Przeciek na maturze - od unieważnienia egzaminu po więzienie

Prawo karne Zarządzanie oświatą

W poprzednich latach na kilka godzin przed maturą w Google Trends wzrosła liczba wyszukiwań haseł, które potem pojawiały się na egzaminie, sprawy przecieków badała prokuratura - za udział w takim procederze mogą być surowe konsekwencje. Przed przeciekami nie ustrzegły nawet specjalne zabezpieczenia, jakie w 2023 r. wprowadziło Centralna Komisja Egzaminacyjna.

02.05.2024

Blokady rachunków bankowych doprowadzają firmy do upadku - potrzebne zmiany

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Planowane zmiany deregulacyjne dotyczące kontroli w przedsiębiorstwach nie dotykają sedna problemu - uważają prawnicy. W praktyce dla firm najbardziej dotkliwe są blokady środków na rachunkach bankowych. Eksperci podkreślają, że przesłanki zawarte w przepisach są nieostre, a decyzje mogą być podejmowane nawet na podstawie donosów. Potrzebna jest nowelizacja, bo szkody wyrządzone zastosowaniem takich środków są często nie do odwrócenia.

02.05.2024

Kobiety w „męskich” branżach? Które sektory mają najlepsze polityki różnorodności

Prawo pracy Rynek pracy

Różnorodność na najwyższych szczeblach zarządzania spółkami pozytywnie wpływa na produktywność, kreatywność, a przede wszystkim na wyniki finansowe. Zdaniem kadry zarządzającej średniego i najwyższego szczebla różnorodność zwiększa też szanse na zdobywanie nowych rynków, innowacyjność oraz dobrą atmosferę w zespołach. Niestety dane dotyczące udziału kobiet we władzach spółek giełdowych w Polsce wskazują, że tempo zmian jest wciąż zbyt małe.

02.05.2024

NSA: Bez adresu zamieszkania głos poparcia referendum jest nieważny

Samorząd terytorialny Wybory

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż „podpisy” za przeprowadzeniem referendum lokalnego, muszą zawierać wszystkie dane popierającego, w tym jego adres zamieszkania. Inicjatorzy referendum tłumaczyli te braki warunkami, w jakich głosy były zbierane. Sąd wyraził się jednak jasno – bez wyraźnego adresu, z podaniem numeru lokalu, głos będzie nieważny.

02.05.2024

Przeniesienie sprawy "frankowej" mogłoby pomóc, ale przepisy stoją na przeszkodzie

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Już ponad rok działa nowelizacja, zgodnie z którą frankowicz ma wnosić pozew do sądu w swoim miejscu zamieszkania. Problem w tym, że przed zmianą pozwy "szły" głównie do warszawskiego wydziału frankowego. Ten w tym momencie pęka w szwach, na biegu jest ponad 45 tys. spraw, a sędziowie mają ich w referatach średnio po 1500. Efekt? Nawet na zabezpieczenie czeka się miesiącami. Pełnomocnicy jedno z rozwiązań widzą w możliwości przenoszenia zawisłych spraw do sądu właściwego miejscowo dla kredytobiorcy. Na przeszkodzie stoją jednak przepisy.

02.05.2024

PIT po terminie - jak uniknąć kar

Domowe finanse PIT

Czas na rozliczenie PIT za 2023 rok upłynął 30 kwietnia. Temu, kto zapomniał o złożeniu deklaracji, a nie została ona automatycznie przygotowana przez skarbówkę, grożą kary finansowe. Konsekwencji można jednak uniknąć, składając tzw. czynny żal. Jeśli podatnik złożył deklarację, ale już później zauważył w niej błąd, powinien ten błąd jak najszybciej naprawić. Należy wówczas złożyć korektę.

02.05.2024

Nie każdy wyraz miłości do flagi przystoi, niektóre bywają karalne

Prawo karne

Koszulka, naszywka, drobny dodatek nie tylko uatrakcyjni naszą stylizację, ale często pozwoli wyrazić poglądy lub podkreślić zainteresowania - wybór jest szeroki, niektórym odpowiadać będzie Batman lub Star Wars, innym Legia, Polska Walcząca lub flaga Polski. Można się spierać, czy koszulka to właściwe miejsce, by manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny, ale - jak podkreślają eksperci - zniewaga to raczej nie będzie.

02.05.2024

Startupy medyczne zainteresowane AI, wyrobami medycznymi i telemedycyną

Prawo AI Zawody medyczne

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, wyroby medyczne oraz telemedycyna - to sektory, którymi najczęściej zajmują się startupy medyczne w Polsce, zbadane na potrzeby raportu "Top Disruptors in Healthcare 2024: Analiza Polskiego Rynku Startupów Medycznych". Oficjalna publikacja odbędzie się 11 czerwca podczas międzynarodowej konferencji AI&MEDTECH CEE.

02.05.2024

"Chmura dla przedsiębiorców" - nowy przewodnik Ministerstwa Cyfryzacji

Prawo AI Prawo gospodarcze

We współpracy trzech instytucji – Centralnego Ośrodka Informatyki, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii powstał nowy przewodnik, który ma na celu wesprzeć przedsiębiorców w transformacji cyfrowej swoich firm. "Chmura dla przedsiębiorców" to baza wiedzy zawierająca porady, przykłady zastosowania nowoczesnych technologii oraz ważne informacje dotyczące korzystania z chmury.

01.05.2024

Budowa wiaty obok domu jednorodzinnego bez formalności, ale pod pewnymi warunkami

Budownictwo

Co do zasady, wybudowanie wiaty obok domu jednorodzinnego jest całkowicie odformalizowane – w większości przypadków do rozpoczęcia budowy nie będzie wymagane nawet zgłoszenie. Istotna jest jednak funkcja wiaty - czy będzie ona miejscem postojowym lub składowiskiem materiałów palnych. W takim wypadku na umiejscowienie wiaty będą miały wpływ przepisy szczególne.

01.05.2024

Bez ubezpieczenia podróżnego lepiej nie jeździć nawet po Unii Europejskiej

Domowe finanse Ubezpieczenia

Polisa turystyczna i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewniają takich samych usług w podróży po krajach europejskich. EKUZ to podstawa na wypadek nagłego zachorowania, ale jeśli zajdzie konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w górach czy na morzu albo leczenia turysty w placówkach prywatnych, to polisa turystyczna okaże się bardzo przydatna.

01.05.2024

Nowa era benefitów na nowe oczekiwania pracowników - badanie Pracuj.pl na Święto Pracy

Prawo pracy Rynek pracy

W czasach, gdy równowaga między życiem zawodowym a osobistym jest coraz bardziej ceniona, firmy prześcigają się w kreowaniu środowisk pracy odpowiadających na te potrzeby. Święto Pracy pozwala przyjrzeć się tej ewolucji z większą uwagą. Podczas gdy samo święto historycznie nawiązuje do działań na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy, to dziś obchodząc je, jesteśmy już znacznie dalej.

01.05.2024

Ważne i korzystne zmiany w prawie pracy Polacy zawdzięczają Unii

Prawo pracy Prawo europejskie

1 maja 2024 roku upływa pod znakiem 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przy tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jak bardzo zmienił się w tym czasie kodeks pracy i ile dobrych zmian dla pracowników wymusiło nie tylko przystąpienie Polski do Unii, ale i samo członkostwo. Zdaniem prawników, UE zawdzięczamy aż 95 proc. zmian w prawie pracy.

01.05.2024

Za kraty tak szybko, że zmniejsza się szansa na dozór elektroniczny - NRA chce zmian

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje przepis, zgodnie z którym skazany na karę pozbawienia wolności ma zostać zatrzymany przez policję i doprowadzony do aresztu śledczego, potem do wyznaczonej jednostki penitencjarnej. Adwokatura chce zmiany, bo - jak wskazuje - takie uregulowania uderzą w tych skazanych, którzy mają szansę na dozór elektroniczny. Trafiają za kratki szybciej niż zakończy się umożliwiająca to procedura.

01.05.2024

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa 2024–2027

Finanse publiczne Finanse

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma spaść z 5,1 proc. PKB w 2024 r. do 3,3 proc. PKB w 2027 r. Rząd szacuje też, że w 2024 roku PKB wzrośnie o 3,1 proc., a w 2025 r. przyspieszy do 3,7 proc. Średnioroczna inflacja ma w 2024 r. wynieść 5,2 proc. Plan zakłada, że deficyt będzie się zmniejszał, a dług publiczny nie przekroczy 60 proc. PKB

30.04.2024

Rząd przyjął rewizję KPO - będą dopłaty do aut elektrycznych

Finanse publiczne Finanse

Rząd przyjął we wtorek rewizję Krajowego Programu Odbudowy. Jak poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska Nałęcz, nie będzie podatku od samochodów spalinowych. Rząd chce wprowadzić system zachęt dla tych, którzy zechcą kupić samochody elektryczne. Będą mogli otrzymać dopłaty - do 40 tys. zł dla osoby fizycznej. W przypadku leasingu wysokość wsparcia nie będzie mogła przekroczyć wielkości opłaty wstępnej.

30.04.2024

Przedsiębiorcy zaoszczędzą na wpisach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Prawo gospodarcze

Zmniejszenie kosztów dla przedsiębiorców i rezygnacja z uciążliwych obowiązków administracyjnych poprzez zniesienie obowiązku publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) wpisów dokonywanych w KRS. To jedno z głównych założeń projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

30.04.2024

Prokurator krajowy zapowiada rozliczenie przestępstw za 2016-2023, pod lupą m.in. Orlen

Prokuratura

Jednym z moich głównych priorytetów jest rozliczenie przestępstw popełnionych w latach 2016-2023, a więc przestępstw popełnionych w czasach, kiedy prokuratorzy nie ścigali przedstawicieli władzy państwowej - zapowiedział Dariusz Korneluk, prokurator krajowy podczas konferencji dotyczącej postępowania w sprawie Orlenu. Wskazał, że jest to niezbędne dla "przywrócenia wiary w państwo i prawo".

30.04.2024

Uspokajamy: Nie będzie żadnej zmiany terminów wypłaty emerytur i rent

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wbrew pojawiającym się informacjom o zmianie terminów wypłaty świadczeń emerytalnych i rentowych, uspokajamy: nie jest planowana żadna zmiana terminów, w których ZUS wypłaca emerytury i renty. Chyba, że termin płatności świadczenia wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, jak np. w długi majowy weekend. Wówczas świadczenie wypłacane jest wcześniej.

30.04.2024

Powstanie kodeks dobrych praktyk dotyczących nadzoru właścicielskiego w spółkach

Spółki Prawo gospodarcze

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że został powołany zespół do spraw opracowania „Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego”. Zawarte w dokumencie rekomendacje mają przyczynić się do profesjonalizacji nadzoru nad podległymi spółkami. Zespół ma opracowywać analizy i raporty związane z realizowaniem polityki nadzoru właścicielskiego w spółkach Skarbu Państwa, w których minister aktywów państwowych wykonuje prawa z akcji lub udziałów.

30.04.2024