których zalicza się m.in. kościoły.

Poseł w interpelacji poselskiej do ministra klimatu i środowiska zwrócił się więc z pytaniem, czy przewidywane jest rozszerzenie programu „Mój prąd” o kościoły oraz inne związki wyznaniowe, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, w zakresie, w jakim zużywa ciepło na potrzeby działalności niegospodarczej?

 

Dla proboszcza nie ma wsparcia

Ministerstwo informuje, że obecna formuła Programu „Mój prąd” nie przewiduje możliwości poszerzenia katalogu wnioskodawców o kościoły oraz inne związki wyznaniowe. Program priorytetowy „Mój Prąd na lata 2021 – 2023” jest programem dedykowanym wyłącznie osobom fizycznym wytwarzającym energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (są stroną tej umowy, nie pełnomocnikiem) / umowę sprzedaży energii, regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Resort zaznacza, że udzielanie dofinansowania w zakresie mikroinstalacji fotowoltaicznych dla innej grupy wnioskodawców niż osoby fizyczne wymagałoby przygotowania nowego, odrębnego programu priorytetowego.

Minister Anna Moskwa poinformowała, że aktualnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej także nie posiada programu skierowanego do kościołów oraz innych związków wyznaniowych, w zakresie pozyskania dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji. Na dzień dzisiejszy NFOŚiGW nie przewiduje też wdrożenia takiego programu w 2023.