RPO chce, by Prezydent zawetował niekorzystne przepisy dla właścicieli nieruchomości

Prawo gospodarcze

RPO kwestionuje zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Twierdzi, że za bardzo ułatwią one życie właścicielom sieci energetycznych kosztem właścicieli gruntów. Chodzi o sytuacje, kiedy trzeba zmodernizować instalację, np. gazociąg, linię energetyczną. W niekorzystnej sytuacji mogą się znaleźć np. rolnicy.

12.12.2018

Sędziowie TK: Prezes manipuluje składami orzekającymi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Julia Przyłębska arbitralnie decyduje, kto będzie orzekał w konkretnych sprawach. Łamie tym samym przepisy, według których sędziowie powinni być wskazywani w porządku alfabetycznym - napisało siedmiu sędziów Trybunału Konstytucyjnego w liście skierowanym do prezes tej instytucji.

12.12.2018

W Polsce legalnie pracuje już prawie 600 tysięcy cudzoziemców

Ubezpieczenia społeczne

Wciąż zdecydowanie przeważają Ukraińcy - stanowią 75 proc. legalnie zatrudnionych obcokrajowców. Następne w kolejności narodowości to Białorusini i Wietnamczycy. Łącznie w całej Polsce składki ZUS płaci już 587 tysięcy cudzoziemców z ponad 170 państw.

12.12.2018

Pilotaż w onkologii rusza, ale budzi wiele kontrowersji

Finansowanie zdrowia

Eksperci i pacjenci chcą zaniechania prac nad projektem pilotażu sieci onkologicznej. Według nich jego założenia i cele są niejasne i wcale to nie poprawi sytuacji pacjentów. Duże kontrowersje budzi m.in. wybór dwóch szpitali, w których pilotaż ma ruszyć od stycznia 2019 r. oraz to, że projekt będą testować jego autorzy.

12.12.2018

Wiceprzewodniczący rady powiatu nie może być członkiem zarządu

Samorząd terytorialny

W jednym z powiatów wiceprzewodniczący rady został członkiem zarządu powiatu. MSWiA podkreśla, że to niezgodne z prawem, ponieważ według ustawy radny nie może pracować w samorządzie ani nie może też pełnić funkcji kierownika powiatowej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy. Podobnie jest w innych szczeblach samorządu.

12.12.2018

KE nie rezygnuje z procedury art. 7 przeciwko Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym to krok w dobrym kierunku, ale wiele rekomendacji Komisji Europejskiej w sprawie zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości nie doczekało się realizacji - stwierdził we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

11.12.2018

Trwa protest pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

Od poniedziałku trwa protest pracowników sądów, którzy domagają się podwyżek. Związki zawodowe nie wykluczają włączenia się do akcji. Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości uważa, że to nie jest sposób na rozwiązanie problemu płacowego.

11.12.2018

Grzywny za wejście do Puszczy Białowieskiej? SN: nie było podstaw

Środowisko

Chodzi o trzy osoby w tym operatora telewizji, które w 2017 r. weszły na teren Puszczy Białowieskiej gdzie trwała wycinka drzew. Sąd Najwyższy uznał, że sąd w Hajnówce nie miał prawa w trybie nakazowym ukarać ich grzywnami. Dwie sprawy zwrócił, w jednej zdecydował o uniewinnieniu.

11.12.2018

Symulacja procesu w SN - Wilk skazany za połknięcie Czerwonego Kapturka

Prawo karne Szkoła i uczeń

Na największej sali Sądu Najwyższego zapadł wyrok skazujący Wilka za połknięcie babci i Czerwonego Kapturka - 10 lat ograniczenia wolności, dozór elektroniczny, zakaz opuszczania lasu i dozór kuratora. Była to rozprawa edukacyjna z udziałem znanych prawników w reżyserii Michała Zadary. W określeniu wymiaru kary uczestniczyły też przebywające na sali dzieci.

11.12.2018

UE: Zreformowany system lepiej zadba o cyberbezpieczeństwo

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Koordynowanie działań państw członkowskich w zapobieganiu cyberatakom i reagowaniu na nie - to główne zadanie unijnego systemu certyfikacji bezpieczeństwa cybernetycznego produktów i usług oraz rozbudowy agencji do walki z cyberprzestępczością.

11.12.2018

Rząd zdecydował - szef Agencji Badań Medycznych zarobi 26 tys. złotych

Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych, po korektach wprowadzonych przez resort zdrowia na skutek konsultacji społecznych, został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Nowa wersja zakłada m.in. obniżenie wynagrodzenia prezesa z 47 tys. do 26 tys. zł, ale także pojawił się zapis, że pieniądze z NFZ mają być przeznaczone tylko na badania kliniczne niekomercyjne.

11.12.2018

Rejestracja znaków towarowych będzie łatwiejsza

Prawo gospodarcze

Urząd poinformuje uprawnionego do znaku o zbliżającym się terminie uiszczenia opłaty za dalszy okres ochrony nie później niż sześć miesięcy przed dniem, w którym upływa poprzedni okres ochrony. Nie będzie trzeba także przedstawiać znaku towarowego w formie graficznej. Takie zmiany przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji prawa własności przemysłowej.

11.12.2018

Rząd chce zmian w zasadach zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

Budownictwo

Składanie wniosków o zwrot wywłaszczonej nieruchomości, gdy nie został na niej zrealizowany cel publiczny będzie możliwe w ciągu trzech lat od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli od uprawomocnienia się decyzji o wywłaszczeniu minęło już 20 lat. Tak wynika z przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.

11.12.2018

Ocenianie bez regulaminów również w szkołach artystycznych

Wskaźniki oceniania pedagogów znikną również ze szkół artystycznych. Resort kultury znowelizuje rozporządzenie regulujące tę materię. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. To efekt ogólnych zmian w zasadach oceniania nauczycieli przygotowanych przez MEN.

11.12.2018

Wzrośnie opłata za egzamin komorniczy

Strefa aplikanta Dla studenta

Jest już rozporządzenie podwyższające opłatę za egzamin komorniczy. Resort sprawiedliwości wyszedł z założenia, że im bardziej skomplikowany egzamin, tym wyższe jego koszty. Zmiany będą obowiązywać już od 1 lipca 2019 r.

11.12.2018

Wiceszef KE: Nie wycofamy skargi do TSUE przeciw Polsce 

Wymiar sprawiedliwości

Podczas wysłuchania Polski w ramach procedury art. 7 traktatu o UE wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie zapowie wycofania się Komisji ze złożonej do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

11.12.2018

Do zmian w podatkach trzeba się przygotować

CIT PIT

Styczeń 2019 roku przyniesie wiele zmian w prawie podatkowym. Warto o nich porozmawiać, by nie wpaść w pułapkę i nie narazić się na kary karne skarbowe. Okazją będzie IX Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG.

11.12.2018