Komisja PE: W Polsce jest zagrożenie dla praworządności
W Polsce istnieje ryzyko zagrożenia praworządności - stwierdził w poniedziałek szef komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego Claude Moraes, mówiąc o raporcie z wizyty w Polsce.
W Polsce istnieje ryzyko zagrożenia praworządności - stwierdził w poniedziałek szef komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego Claude Moraes, mówiąc o raporcie z wizyty w Polsce.
Sądy lekarskie rozpoznawały sprawę lekarza dentysty obwinionego m.in. o to, że zastosował u pacjenta nieprawidłowe leczenie stomatologiczne. Sądy zgodnie uznały lekarza za winnego przewinień dyscyplinarnych. Ustalenia te nie pokrywały się jednak z treścią postawionego obwinionemu zarzutu. To niedopuszczalne - orzekł Sąd Najwyższy.
Badanie CBOŚ wykazało, że wyborcy zauważyli niektóre nieprawidłowości podczas wyborów samorządowych. Jednak aż 97 procent Polaków nie zauważyło żadnych błędów podczas ostatnich wyborów samorządowych.
NBP chce by sąd zabronił publikacji przez media materiałów dotyczących afery KNF. Rzecznik praw obywatelskich twierdzi, że wnioski te mogą uniemożliwiać realizację interesu publicznego oraz konstytucyjnej zasady wolności prasy i swobody wypowiedzi, a posłowie PO zawiadamiają prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Lekarze od poniedziałku muszą wystawiać zwolnienia elektroniczne. Ale narzekają, że nie mogą tego robić, bo w pierwszy roboczy dzień obowiązywania nowych przepisów platforma ZUS nie działa. Według ZUS najpierw było wszystko w porządku, ale potem prezes przyznała, że były pewne zakłócenia.
Polskie uczelnie powinny mieć wyższą pozycję w międzynarodowych rankingach. Plasują się tak nisko m.in. przez niewłaściwe raportowanie danych oraz niższe noty oparte o ankietowe badanie reputacji uczelni - powiedział w poniedziałek szef resortu nauki Jarosław Gowin.
Organizują pokazy maseczkach smogowych, zapraszają seniorów do nauki obsługi urządzeń mobilnych, zbierają fundusze na schroniska dla zwierząt, pomagają potrzebującym czy robią darmowe zajęcia z...
Od 25 listopada, czyli od dnia, kiedy zaczęły obowiązywać przepisy o sukcesji W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowano już blisko 600 zarządców sukcesyjnych. Niektórzy przedsiębiorcy zgłaszają więcej niż jedną osobę.
Ministerstwo Finansów chce umożliwić przedsiębiorcom, aby jednolite pliki kontrole wysyłane do organów podatkowych można było podpisywać danymi z PIT. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwość ta miała zniknąć z końcem roku.
Do konsultacji publicznych trafiła tzw. megaustawa, która ma umożliwić realizację sieci 5G. Zwalnia ona z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a także zmniejsza opłaty za zajęcie pasa drogowego.
W puli konkursu o dofinansowane z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 jest 40 mln złotych. Projekty zgłaszać mogą m.in. stowarzyszenia samorządów.
Jeśli pas ziemi wokół wysypiska odpadów nie należy do jego właściciela, kamera nie będzie go rejestrować. Nie będzie trzeba też mieć kopii zapasowej nagrania z monitoringu. Pomieszczenia w których będą przechowywane, będą jednak musiały spełnić wymagania przeciwpożarowe. Tak wynika z przygotowanej w Ministerstwie Środowiska najnowszej wersji projektu rozporządzenia w sprawie monitoringu wysypisk.
Minister sprawiedliwości chce przyznać wyższe stawki za godzinę pracy biegłego lekarza. Ma to motywować lekarzy do przyjmowania zleceń z sądów i prokuratury i szybsze ich wykonywanie, ale wzrost kosztów ekspertyz medycznych może też ograniczyć obywatelom dostęp do sądów.
Wzrasta liczba postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec adwokatów, coraz więcej jest też poważniejszych deliktów. Prawnicy już nie tylko odpowiadają za uchybienia związane z prowadzoną sprawą ale i - coraz częściej - za oszustwa popełnione na szkodę klientów. NRA chce usprawnić pracę rzeczników dyscyplinarnych
Liczba składanych wniosków o wydanie interpretacji podatkowych systematycznie spada. Nie jest to jednak zasługa lepszego prawa. Podatnicy przestają wierzyć w ich moc ochronną. Nie mają też zaufania do organów podatkowych, które chcą realizować przede wszystkim cele fiskalne.
W poniedziałek 3 grudnia br. Sąd Apelacyjny w Warszawie ogłosi wyrok w sprawie zwrotu pobranych karnych odsetek od niespłaconej raty pożyczki. Pozwanym jest Getin Noble Bank, któremu pożyczkobiorcy zarzucają m.in. złamanie praw konsumenta przez niejasno sformułowaną umowę.
Wprowadzenie „winiety mieszkańca", która uprawnia do bezpłatnego parkowania naruszyło zasadę równego traktowania - uznał rzecznik praw obywatelskich. I po wyroku WSA oddalającym skargę RPO na uchwałę Rady Nysy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Postępowania w stosunku do sędziów podjęto nie z powodu symulacji rozpraw sądowych na festiwalu Pol'and'Rock, ale „osobliwego sposobu posłużenia się elementami sędziowskiego stroju służbowego, który uznać należy za dalece niewłaściwy” - twierdzi Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab.
W Unii Europejskiej od poniedziałku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zakazu geoblokowania w handlu internetowym. Sprzedawcy w internecie nie będą mogli odmówić sprzedaży swoich produktów klientom z innych krajów.
Niskie zarobki, frustracja wynikająca z trudnych warunków pracy i brak wiary w obietnice Ministerstwa Sprawiedliwości - to główne przyczyny niezadowolenia pracowników sądów. Planowana przez nich akcja protestacyjna ma zacząć się 10 grudnia br. i potrwa dwa tygodnie.