Utrata statusu osoby zatrudnionej przez uczestnika PPK nie musi oznaczać przerwy w oszczędzaniu

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK z chwilą zawarcia w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK. I pozostaje nim nawet w sytuacji, gdy przestaje być już osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK. Są jednak sytuacje, gdy utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej może uniemożliwić mu dalsze oszczędzanie w PPK u tego pracodawcy. Będzie tak, gdy między jednym a drugim zatrudnieniem w danym podmiocie zatrudniającym - podmiot ten zmieni instytucję finansową.

12.03.2024

Dowód z dokumentu - czym właściwie jest?

Wymiar sprawiedliwości

Dziś pojęcie dowód z dokumentu ma inne znaczenie niż 10 lat temu. Dlaczego? Ustawodawca musi stale nowelizować przepisy wychodząc naprzeciw rozwojowi technologii i informatyzacji społeczeństwa, które determinują to, jakimi środkami dowodowymi strony posługują się w celu dochodzenia roszczeń bądź obrony w procesie - pisze Ewelina Rogala, radca prawny Kancelaria Kopeć & Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

12.03.2024

Neo-sędzia w sądzie penitencjarnym - sądy umywają ręce od testu niezawisłości

Wymiar sprawiedliwości

Sądy zaczynają się spierać czy można przeprowadzać testy niezawisłości wobec sędziów, w tym tzw. neo-sędziów - z wydziałów wykonawczych. Jeśli przyjąć, że nie sprawują oni wymiaru sprawiedliwości, to na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - nie ma ku temu podstaw. Obrońcy i część sędziów wskazują, że to ślepa uliczka, bo przecież chodzi o kwestie kluczowe z punktu widzenia praw człowieka. A to taki sam sędzia jak każdy inny - musi być bezstronny i niezawisły.

12.03.2024

Prokuratorski referent chce kandydować do rady, według prokuratury nie może

Prokuratura Wybory

Młodszy referent z jednej z prokuratur postanowił kandydować do rady swojego miasta. Zwrócił się w tej sprawie do przełożonych, a ci poinformowali go, że nie mogą na to wyrazić zgody, bo stoją temu na przeszkodzie przepisy ustawy o pracownikach sądów i prokuratur - zakazujące wykonywania przez urzędnika zajęć podważających zaufanie do prokuratury. Innego zdania są związkowcy, którzy uważają, że w tym zakresie zakazu nie ma i nie trzeba prosić o zgodę.

12.03.2024

Mąż zaufania powinien obserwować wybory społecznie, a nie za dietę i wolne

Samorząd terytorialny Wybory

Według Państwowej Komisji Wyborczej mężom zaufania nie powinna przysługiwać ani dieta, ani płatne zwolnienie z pracy. Zdaniem PKW, funkcja ta powinna być wyłącznie funkcją o charakterze społecznym realizowaną przez osoby, które są rzeczywiście zainteresowane obserwacją przebiegu procesu wyborczego, a nie dodatkową gratyfikacją. Przepisy wymagają zmiany. Ale są też głosy przeciwne.

12.03.2024

Pacjenci onkologiczni przed terapią bezpłatnie zamrożą gamety

Pacjent Finansowanie zdrowia

Pacjenci przed podjęciem terapii onkologicznej nie zawsze są informowani o tym, że w konsekwencji mogą mieć problemy z płodnością. Obecnie nie mają możliwości w ramach publicznego systemu zabezpieczenia swoich gamet na przyszłość, gdy będą chcieli zostać rodzicami. Ma się to zmienić z wejściem w życie programu finasowania z budżetu państwa procedury in vitro.

12.03.2024

Prezydent Andrzej Duda: Konieczne jest zwiększenie wydatków na obronność

Wojsko

Dołączenie przez Polskę do Sojuszu Północnoatlantyckiego to jedno z największych osiągnięć w naszej najnowszej historii - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałkowym orędziu z okazji 25. rocznicy przystąpienia do NATO. Podkreślił, że konieczne jest zwiększenie poziomu wydatków na obronność z 2 do 3 procent PKB przez wszystkie państwa NATO. Zapowiedział, że będzie do tego przekonywał sojuszników.

11.03.2024

Ratownik medyczny wykona USG? Naczelna Rada Lekarska jest przeciwna

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Przyznanie ratownikom medycznym, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny, uprawnienia do wykonywania badań USG u pacjenta w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego budzi wątpliwości prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. W związku z tym NRL negatywnie zaopiniowała w tym zakresie projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych.

11.03.2024

NBP: Inflacja w 2024 r. wyniesie 3 proc. przy przedłużeniu działań osłonowych

Finanse publiczne Finanse

Narodowy Bank Polski prognozuje, że inflacja w 2024 r. wyniesie 3 proc., ale przy przedłużeniu działań osłonowych, czyli m.in. zerowej stawki VAT na żywność i mrożenia cen energii. Bez tych działań inflacja wyniesie 5,7 proc. NBP prognozuje też, że wzrost PKB w 2024 r. - w wersji zakładającej utrzymanie działań osłonowych - wyniesie 3,5 proc. Przy rezygnacji z działań osłonowych będzie to 3,2 proc.

11.03.2024

UOKiK stawia zarzuty za oznaczanie cen paliwa niezgodnie z dyrektywą Omnibus

Rynek i konsument

Promocja „Wtorki i czwartki z Shell V-Power”, zgodnie z którą w wymienione dni kierowcy mogli zatankować paliwo w obniżonej cenie, mogła być, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, niezgodna z przepisami implementującymi unijną dyrektywę Omnibus. Ani w materiałach marketingowych, ani na terenie stacji, nie pojawiała się bowiem informacja o najniższej cenie paliwa, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżek.

11.03.2024

Nie tylko niskie zarobki - problemy pracowników w firmach. Badanie

Prawo pracy Rynek pracy

Niewystarczające wynagrodzenie, stres oraz brak docenienia to trzy główne problemy, które w sferze zawodowej dotykają pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Wskazuje na nie odpowiednio 52, 45 i 42 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu zrealizowanym przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Lista obszarów, które sprawiają im trudności w codziennej pracy, jest jednak znacznie dłuższa.

11.03.2024

Rada do spraw Kobiet na Rynku Pracy już działa

Prawo pracy Rynek pracy

W sobotę, 9 marca, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie inauguracyjne Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy. Rada, jako organ konsultacyjno-doradczy ministra, będzie opiniować działania podejmowane w zakresie aktywizacji zawodowej kobiet i ich powrotu na rynek pracy, inicjować debaty i kampanie społeczne przeciwdziałające stereotypowemu postrzeganiu ról społecznych kobiet i mężczyzn.

11.03.2024

RPO w obronie opłat aplikantki z niepełnosprawnym dzieckiem

Prawnicy

Samorząd adwokacki odmówił zwolnienia z opłat za aplikację aplikantce, która samotnie opiekuje się dzieckiem z niepełnosprawnością. Argumentował, że niepełnosprawność dziecka powstała przed rozpoczęciem szkolenia zawodowego, więc sytuacja aplikantki nie jest wyjątkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały samorządu adwokackiego do WSA.

11.03.2024

Ponad 72 tysiące badaczy w polskich instytucjach nauki, prawie połowa to kobiety

Jest już dostępny najnowszy raport „Nauka w Polsce 2023”, przygotowany przez ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji. Publikacja jest wynikiem monitoringu stanu nauki w Polsce. Z raportu wynika m.in., że w latach 2018-2022 opublikowano blisko 537 tys. prac naukowych, z których większość stanowiły artykuły, a polscy wynalazcy złożyli 2597 wniosków o udzielenie patentów do Europejskiego Urzędu Patentowego. W 364 instytutach naukowych zatrudnionych było 72 556 badaczy.

11.03.2024

Kontrola operacyjna wymknęła się... spod kontroli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sądowa kontrola czynności operacyjnych służb specjalnych, w tym podsłuchów, jest iluzoryczna. Ale to nie wina sędziów, lecz braku procedur. Trwa wolna amerykanka na użytek polityków. Wniosek o kontrolę operacyjną kierowany do sądu powinien określać cele, zakres i sposób kontroli, a także zakres czasowy gromadzenia danych i ich niszczenia – wskazują prawnicy.

11.03.2024

Firma może kwestionować liczebność związku, póki nie ma prawomocnego wyroku

Prawo pracy

Zakładowa organizacja związkowa ma obowiązek informować pracodawcę co 6 miesięcy o swojej liczebności. Czy jednak pracodawca ma prawo kwestionować liczebność związku co pół roku? Zdaniem prawników - tak, jeśli w sprawie nie zapadło prawomocne orzeczenie sądu, a w informacji przedstawianej przez związek występuje – w ocenie pracodawcy - ten sam błąd.

11.03.2024

Mnożą się wnioski o wyłączenia sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wnioski o wyłączenie sędziów zdecydowanie spowalniają rozpoznawanie skarg w Sadzie Najwyższym. W czwartek, 7 marca, sędzia Sądu Najwyższego Małgorzata Gierszon wydała postanowienie o wyłączeniu sędzi Małgorzaty Bednarek od rozpoznawania sprawy oskarżonej z Fundacji Lux Veritatis. A dzień wcześniej sędzia Maciej Pacuda skutecznie wyłączył trzech neo-sędziów Izby Pracy SN.

11.03.2024

Czy bank może pobierać odsetki od prowizji - są wątpliwości

Banki Kredyty

Osoby spłacające kredyty konsumenckie są bombardowane nieuczciwymi ofertami spółek, specjalizujących się w pozwach lub skupujących roszczenia. Chcą one wywalczyć na ich rzecz zwrot odsetek od prowizji z powołaniem się na sankcję kredytu darmowego. Skorzystanie z takiej oferty może być jednak ryzykowne. Polskie sądy orzekają różnie a na wyrok TSUE trzeba jeszcze poczekać.

11.03.2024

Rozliczenie podatku u źródła nadal pełne wątpliwości

CIT

Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie uproszczeń dla podatników w przepisach o podatku u źródła. Jednak na razie przedsiębiorcy będą musieli stosować dotychczasowe skomplikowane zasady. Coraz dłużej też – nawet do 14 miesięcy - trzeba czekać na uzyskanie opinii o stosowaniu preferencji. Wiele opinii wygasa z końcem 2024 r., a to oznacza, że trzeba jak najszybciej wystąpić o nową.

11.03.2024

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 znów zostanie zasilony

Finansowanie zdrowia Farmacja Koronawirus

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 pokrywa wydatki poza ustawą budżetową, co jest niezgodne z konstytucją, a opinia publiczna ma ograniczone możliwości ich kontroli. Rząd nie przedstawił do tej pory planów ani deklaracji jego wygaszania. W dodatku znów zostanie zasilony obligacjami Banku Gospodarstwa Krajowego.

11.03.2024