- Zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym i nauce jednym z podstawowych zadań uczelni jest wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, tradycję narodową, umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka, działając w trosce o kształtowanie właściwych postaw etycznych i obywatelskich przyszłych absolwentów naszego Wydziału, zwłaszcza absolwentów kierunku prawo, wyrażamy swój sprzeciw wobec podejmowanych od 2015 r. działań organów władzy ustawodawczej i wykonawczej w Rzeczypospolitej Polskiej, zagrażających standardom demokratycznego państwa prawnego, wskazywanych przez różne niezależne instytucje krajowe i międzynarodowe, takie w szczególności jak: polskie sądy i organy samorządu sędziowskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich, Komisja Wenecka, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, Komitet Praw Człowieka ONZ, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy Europejska Sieć Rad Sądownictwa – czytamy w uchwale.
Inne wydziały wypowiedziały się wcześniej
Podobne uchwały, w których podkreślano, że reforma wymiaru sprawiedliwości prowadzona przez obecne władze jest zagrożeniem dla porządku prawnego wydawały już inne wydziały prawa. Tak było w przypadku m.in. wydziałów prawa: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego. We wrześniu 2018 r. dziekani wydziałów prawa wystosowali wspólny list, w którym wyrazili dezaprobatę: "dla działań władz państwowych, podważających zasadę trójpodziału władzy oraz niezależność sądów".
Prawnicy z UJ do Prezydenta: uszanuj państwo prawa>>
Wydział wydaje uchwałę, dziekan rezygnuje
Z wydaniem stanowiska wobec zmian w polskim sądownictwie zwlekał Wydział Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Jego dziekan, prof. dr hab. Jakub Stelina nie podpisał się również pod wspomnianym już listem dziekanów uczelni publicznych. Niektórzy komentatorzy wiązali to tym, że profesor jest na liście kandydatów zgłoszonych do Sądu Najwyższego.
W końcu jednak rada gdańskiego wydziału prawa zdecydowała się przedstawić swoje zdanie na temat wdrażanych zmian. W uchwale wyrażono sprzeciw wobec: "podejmowanych od 2015 r. działań organów władzy ustawodawczej i wykonawczej w Rzeczypospolitej Polskiej, zagrażających standardom demokratycznego państwa prawnego, wskazywanych przez różne niezależne instytucje krajowe i międzynarodowe."
Za uchwałą w sprawie działań zagrażających standardom demokratycznego państwa prawnego głosowało 27 osób, 11 było przeciw, a 3 wstrzymały się od głosu. Dziekan WPiA UG prof. dr hab. Jakub Stelina nie głosował w sprawie uchwały i po jej podjęciu podał się do dymisji. Profesor w rozmowie z Prawo.pl potwierdził ten fakt, ale nie chciał komentować sprawy.