Dr Gogol: Konieczne jest pełne zwolnienie z PIT dla wszystkich spokrewnionych fundatorów

PIT Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna jest dobrym rozwiązaniem, ale ustawodawca nie ustrzegł się błędów, które należałoby poprawić. Należy dokonać nowelizacji przepisów o PIT w taki sposób, aby pełne zwolnienie w PIT przysługiwało niezależnie od liczby fundatorów, o ile są oni spokrewnieni - mówi dr Mateusz Gogol, doradca podatkowy w Kancelarii Głowacki i Wspólnicy.

16.02.2024

RIO: Sprzedaż węgla poniżej kosztów zakupu, gmina musi podjąć decyzję sama

Samorząd terytorialny Węgiel

Czy gmina może sprzedać węgiel poniżej kosztów zakupu? RIO w Kielcach odpowiada burmistrzowi jednej z gmin, że regionalne izby obrachunkowe nie mają kompetencji, by odpowiedzieć na to pytanie. Izba wskazuje jednak kierunek interpretacyjny Ministerstwa Aktywów Państwowych zaaprobowany przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych.

16.02.2024

Oszuści podszywają się pod ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Finanse RODO

Ostrzegamy przed fałszywym profilem ZUS na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat - poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób oszuści próbują prawdopodobnie wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. Zakład rozważa podjęcie kroków prawnych.

16.02.2024

Firmom ma być lepiej, ruszyły prace zespołu ds. deregulacji prawa

Spółki Małe i średnie firmy

Pakiet deregulacyjny to główny temat pierwszego posiedzenia Zespołu ds. Doskonalenia Regulacji Gospodarczych. Jego zadaniem jest wspieranie ministra rozwoju w odbiurokratyzowaniu przepisów ważnych dla przedsiębiorców oraz opracowanie rozwiązań ułatwiających m.in. kontrolę działalności gospodarczej, zawieranie umów leasingu i przyspieszających postępowania administracyjne. 

16.02.2024

Prokuratura zaskarżyła decyzję sądu, dotyczącą prokurator Zapaśnik

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Regionalna w Szczecinie - jak ustalił serwis Prawo.pl - zaskarżyła decyzję tamtejszego Sądu Okręgowego o umorzeniu postępowania karnego, zainicjowanego aktem oskarżenia wniesionym przez prokurator Bogusławę Zapaśnik. Sąd uznał, że została ona wadliwie przywrócona w stan czynny, w maju 2016 r. Prokuratura podniosła m.in., że nie można mówić o udziale w czynności osoby nieuprawnionej, bo prokuratorem jest się aż do śmierci.

16.02.2024

MRPiPS: Jednak wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków

Pacjent

Zarówno matce, jak i ojcu wcześniaka oraz dziecka, które po urodzeniu wymagało hospitalizacji, ma przysługiwać dodatkowy urlop w wymiarze odpowiadającym okresowi spędzonemu przez dziecko w szpitalu - to propozycje zespołu roboczego powołanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Są one spójne rozwiązaniami innych krajów UE.

16.02.2024

Najwyższa emerytura w Polsce przekracza 40 tys. złotych

Emerytury i renty

Średnia emerytura brutto wynosiła w 2023 roku 3457 zł, ale są emeryci, którzy otrzymują znacznie wyższe świadczenia. Rekord to ponad 40 tys. złotych. Ta najwyższa emerytura w Polsce była wypłacana w Zabrzu, mężczyźnie, który przepracował 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni - ma 90 lat, a na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat. Najwyższe średnio emerytury są wypłacane w województwie śląskim, a najniższe - w podkarpackim.

16.02.2024

Piątek ostatnim dniem zgłoszeń kandydatów na stanowisko Prokuratora Krajowego

Prokuratura

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny 9 lutego ogłosił konkurs na stanowisko Prokuratora Krajowego. Czas na zgłaszanie kandydatur właśnie upływa. Główne wymaganie to co najmniej 15 lat doświadczenia na samodzielnym stanowisku prokuratora, a także zaprezentowanie koncepcji funkcjonowania prokuratury. Kandydatów oceni specjalny zespół z wiceminister Marią Ejchart na czele. Lista kandydatów ma być znana do 21 lutego.

16.02.2024

Ustawa lombardowa kulą u nogi rolników, szykują się zmiany

Finanse Kredyty Rolnictwo

Od 7 stycznia rolnicy mają status konsumenta - także wtedy, gdy zaciągają pożyczki lub korzystają z leasingu w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym. - To absurd - twierdzą posłowie z Klubu Parlamentarnego PSL-Trzecia Droga. I chcą szybkich zmian w prawie. Status konsumenta jest bowiem dla rolników kulą u nogi. Zamyka im drogę do tańszego finansowania dla przedsiębiorców.

16.02.2024

Nielimitowane umowy na czas określony

Prawo pracy

Do limitu umów na czas określony nie wchodzą umowy zawarte w czterech grupach celów lub okoliczności wskazanych w Kodeksie pracy ale także umowy okresowe, których zastosowanie jest narzucone przez przepisy lub wynika ze specyfiki danej sytuacji związanej z dotowanym zatrudnieniem ze środków publicznych. Na ten temat również w Legal Alert.

16.02.2024

Zmiana w CEIDG na ostatnią chwilę może być nieskuteczna

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania na 2024 r., nie powinni zwlekać ze zgłoszeniem tego fiskusowi. Informację za pośrednictwem elektronicznego systemu CEIDG warto wysłać przed 20 lutego, by uniknąć przeciążenia systemu, oraz zadbać o uzyskanie potwierdzenie wysyłki. Warto też rozważyć zgłoszenie papierowe. Mimo iż Ministerstwo Finansów zapewniło o rozstrzyganiu wątpliwych zgłoszeń na korzyść przedsiębiorców, to niektórzy wciąż spierają się z fiskusem o formę rozliczenia za poprzednie lata.

16.02.2024

Potrzebna reforma systemu orzeczniczego, a nie lista chorób

Pacjent Niepelnosprawność

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej nabrało wody w usta. Od miesięcy nie informuje o losach listy chorób - jak zespół Downa - które miały uprawniać do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności na stałe. Przedstawiciele niektórych organizacji pacjentów i osób z niepełnosprawnościami mają nadzieję, że pomysł zarzucono. Przekonują, że problem leży w systemie i naruszaniu przepisów, gdy w sprawie dziecka z chorobą rzadką orzeka lekarz okulista.

16.02.2024

KRS zaopiniowała projekt noweli ustawy o KRS, ale w poprzedniej wersji

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała zgłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji zmieniającej ustawę o KRS, określając go jako „sprzeczny z fundamentalnymi konstytucyjnymi zasadami polskiego porządku prawnego.” Tyle tylko, że w międzyczasie do projektu wprowadzono znaczące zmiany.

15.02.2024

„Podatki płacimy, korzyści widzimy” – IX edycja programu edukacyjnego „Finansoaktywni”

Finanse publiczne Szkoła i uczeń

Rusza program Ministerstwa Finansów skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych. Uczestnicząca w nim młodzież dowie się, jak podatki wpływają na codzienne życie. Zgłoszenia do programu można wysyłać od 26 lutego 2024 roku. Konkurs jest dwuetapowy, a jego wyniki zostaną ogłoszone na stronie finansoaktywni.pl do 23 maja 2024 r.

15.02.2024

Ubezwłasnowolnienie zastąpi nowa instytucja - projekt do 12 czerwca

Wymiar sprawiedliwości

Ubezwłasnowolnienie ma zniknąć z polskiego porządku prawnego, nikt nie będzie ingerował w zdolność do czynności prawnej osoby pełnoletniej - zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Rozważany jest model - wspierane podejmowanie decyzji. Wszystkie osoby ubezwłasnowolnione po wejściu w życie nowych przepisów miałyby odzyskać zdolność do czynności prawnych. To na razie zapowiedzi, a projekt ma być gotowy do 12 czerwca.

15.02.2024

RPP radzi, na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka opiekuńczego

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Szczegółowe sprawdzenie, jak działa dom pomocy społecznej czy zakład opiekuńczo-leczniczy, w którym chce się umieścić bliską osobę, ale i dokładne zapoznanie się z umową i regulaminem ośrodka – to kluczowe według Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) kwestie przy wyborze placówki.

15.02.2024

Infolinii do zapisów na szczepienia przeciw Covid jednak nie będzie

Pacjent Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 16 lutego nie będzie można już zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19 przez infolinię pod numerem 989. Po dwóch miesiącach od przedłużenia działania infolinii Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o jej zamknięciu. Argumentuje, że ta forma zapisów nie cieszy się powodzeniem wśród pacjentów.

15.02.2024

Świadczenie wspierające także dla cudzoziemców

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od początku 2024 roku osoby z niepełnosprawnością mogą starać się o świadczenie wspierające. Z tej nowej formy wsparcia mogą skorzystać osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18 lat. Skorzystać z niej mogą zarówno obywatele polscy, jak i niektórzy cudzoziemcy – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.02.2024

Największe firmy w Polsce zamierzają zwiększać zatrudnienie – badanie KPMG

Prawo pracy Rynek pracy

40 proc. prezesów zarządzających największymi firmami w Polsce zamierza w najbliższej perspektywie podnieść zatrudnienie w swojej organizacji od 6 do 10 proc. Jednocześnie 8 na 10 liderów firm uważa, że silniejszy nacisk na przywództwo oparte na współpracy ze współdzielonymi obowiązkami zarządczymi i operacyjnymi, umożliwi firmie osiągnięcie większego sukcesu – wynika z badania KPMG CEO Outlook.

15.02.2024

Komisja nie wyda wyborcy karty do głosowania, gdy ktoś inny podpisał się na jego miejscu

Wybory

Wyborca nie otrzyma karty do głosowania, jeśli w spisie wyborców przy jego nazwisku ktoś inny podpisał się przez pomyłkę, a żaden członek komisji tego wcześniej nie zauważył. Szef PKW zapewnia, że przed najbliższymi wyborami urzędnicy wyborczy, przeprowadzający szkolenia dla obwodowych komisji wyborczych, będą zwracali szczególną uwagę na tę kwestię.

15.02.2024