Świadectwa energetyczne to fikcja, sprzedający i wynajmujący omijają prawo

Nieruchomości Energetyka

Od kilku miesięcy obowiązują ostrzejsze przepisy dotyczące świadectw energetycznych. Za brak przekazania dokumentu najemcy lub kupującemu mieszkanie grozi grzywna do 5 tys. zł. Nikt się jednak karą nie przejmuje, bo istnieje ona tylko na papierze. Kupujący i najemcy poświadczają w umowach, że świadectwo otrzymali, co nie jest najczęściej prawdą. Masowo kupuje się też generowane przez boty świadectwa w internecie. Ich jakość jest jednak praktycznie zerowa.

14.10.2023

Szpitalny triaż coraz bliżej - pacjent nie będzie czekał na lekarza SOR-u

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pacjent, który przyjedzie na szpitalny oddział ratunkowy (SOR), a nie będzie wymagał pilnej pomocy, będzie mógł być od razu przekierowany do podstawowej opieki zdrowotnej, bez konieczności kontaktu z lekarzem dyżurnym SOR. Od 1 stycznia 2024 roku przy SOR-ach obowiązkowo powinna działać nocna i świąteczna opieka zdrowotna (NiŚOZ). Na oddziale ratunkowym mają być przyjmowani tylko pacjenci wymagający pilnej pomocy.

14.10.2023

Skruszony płatny morderca mógłby liczyć na bezkarność, ale jest luka

Wymiar sprawiedliwości

Nowy kodeks karny penalizuje przyjęcie zlecenia zabójstwa. W przepisie zawarto też klauzulę niekaralności - jeśli przyszły zabójca zgłosi się do organów ścigania i powie kto mu je zlecił, może uniknąć kary. Tu zaczynają się jednak wątpliwości, prawnicy wskazują, że idziemy w kierunku karania za sam zły zamiar. Resort sprawiedliwości patrzy na to jednak inaczej.

14.10.2023

Cisza wyborcza potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę

Wybory

O północy zakończyła się kampania wyborcza i kampania referendalna. Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania w niedzielę, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie: zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zabronione jest również prowadzenie kampanii referendalnej. Nie wolno podawać wyników sondaży, także tych przedwyborczych.

14.10.2023

PKW: Ponad 29 mln Polaków uprawnionych do głosowania

Wybory

Wyborców uprawnionych do głosowania jest 29 mln 91 tys. 533 osoby, z tego 12 792 osoby to liczba wyborców głosujących korespondencyjnie, a z kolei 41 314 osób to liczba wyborców głosujących przez pełnomocnika. Ponadto wydano 369 757 zaświadczeń o prawie do głosowania. Liczba członków obwodowych komisji wyborczych wynosi 262 641 osób, natomiast okręgowych komisji wyborczych - 345 osób - poinformował w piątek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

13.10.2023

Doroczna Konferencja Audytingu rozpocznie się już 16 października

Rachunkowość

XXIV Doroczna Konferencja Audytingu odbędzie się 16-17 października 2023 r. pod hasłem „Biegły rewident. Jakość. Zaufanie: zielony audyt, standardy zarządzania jakością, etyka i niezależność”. W ciągu dwóch dni uczestnicy wezmą udział w dziewięciu panelach dyskusyjnych dotyczących m.in. dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) oraz standardów zarządzania jakością.

13.10.2023

Nagrywanie przez mężów zaufania czynności komisji wyborczych

Samorząd terytorialny RODO Wybory

Mężowie zaufania, realizując swoje uprawienia, mogą rejestrować wyłącznie czynności komisji. Niedopuszczalne jest nagrywanie na przykład spisu wyborców, czynności wykonywanych przez wyborców, w tym...

13.10.2023

Zgłoszenia do Nagrody im. Ewy Bieńkowskiej tylko do niedzieli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do 15 października 2023 r. można zgłaszać publikacje z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii, a także przykłady praktycznych działań związanych z taką pomocą. Laureaci konkursu organizowanego przez Fundację Pomocy Ofiarom Przestępstw otrzymają nagrodę im. Ewy Bieńkowskiej.

13.10.2023

Ławnicy SN: Trzeba wstrzymać się od orzekania

Wymiar sprawiedliwości

Rada Ławnicza Sądu Najwyższego podjęła w czwartek, 12 października, dwie radykalne uchwały. Zaleca w nich ławnikom Sądu Najwyższego powstrzymanie się od udziału w orzekaniu obu Izb Sądu Najwyższego – Izby Odpowiedzialności Zawodowej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej, w tym zwłaszcza z udziałem sędziów powołanych niezgodnie z Konstytucją RP, co najmniej w ciągu dwóch miesięcy od dnia przyjęcia uchwały.

13.10.2023

Po wyjściu ze szpitala, do lokalu wyborczego warto wziąć wypis

Pacjent Zawody medyczne Wybory

Wyborcy, którzy trafią do szpitala przed dniem głosowania, a nie będzie ich w szpitalnym spisie wyborców, zostaną do niego dopisani w dniu wyborów. Osoby, które trafią do szpitala w dniu wyborów, będą mogły tam głosować tylko na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z kolei osoby, które tuż przed wyborami wyszły ze szpitala, powinny wziąć do lokalu wyborczego wypis, który to potwierdzi.

13.10.2023

Można skorzystać z obniżenia rachunku za prąd - są jednak warunki

Prawo gospodarcze Energetyka

Nowelizacja rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną ma być kolejnym mechanizmem, który umożliwi obniżenie rachunków za energię elektryczną. Odbiorca energii musi jednak spełnić jeden z przewidzianych warunków - na przykład potwierdzić swoje dane przez portal dostawcy energii lub telefonicznie. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

13.10.2023

Skarbówka prześwietla pensje pracowników - twórców

PIT Prawo pracy

Organy zaczęły sprawdzać, czy część wynagrodzenia wypłacanego pracownikom-twórcom w ramach umowy o pracę albo umowy zlecenia, nie objęta 50-procentowymi kosztami uzyskania przychodów, odpowiada kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Źle ustalona proporcja może oznaczać dopłatę do poziomu pensji minimalnej, i to nawet za kilka lat wstecz. Co gorsza, z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia, a wszystko za sprawą jednego wyroku Sądu Najwyższego.

13.10.2023

Każdy musi dochować ciszy wyborczej, z referendalną to nie takie proste

Wybory

Piątek to ostatni dzień, w którym politycy mogą zachęcać do głosowania na swoje ugrupowania - od północy do końca głosowania będzie w końcu można trochę odpocząć od natłoku informacji i sondaży przedwyborczych. Możliwe będzie natomiast prowadzenie akcji profrekwencyjnych, ale jedynie w odniesieniu do wyborów parlamentarnych. Zakazane jest zachęcanie do udziału w referendum, w którym frekwencja odgrywa kluczowe znaczenie.

13.10.2023

Pozwem czy aktem oskarżenia w aktywistę - Polska przoduje w SLAPPach

Strategiczne pozwy przeciwko partycypacji publicznej (SLAPP) stały się także w Polsce skutecznym narzędziem tłumienia debaty publicznej. Wykorzystywane są zarówno przez władze, jak i przez korporacje. Sprawy trafiają do sądów, zarówno cywilnych, jak i karnych. Przy czym gra nie toczy się o samo skazanie czy wyrok nakazujący zapłatę zadośćuczynienia, ale głównie o uprzykrzenie życia aktywistom lub dziennikarzom.

13.10.2023

Głosujący korespondecyjnie nie wiedzą, co zrobić z niechcianą kartą referendalną

Wybory

Głosujący w wyborach korespondencyjnie nie wiedzą, jak postąpić z kartą referendalną, jeśli nie chcą brać udziału w referendum, aby nie złamać prawa. Tym bardziej, że oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu dotyczy wszystkich kart wyborczych, w tym referendalnej. Państwowa Komisja Wyborcza pozostawia decyzję wyborcy, ale zaznacza, że sposób postąpienia z kartą referendalną nie powinien przekraczać prawa. Wygląda jednak na to, że jest luka prawna w przepisach, a wyborca - pozostawiony sam sobie.

13.10.2023

Normy zatrudnienia w opiece zdrowotnej to minimum, a nie standard

Zawody medyczne

Normy zatrudnienia pielęgniarek i położonych mają chronić personel i pacjentów przed prowadzeniem działalności leczniczej bez odpowiedniej liczby personelu. Muszą one zostać jednak ustalone zgodnie z prawem, w odniesieniu do realiów funkcjonowania danego podmiotu leczniczego. Warto zadbać o to, aby normy spełniały te wymagania. W przeciwnym razie bezpieczeństwo medyków i pacjentów może być zagrożone.

13.10.2023

NFZ: Więcej pieniędzy na nadwykonania, wyroby medyczne i leki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak podpisał zarządzenie zmieniające plan finansowy NFZ na 2023 r. Nowelizacja zakłada uwolnienie środków z rezerwy ogólnej oraz z tzw. funduszu zapasowego. Łącznie to blisko 1,3 mld zł - poinformował w czwartek NFZ. Dzięki tym funduszom NFZ zapłaci za nadwykonania. Więcej środków trafi też do Podstawowej Opieki Zdrowotnej, na wyroby medyczne i refundację leków.

12.10.2023

W kampanię wyborczą zaangażowane są samorządy, urzędnicy i państwowe spółki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wybory

Potańcówki, imprezy lokalne i pikniki, zaangażowanie spółek Skarbu Państwa, wykorzystanie środków samorządowych, wreszcie zorganizowanie referendum w dniu wyborów parlamentarnych. Na znaczne nadużycia ze strony komitetów wyborczych, urzędników państwowych i samorządów w wykorzystaniu zasobów publicznych podczas kampanii wyborczej wskazuje w swoim raporcie Fundacja Odpowiedzialna Polityka.

12.10.2023

Rząd proponuje dodatkową pomoc dla producentów malin

Rynek Rolnictwo

Zapobieganie skutkom załamania rynku malin i wsparcie producentów, którzy sprzedawali owoce po zaniżonych cenach - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ma ono zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

12.10.2023

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie przenośnych koncentratorów tlenu

Pacjent Niepelnosprawność

Kwestie formalne stoją na przeszkodzie uznania przenośnych koncentratorów tlenu za sprzęt rehabilitacyjny - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO są jednak podstawy, by uznać ich dofinansowanie za formę likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych. Stacjonarne urządzenia ważą ok. 20 kg i nie mają zasilania akumulatorowego - nie mogą zatem być stosowane poza domem, co zamyka chorujących w czterech ścianach - zaznacza.

12.10.2023