Ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 będą dofinansowane projekty, które wpłyną na poprawę jakości i poziomu życia seniorów. Program powstał z myślą o osobach, które kończą swoją aktywność zawodową.

Dla kogo pieniądze?

Pieniądze przeznaczane są na tworzenie oferty aktywności społecznej, pozwalającej na zagospodarowanie potencjału osób w wieku powyżej 60 lat. Priorytetem jest edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, a także partycypacja społeczna osób starszych oraz usługi społeczne dla seniorów.

Według minister rodziny Elżbiety Rafalskiej, beneficjentami programu są nie tylko seniorzy, ale również młodsze pokolenia, które mogą czerpać z życiowego doświadczenia starszych Polaków. Udział młodszych beneficjentów ostatecznych jest dopuszczalny w ramach Priorytetu II i IV i wynosi maksymalnie 50 proc. ogólnej liczby osób objętych działaniami.

 

Kto może wnioskować?

O dofinansowanie starać mogą się m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Wartość dotacji wynosi od 20 tys. zł do 200 tys. zł. Wsparcie w ramach programu ma charakter zaliczkowy. W przypadku dofinansowania zadania środki z dotacji zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany w umowie. Podmioty, które starają się o dofinansowanie, muszą dysponować co najmniej 10 proc. wkładem własnym.

Czytaj też: Ponad 500 tys. osób starszych wzięło udział w rządowych formach wsparcia

Podmioty, które nie mogą brać udziału w otwartym konkursie ofert w ramach programu, mają możliwość korzystania z dotacji w pośredni sposób przez partnerstwo z podmiotem uprawnionym do wnioskowania. Dopuszczalną formą partnerstwa jest partnerstwo publiczno-społeczne oraz partnerstwo społeczno-prywatne. Wkład własny może być wnoszony także przez partnera.

Za priorytetowe uznawane są w programie następujące działania:

  1. Priorytet I. Edukacja osób starszych
  2. Priorytet II. Aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową
  3. Priorytet III. Partycypacja społeczna osób starszych
  4. Priorytet IV. Usługi społeczne dla osób starszych (usługi zewnętrzne) 

 

Zadania mają być realizowane na podstawie umów jednorocznych w nieprzekraczalnym terminie od dnia 1 marca 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. 

Czytaj też: Od nowego roku pomoc w programie „Opieka 75+” nie tylko dla samotnych seniorów

Termin składania ofert

Oferty należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej, w generatorze ofert dostępnym pod adresem https://asos2019.mpips.gov.pl do 21 grudnia, do godziny 16.00. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosi wyniki konkursu najpóźniej do 15 marca 2019 roku.

W projekcie budżetu na 2019 rok na realizację programu zapisano w sumie 40 mln złotych. W latach 2016-2018 na realizację programu przeznaczono blisko 114 mln złotych. Z tych środków dofinansowano ponad 1,1 tys. projektów, z których skorzystało blisko 450 tys. osób.

Więcej informacji TUTAJ

Zobacz także: Program „Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+”