RPO: Cele powyżej 10 osób niehumanitarne

Wymiar sprawiedliwości

Umieszczanie skazanych w wieloosobowych celach zwiększa napięcie i stres - a to prowadzi do sytuacji konfliktowych, znęcania się fizycznego i psychicznego - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Apeluje do dyrektora Służby Więziennej o zlikwidowanie cel większych niż dziesięcioosobowe. Najgorsza sytuacja jest w areszcie śledczym w Białymstoku.

28.11.2018

Sądy zalegają z wypłatami dla tłumaczy przysięgłych

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdza, że niewypłacanie należności za pracę niezwłocznie jest sprzeczne z prawem. Tymczasem księgowe w sądach każą tłumaczom czekać na wypłatę w kolejce, choć praca wykonana jest terminowo. Tłumacze upominają się też o podwyżkę stawek.

28.11.2018

Sędziowie nie chcą współpracować z KRS. Rada zajmie stanowisko

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa na najbliższym grudniowym posiedzeniu ma zająć stanowisko w związku z uchwałami zgromadzeń sędziów, którzy odmawiają opiniowania kandydatów do sądów. Zaskoczenia jednak raczej nie będzie, ponieważ zgodnie z obecnymi przepisami taka opinia nie jest potrzebna do decyzji KRS o wskazaniu kandydata do powołania przez prezydenta.

28.11.2018

Szykuje się sąd nad kredytami frankowymi

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Warszawski Sąd Okręgowy pyta o sprawy frankowe nie tylko Trybunał Sprawiedliwości UE, ale także Sąd Najwyższy. W tym stołecznym sądzie już co piąta wpływająca sprawa dotyczy kredytów frankowych. Sąd Najwyższy wywołał chaos orzeczniczy w sprawach frankowych, więc teraz powinien pilnie zabrać głos, by ujednolicić orzecznictwo - wskazują prawnicy. Tym bardziej, że stanowisko rządu przekazane do Luksemburga jest korzystne dla konsumentów.

28.11.2018

Prasa samorządowa nie powinna konkurować z niezależnymi gazetami

Samorząd terytorialny

Helsińska Fundacja Praw Człowieka popiera projekt przewidujący bezpośredni zakaz wydawania gazet przez samorządy. Dla gmin to tuba propagandowa, dla prywatnej prasy - nieuczciwa konkurencja. Zdaniem zwolenników zmian pieniądze podatników nie powinny być wydawane na promowanie lokalnych włodarzy.

28.11.2018

MZ: Coraz większa dostępność terapii onkologicznych

Opieka zdrowotna

Systematyczne zwiększa się dostęp do nowoczesnych i bezpiecznych terapii dla pacjentów onkologicznych i hematoonkologicznych, pozwalających na leczenie zgodnie z najlepszymi standardami medycznymi - zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

27.11.2018

Więcej kompetencji dla premiera w zarządzaniu państwowymi spółkami

Spółki

Dodatkowe uprawnienia nadzorcze i większa swoboda w dysponowaniu majątkiem dla premiera oraz rozszerzona lista spółek, w których akcje Skarbu Państwa nie podlegają zbyciu - to niektóre z proponowanych przez rząd zmian w ustawie o zarządzaniu mieniem państwowym. Obniżone mają być też wymagania wobec kandydatów na członków rad nadzorczych takich firm.

27.11.2018

Bezdomni nie mogli głosować, a wkrótce kolejne wybory

Wybory

Rzecznik Praw Obywatelskich ma obawy, czy osoby bezdomne zagłosują w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu. Wciąż nie ma rozporządzenia MSWiA w tej sprawie.

27.11.2018

ZNP: Podwyżki nie mogą być finansowane ze zlikwidowanych świadczeń

Kadry w oświacie

Tegoroczne podwyżki dla nauczycieli zostały w pewnej części sfinansowane przez samych nauczycieli z pieniędzy, które im zabrano - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla, że wynagrodzenia pedagogów muszą wzrosnąć co najmniej o 1000 zł i nie może się to wiązać z likwidacją kolejnych dodatków.

27.11.2018

KRS pyta Trybunał Konstytucyjny o swoją legalność

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy dotyczące powoływania członków Rady i możliwości odwołania do uchwał KRS. - Nasza skarga zmierza do tego, żeby uzyskać wypowiedź TK, która będzie stanowić odpowiedź na zarzuty i wzmocni pozycję KRS-u - powiedział jej przewodniczący.

27.11.2018

Prezes Izby Dyscyplinarnej SN: pytania prejudycjalne i postępowania są nieważne

Prawnicy

Prof. Jan Majchrowski prezes Izby Dyscyplinarnej SN wysłał list do prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prof. Koena Lenaerdsa. Informuje w nim, że postępowania w sprawie sędziów, w których zostały zadane pytania prejudycjalne są nieważne, gdyż sprawy te powinna rozpatrywać Izba Dyscyplinarna SN, a nie Izba Pracy.

27.11.2018

Dane GUS potwierdzają chwilową stabilizację na rynku pracy

Prawo pracy

GUS podał, że w październiku 2018 roku stopa bezrobocia pozostała na takim samym poziomie, jak we wrześniu - 5,7 proc. Dane te są zgodne z wcześniejszymi szacunkami MRPiPS. Zdaniem Moniki Fedorczuk, ekspertki do spraw rynku pracy Konfederacji Lewiatan, w kolejnych miesiącach możliwy jest sezonowy wzrost bezrobocia.

27.11.2018

RPO: TK powinien umorzyć skargę w sprawie pytań prejudycjalnych

Wymiar sprawiedliwości

Uznanie przez Trybunał Konstytucyjny niedopuszczalności pytań polskich sądów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach sądownictwa byłoby nie do pogodzenia z art. 9 Konstytucji stanowiącym, że Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i wnioskuje umorzenie sprawy.

27.11.2018

Gdańsk: Rada wydziału protestuje przeciwko zmianom w sądach, dziekan podaje się do dymisji

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Wyrażamy swój sprzeciw wobec podejmowanych od 2015 r. działań organów władzy ustawodawczej i wykonawczej w Rzeczypospolitej Polskiej, zagrażających standardom demokratycznego państwa prawnego - pisze w uchwale Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Po jej podjęciu do dymisji podał się dziekan prof. dr hab. Jakub Stelina.

27.11.2018

Fiskus wycofał się ze sporu o zwolnienie z PIT

PIT

Organy podatkowe zbyt restrykcyjnie liczyły termin nabycia nieruchomości po zawarciu umowy rozszerzającej wspólność majątkową. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Fiskus wycofał złożoną skargę i uznał rację podatnika.

27.11.2018

Raport FOR: Prokuratura urządzona pod potrzeby polityków

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Wymiana niemal całej kadry kierowniczej i obsadzanie kluczowych stanowisk członkami związanego z partią rządzącą stowarzyszenia, a także ogromna władza prokuratora generalnego w zakresie zmian personalnych oraz innych form nagradzania i karania prokuratorów, to zasadnicze cechy systemu tworzonego w prokuraturze od 2016 r. - uważają eksperci FOR. I stwierdzają, że jest to bardzo niebezpieczne dla praworządności.

27.11.2018

Znamy harmonogram konkursów w Programie Polska Wschodnia na 2019 rok

Małe i średnie firmy Finanse

Ponad 800 mln złotych czeka w 2019 roku na mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować we wschodniej Polsce. To środki przeznaczone zarówno dla firm, które chciałyby rozwinąć swoją działalność jak i dla początkujących - start-upów.

27.11.2018