TSUE nie rozpoznał pytań prejudycjalnych dotyczących powoływania sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał we wtorek, 9 stycznia br., za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce. Przyczyną było jednak to, że - jak wskazał TSUE - wydanie takiego orzeczenia musi być niezbędne, aby umożliwić sądowi krajowemu rozstrzygnięcie rozpatrywanej przez niego sprawy. A w tym przypadku, w jego ocenie, tak nie było.

09.01.2024

Zleceniobiorca może mieć prawo do korzystania z ZFŚS

Domowe finanse Prawo pracy

Tworzymy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Poza pracownikami zatrudniamy także sporą grupę osób na podstawie umów o świadczenie usług. Niekiedy współpraca taka jest długotrwała. Czy osoby te mogą korzystać z funduszu socjalnego – pyta Czytelnik. Przepisy dzielą osoby, które mogą korzystać z ZFŚS na dwie grupy.

09.01.2024

Świadczenie pielęgnacyjne także dla prowadzącego rodzinny dom dziecka

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne przysługuje również prowadzącemu rodzinny dom dziecka czy dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej. Poszerzono katalog osób, które mogą je otrzymać także o dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej i dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego. Wcześniej nie byli oni uprawnieni do otrzymywania tego świadczenia. Z drugiej strony jednak świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach będzie mogło być pobierane na dziecko tylko do 18 roku życia.

09.01.2024

RPO: Nabór na wyższe stanowiska służby cywilnej wymaga zmian

Administracja publiczna

Służba cywilna powinna być rzetelna, bezstronna i politycznie neutralna, a wykonywanie zadań państwa w urzędach administracji rządowej - wolne od jakichkolwiek nacisków i wpływów politycznych. Nie jest to jednak możliwe, gdy urzędnik zatrudniony na wyższym stanowisku w służbie cywilnej w każdym czasie może być pozbawiony pracy - zwraca uwagę Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do premiera Donalda Tuska i sugeruje zmianę przepisów dotyczących naboru na wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

09.01.2024

O losach Kamińskiego i Wąsika powinna decydować Izba Pracy SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mandaty poselskie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wygasły 20 grudnia 2023 r., kiedy to nastąpiło ich prawomocne skazanie przez Sąd Okręgowy w Warszawie na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego - podkreślają eksperci prawni Fundacji im. Stefana Batorego. W ich ocenie pod względem prawnym sprawa nie budzi żadnych wątpliwości.

09.01.2024

Związkowcy muszą w styczniu poinformować o liczbie członków

Prawo pracy

Związki zawodowe muszą dwa razy w roku raportować przedsiębiorcom liczbę członków, których u siebie mają. Zaniedbanie tego obowiązku oznacza utratę uprawnień zakładowej organizacji związkowej, prawa do informacji o planowanych zwolnieniach, a nawet wstrzymanie wpłat składek. Pracodawca ani inne związki nie mogą jednak w nieskończoność kwestionować złożonych sprawozdań o liczebności.

09.01.2024

Upadłość Getin Noble Bank zakończy się za kilka lat, w tym czasie frankowicze muszą spłacać kredyt

Banki Kredyty frankowe

Frankowicze Getin Noble Bank S.A. długo będą żyć w niepewności. Syndyk masowo występuje do sądów o zawieszenie ich spraw do czasu prawomocnego zakończenia postępowania upadłościowego, czyli na co najmniej kilka lat. W tym czasie kredytobiorcy muszą spłacać kredyt - także ci, którzy mają postanowienia, pozwalające na nieregulowanie rat. Związek Banków Polskich uważa, że syndyk postępuje prawidłowo. Prawnicy frankowi są zbulwersowani. Ich zdaniem to jawne łamanie prawa. Niektórzy ślą skargi do ministra sprawiedliwości. 

09.01.2024

Po rozwód do notariusza? W ocenie prawników to dobry sposób na odciążenie sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Poprawmy prawo

Wielomiesięczne oczekiwania na 20-minutową rozprawę - to aktualnie rzeczywistość przy polskich rozwodach i to nawet tych, w których nie ma konfliktu między rozstającymi się partnerami. W ocenie prawników, w tym też sędziów, można byłoby to zmienić, umożliwiając w niektórych przypadkach rozwód przed notariuszem. Podstawą miałoby być zgodne oświadczeń małżonków nieposiadających wspólnych małoletnich dzieci.

09.01.2024

Priorytetem wdrożenie KSeF i przewidywalny system podatkowy

VAT KSeF

Jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów jest wdrożenie i rozwój Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), co przełoży się na uszczelnienie VAT i zwiększenie dochodów budżetu państwa - zapowiada wiceminister finansów Jarosław Neneman. MF planuje też m.in. uproszczenie procedur podatkowych, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych, doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości oraz nowelizację kodeksu karnego skarbowego wspólnie z resortem sprawiedliwości.

09.01.2024

KRS zbiera się pierwszy raz po uchwale Sejmu, sędziowie nie zamierzają składać broni

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek, 9 stycznia, Krajowa Rada Sądownictwa ma rozpocząć swoje styczniowe posiedzenie. Obrady mogą być burzliwe, bo to pierwsze spotkanie po uchwale Sejmu, w której wskazano, że sędziowska część składu Rady została wyłoniona niezgodnie z Konstytucją, w związku z czym powinna niezwłocznie zaprzestać swej działalności w KRS. A chodzi m.in. o opiniowanie kandydatur na stanowiska sędziowskie, bo choć nowe konkursy mają być wstrzymane, to wiele z nich jest w toku.

09.01.2024

Powiatowy zespół nie może odmówić przyjęcia wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, aby potem starać się o świadczenie wspierające, można złożyć m.in. w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Już w pierwszych dniach nowego roku zainteresowanie otrzymaniem decyzji jest spore. Jednak niektóre powiatowe zespoły odsyłają klientów z kwitkiem. Powiatowy zespół ma obowiązek taki wniosek przyjąć.

09.01.2024

Sąd wydał nakazy doprowadzenia Kamińskiego i Wąsika do zakładu karnego

Prawo karne

Przygotowano dokumentację wykonawczą, w tym nakazy doprowadzenia skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do jednostek penitencjarnych - poinformował w poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiedział, że po otrzymaniu dokumentów z sądu policja podejmie natychmiastowe działania.

08.01.2024

Rzecznik Praw Pacjenta pyta kobiety o łagodzenie bólu podczas porodu

Pacjent Opieka zdrowotna

W sierpniu 2023 r. Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do 245 podmiotów leczniczych, aby ustalić, jakie są powody niestosowania znieczuleń zewnątrzoponowych oraz jakie formy znieczulenia podczas porodu naturalnego mogą uzyskać pacjentki. Szpitale przekazały stanowiska w sprawie, które obecnie są analizowane. RPP chce teraz poznać doświadczenia kobiet w trakcie porodu i przygotował ankietę kierowaną do pacjentek.

08.01.2024

MRPiPS przedstawi rządowi plan wdrożenia opłacania przez ZUS zasiłku chorobowego

Ubezpieczenia społeczne

We wtorek, 9 stycznia 2024 r., Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, ma przedstawić na posiedzeniu Rady Ministrów informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności.

08.01.2024

Świńskie mięso na własny użytek badane dokładniejszą metodą

Prawo karne Administracja publiczna

Inspekcja weterynaryjna będzie miała łatwiejszy nadzór nad produkcją mięsa na własny użytek, a mięso będzie badane metodą, która daje większą pewność, że nie zawiera larw włośnia - przewiduje nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, która weszła w życie 1 stycznia 2024 r. Obowiązują też nowe zasady chowu świń na użytek własny. Dotyczą informacji o siedzibach stad i metodach badania mięsa.

08.01.2024

ZZPiPP wycofuje wniosek do TK dotyczący prokuratorskich wynagrodzeń

Prokuratura

9 stycznia Trybunał Konstytucyjny miał rozpatrzyć konstytucyjność przepisów ustawy okołobudżetowej na 2023 r., w zakresie w jakim kształtują podstawę wynagrodzeń prokuratorów i asesorów prokuratury. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, który taki wniosek skierował teraz go wycofuje, a to dlatego, że rząd przepisy poprawił a prokuratorzy otrzymują wyrównania.

08.01.2024

Resort rozwoju intensyfikuje prace nad poprawą jakości prawa dla przedsiębiorców

Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Deregulacja, realizacja obietnic wyborczych, poprawa jakości procesu legislacyjnego i samych aktów prawnych, a także uważne wsłuchiwanie się w postulaty przedstawicieli środowisk przedsiębiorców. To główne cele i zadania, nad których realizacją prace rozpoczęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Obecnie trwają przede wszystkim konsultacje i rozmowy, tematy istotne dla przedsiębiorców będą też przedmiotem wtorkowego spotkania i sejmowej komisji.

08.01.2024

Manowska: Działania prezesa Izby Pracy bezprawne, bez umocowania w wyroku TSUE

Działania prezesa Izby Pracy w sprawie odwołania od wygaszenia mandatu Mariusza Kamińskiego stanowią naruszenie prawa krajowego, nie mają również podstaw w wyroku TSUE z 21 grudnia 2023 r. Są efektem samowoli prezesa tej Izby, działającego w porozumieniem z marszałkiem Sejmu, który jest organem władzy ustawodawczej - wynika z oświadczenia Małgorzaty Manowskiej, pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

08.01.2024

Ponad 46 mln zł kary dla Canal Plus - za nierzetelne informacje dla klientów

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 46 mln zł kary na CANAL Plus Polska oraz nakazał zwrot środków konsumentom. Wątpliwości wzbudziły telefoniczne rozmowy sprzedażowe, w których sugerowano, że konsumenci otrzymają bezpłatny prezent, tymczasem dochodziło do podpisania równoległej umowy. Do urzędu wpływały w tej sprawie skargi od konsumentów.

08.01.2024