Rząd przyjął projekt w sprawie wydawania dzieci za granicę

Prawo cywilne

Przepisy dostosowujące do lutowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wstrzymywania wykonywania prawomocnych orzeczeń zarządzających wydanie dziecka za granicę przyjął we wtorek rząd. Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego doprecyzowuje przepisy dotyczące wykonywania orzeczeń w sprawach, które są prowadzone na podstawie Konwencji haskiej.

18.07.2023

Nowy wykaz czasopism naukowych - jeszcze więcej punktów, a tryb znów nieznany

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki opublikował nowy wykaz czasopism naukowych - najwyższe noty, po 200 punktów, mają Białostockie Studia Prawnicze i Przegląd Sejmowy. Ale to nie jedyne czasopisma, którym podwyższono punktacje. Choć jest to dobra wiadomość dla wydawnictw i części naukowców, to znów dość tajemniczy jest tryb, w jakim dokonano zmian.

18.07.2023

NIK: Podwyżki energii elektrycznej zachwiały elektromobilnością w samorządach

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Transport

Mimo oferowanego wsparcia, większość skontrolowanych gmin nie zapewniła wymaganego ustawą udziału samochodów elektrycznych we własnych flotach. Przyczyną tego były m.in. duży wzrost cen energii elektrycznej oraz słabo rozwinięta sieć stacji ładowania. Problem stanowiły też niejasne zapisy w ustawie o elektromobilności.

18.07.2023

W strefach czystego transportu nie tylko system nalepkowy

Samorząd terytorialny Transport

Gminy mogą zdecydować, w jaki sposób skontrolują wjazd do strefy czystego transportu. Czy w oparciu o system „nalepkowy”, czy za pomocą systemów automatycznego czytania tablic na podstawie danych pobieranych z centralnej ewidencji pojazdów. Takie zmiany wprowadza znowelizowana ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

18.07.2023

Hakerzy atakują w wakacje, ale można zmniejszyć ryzyko cyberataków w firmie

Nowe technologie Małe i średnie firmy

Liczba cyberataków phishingowych wzrasta w sezonie urlopowym. Nie tylko letnie rozkojarzenie pracowników sprzyja hakerom. Znaczenie mają też ryzykowne praktyki związane z cyberbezpieczeństwem. Jednym ze sposobów na aktualizację wiedzy o zagrożeniach wśród osób zatrudnionych w organizacji są szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

18.07.2023

Opublikowano propozycje zmian dotyczące substancji zapachowych w kosmetykach

Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie

IFRA (International Fragrance Association) opublikowała właśnie 51. poprawkę do swoich standardów dotyczących stosowania i bezpieczeństwa substancji zapachowych wykorzystywanych w kosmetykach. Obejmuje ona łącznie 48 składników kompozycji zapachowych. W przypadku niektórych zadecydowano o zmniejszeniu dopuszczalnych stężeń ze względu na potencjalne ryzyko alergii lub szkodliwość.

18.07.2023

NSA uchylił postanowienie o wstrzymaniu decyzji środowiskowej dotyczącej Turowa

Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Węgiel

We wtorek, 18 lipca br., Naczelny Sad Administracyjny uchylił postanowienie warszawskiego WSA z 31 maja br. o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej w sprawie kopalni Turów. Uwzględniono zażalenia GDOŚ, PGE GiEK i Prokuratury Krajowej. Spór dotyczył zagrożeń dla środowiska w wyniku wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w Bogatyni.

18.07.2023

Prawo migracyjne trafi do kosza, podobnie jak wcześniej polityka migracyjna?

Rynek Prawo pracy Prawo europejskie

Polska nie ma polityki migracyjnej – twierdzą zgodnie prawnicy i pracodawcy. Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Polityki migracyjnej Polski – kierunki działań 2021-2022” wraz z dokumentami, do których dotarł serwis Prawo.pl, został wycofany w IV kwartale 2022 r. Podobny los ma teraz spotkać także projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, nad którym od prawie roku pracuje MRiPS. Może mieć to znaczące skutki gospodarcze.

18.07.2023

Reforma planistyczna, jak rosyjska ruletka, mali deweloperzy nic nie wybudują

Samorząd terytorialny Budownictwo

Już wkrótce plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak spędzać sen z powiek inwestorom. Po wejściu w życie reformy planistycznej gminy, sporządzając plan ogólny, nie będą miały bowiem obowiązku robić tego ani zgodnie z obecnym studium zagospodarowania przestrzennego, ani z wydanymi warunkami zabudowy.

18.07.2023

Zmiany w programie FENG i grantach rządowych. Czego mogą się spodziewać przedsiębiorcy?

Finanse Prawo europejskie

W obliczu licznych zmian w polskim systemie dotacji, przedsiębiorcy stają przed szeregiem szans i wyzwań. W przypadku programu FENG, wydłużony termin składania wniosków dla ścieżki SMART daje więcej czasu na przygotowanie dokumentacji, z drugiej strony rodzi wyzwania natury organizacyjnej. Niesprzyjająco wygląda sytuacja w przypadku kredytu ekologicznego, gdzie nastąpiło skumulowanie dwóch naborów do jednego, przy jednoczesnym skróceniu terminu aplikowania o dotację.

17.07.2023

Zaświadczenie o prawie do głosowania w referendum ogólnokrajowym zabezpieczone hologramem

Samorząd terytorialny Wybory

We wniosku o zmianę miejsca głosowania oraz zaświadczeniu o prawie do głosowania w referendum ogólnokrajowym nie będzie już konieczności podawania imienia ojca i daty urodzenia. Projekt wzoru zaświadczenia proponuje, aby było one zabezpieczane znakiem holograficznym zawierającym litery RO, naklejanym na zaświadczeniu.

17.07.2023

Kampania "Bezpieczne Wakacje" ostrzega przed niebezpieczeństwami w internecie

Prawo karne Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

W kampanię "Bezpieczne Wakacje" włączyli się niektórzy influencerzy aktywni na TikTok-u i Instagramie. W część dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w internecie zaangażowała także się komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu nieletnich poniżej 15 lat. W ramach kampanii promowane są odpowiedzialne zachowania - przede wszystkim te dotyczące odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

17.07.2023

Leczenie za granicą z kartą EKUZ - nie zawsze za darmo

Pacjent

Dzięki karcie EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego) można otrzymać podstawową opiekę w krajach unijnych, a także na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii czy Szwajcarii (państwa EFTA). Jednak za niektóre świadczenia, które w Polsce są refundowane, za granicą trzeba zapłacić. Karta działa wyłącznie w państwowych placówkach i wówczas, gdy lekarz uzna, że świadczenie jest niezbędne.

17.07.2023

Pracodawca powinien jak najszybciej skierować pracownika na badania okresowe, a pracownik bez zbędnej zwłoki je wykonać

Prawo pracy BHP Koronawirus

Odwołanie 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego oznacza powrót wynikających z kodeksu pracy obowiązków dotyczących okresowych badań lekarskich pracowników. Pracodawcy i pracownicy muszą wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania tego stanu – twierdzi MRiPS. Według resortu, okres 180 dni można potraktować jako okres przejściowy, po upływie którego każdy pracownik będzie musiał posiadać aktualne orzeczenie lekarskie.

17.07.2023

Niedzielski: W poniedziałek szpitale dostaną nowe wyliczenia z NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeszcze w poniedziałek szpitale dostaną nowe wyliczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące wyceny świadczeń - zapowiedział w Kozienicach minister zdrowia Adam Niedzielski. Podwyżka wycen ma zapewnić pieniądze na podniesienie płac minimalnych w ochronie zdrowia: pracowników medycznych i niemedycznych, od 1 lipca tego roku. Minister dodał, że średnio w tym roku w każdej grupie płace wzrosły średnio o 12 proc.

17.07.2023

Podatek od niezrealizowanych zysków znów później?

PIT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia przedłużający terminy na wpłatę podatku do niezrealizowanych zysków w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma być wydłużony o kolejne dwa lata. Jest to już kolejne planowane przesunięcie terminu w tym zakresie.

17.07.2023

12,5 mln zł kary za 12 niedozwolonych klauzul w umowach na fotowoltaikę

Rynek i konsument Energetyka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył surową karę na spółkę BO Energy, zajmującą się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Powód? Liczne klauzule niedozwolone w umowach zawieranych z konsumentami, które chroniły tylko interesy samej spółki. Przedsiębiorstwo było już wcześniej karane przez UOKiK za stosowanie nieuczciwych praktyk.

17.07.2023

Państwo wpycha obywateli przepisami podatkowymi w samozatrudnienie

PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy Polski Ład

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą to nie pracownicy, lecz przedsiębiorcy. Wliczanie więc do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okresu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest możliwe i uzasadnione – twierdzi MRiPS. Jednak zdaniem prawników, powinniśmy albo wliczać do stażu pracy wszystkie aktywności zawodowe, albo powinniśmy zacząć odróżniać w prawie „wolnego współpracownika”.

17.07.2023

Koniec z kursami online dla pielęgniarek i położnych

Zawody medyczne

Kursy, w tym specjalizacyjne, dla pielęgniarek będą pod ściślejszym nadzorem. Zwłaszcza te, które są dofinansowywane ze środków publicznych, bo ich operatora wybierze rektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). To długo oczekiwana przez środowisko zmiana. Obecnie zdarza się, że jeszcze podczas trwającego szkolenia firma ogłasza upadłość, a pielęgniarka zostaje bez specjalizacji, ale za to kredytem.

17.07.2023