Zmiany w kancelarii Macieja Gawrońskiego

Rynek

Do kancelarii Macieja Gawrońskiego dołączył jako partner Ireneusz Piecuch. Logo pozostaje bez zmian, ale nowa nazwa kancelarii brzmi Gawroński & Piecuch.

09.01.2019

127 tys. przedsiębiorców chce płacić mały ZUS

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Skończył się czas na zgłoszenie w ZUS chęci przejścia w 2019 roku na niższe składki. Do Zakładu trafiło 127.405 wniosków o mały ZUS. Zostaną teraz zweryfikowane. Samo złożenie wniosku nie gwarantuje jeszcze możliwości opłacania niższych składek.

09.01.2019

MZ: Ustalamy, jakie organy będą kontrolować gabinety dentystyczne w związku z dyrektywą o rtęci

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia podaje, że wspólnie z Ministerstwem Środowiska prowadzą prace mające na celu zdiagnozowanie możliwości podziału zadań dla organów administracji wynikających z obowiązku instalowania separatorów amagamatu w gabinetach stomatologicznych. Mają one określić jakie organy będą odpowiedzialne za kontrolę i sankcje wobec podmiotów ujętych w rozrządzeniu.

09.01.2019

NIK: Przegrywamy walkę z nielegalnym wywozem leków za granicę

Farmacja

Brak odpowiedniej liczby kontroli, nienakładanie kar mimo stwierdzonych nieprawidłowości, brak monitorowania obrotu lekami to najważniejsze ustalenia NIK, która zbadała rynek farmaceutyczny w Polsce. Mimo zmiany przepisów, nadal rośnie lista leków ratujących życie, których nie można kupić w polskich aptekach, bo są wywożone zagranicę.

09.01.2019

Biegli w garści Instytutu Ekspertyz Sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Po latach czekania na ustawę o biegłych sądowych, na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowano kolejny projekt - dowiedziało się Prawo.pl. Zgodnie z nim to dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie ma powoływać i zawieszać biegłych, a także decydować, które instytucje naukowe lub specjalistyczne będą mogły wydawać opinie.

09.01.2019

Są już pierwsze problemy z exit taxem

CIT PIT

Przepisy o podatku od wyjścia, czyli tzw. exit tax obowiązują od kilku dni. Muszą go płacić także osoby fizyczne. Wątpliwości dotyczą m.in. kwoty wolnej od podatku. Eksperci pytają także, czy wyjazd polskiego inżyniera lub dyrektora do pracy za granicę może powodować konieczność zapłacenia daniny.

09.01.2019

Minister przegrał spór z "Iustitią" o informacje o wolnych etatach w sądach

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniami z 5 grudnia 2018 r. oraz z 12 grudnia 2018 r. stwierdził bezczynność Ministra Sprawiedliwości, ponieważ odmówił on ujawnienia w trybie dostępu do informacji publicznej liczby nieobsadzonych stanowisk sędziowskich.

08.01.2019

Rośnie liczba osób bez pracy

Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2018 roku wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o 0,1 punktu procentowego – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

08.01.2019

Zmiany w pomocy społecznej czekają na decyzję rządu

Pomoc społeczna

Przygotowywane przez rząd zmiany w przepisach mają doprecyzować zasady kontroli nad prywatnymi domami pomocy społecznej. Proponowane jest też poszerzenie kręgu osób zwolnionych z odpłatności za pobyt osoby bliskiej w takiej placówce.

08.01.2019

Po zmianie ustawy 12 sędziów SN i NSA wybrało stan spoczynku

Jeden sędzia Sądu Najwyższego i 11 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego zdecydowało się skorzystać ze stworzonej przez najnowszą nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym możliwości i przejść w stan spoczynku. Pozostałych 22 sędziów SN i 14 sędziów NSA, których dotyczą te same zasady, postanowiło wrócić do orzekania.

08.01.2019

Zmiany w prawie telekomunikacyjnym mają ułatwić budowę sieci 5G

Prawo gospodarcze

Minister właściwy do spraw informatyzacji będzie mógł określić harmonogram rozdysponowania częstotliwości, co ma przyspieszyć procedury związane z budową sieci 5G w Polsce. Tak wynika z projektu przyjętego przez Radę Ministrów.

08.01.2019

Ponad 115 tys. przedsiębiorców wybrało mały ZUS. 8 stycznia mija termin

Ubezpieczenia społeczne

8 stycznia to ostatni dzień dla drobnych przedsiębiorców na obniżenie w 2019 roku składek ZUS nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Ci, którzy w 2018 roku nie przekroczyli 63.000 zł przychodu i spełnią pozostałe warunki, mogą przejść na mały ZUS. Trzeba tylko zgłosić się do ubezpieczeń z nowymi kodami. Można to zrobić osobiście w placówce ZUS lub online.

08.01.2019

Będzie dymisja wicemister od projektu o przemocy w rodzinie

Prawo karne

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o odwołanie podsekretarz stanu w Elżbiety Bojanowskiej z pełnionej funkcji. To skutek decyzji o wycofaniu kontrowersyjnego projektu nowej ustawy o przemocy w rodzinie.

08.01.2019

Głuchoniemy nie będzie musiał przebywać w szpitalu psychiatrycznym

Pacjent Opieka zdrowotna

Po interwencji Rzecznika Praw Pacjenta głuchoniemy pacjent niepełnosprawny intelektualnie w stopniu znacznym został w grudniu ubiegłego roku zwolniony przez sąd z przymusowego pobytu w szpitalu. Wcześniej skierował ją tam także sąd rejonowy. Sprawę skierował dom pomocy społecznej (DPS), w którym pacjent przebywał.

08.01.2019

Plan Walki z Rakiem ma powstać do września 2019 r.

Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Dokument zakłada stworzenie spójnego programu walki z rakiem. Minister Zdrowia ma przedstawić go rządowi do końca września 2019 r. Sprawa jest pilna, bo każdego dnia diagnozuje się raka u około 300 mieszkańców Polski, a 220 z tego powodu umiera.

08.01.2019

Ruszył rządowy portal o PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Jesienią tego roku pracownicy największych firm staną przed decyzją, czy oszczędzać dodatkowo na emeryturę w Pracowniczym Planie Kapitałowym. Dużo wcześniej z PPK zmierzą się ich pracodawcy - od lipca pierwsze firmy zostaną objęte obowiązkiem tworzenia planów. Z myślą o jednych i drugich 8 stycznia uruchomiono portal mojePPK.pl, gdzie można znaleźć informacje o PPK.

08.01.2019

Niezła legislacja w przedsiębiorczości, zła w energii i środowisku

Prawo gospodarcze

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (fot.) została najwyżej oceniona w rankingu najlepiej przygotowanych ustaw w 2018 roku. "Jej" ustawy o sukcesji przedsiębiorstw oraz tzw. „konstytucja biznesu” ocenione zostały na 4,2 w skali od 1 do 5.

08.01.2019

Zamówienia publiczne: jakie kryteria wybrać poza ceną

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych opublikował właśnie poradnik dotyczący zasad oceny ofert. Pierwsza część jest teoretyczna, druga praktyczna. W niej są podane przykłady kryteriów pozacenowych dla konkretnych zamówień, np. na usługi projektowe, roboty budowlane czy informatyczne.

08.01.2019

Rząd chce surowiej karać spółki za przestępstwa

Spółki Compliance

Rada Ministrów przyjęła we wtorek 8 stycznia projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Teraz trafi on do Sejmu. Nowa regulacja ma ułatwić karanie firm. Do przypisania odpowiedzialności firmie nie będzie już niezbędny wyrok skazujący osobę fizyczną. Umożliwi też ściganie za działania kontrahentów i ignorowanie sygnalistów.

08.01.2019