Przemoc w DPS-ach. Opiekun opiekunowi nierówny

Zawody medyczne

Opiekunowie medyczni, ale i pacjenci, mają być bezpieczniejsi po wejściu w życie przepisów ustawy o niektórych zawodach medycznych. Taki opiekun będzie bowiem zawodem regulowanym, a wykonujący go będą odpowiadać przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Niekoniecznie ograniczy to nadużycia w Domach Pomocy Społecznej, gdyż pracujący tam opiekunowie nie muszą być opiekunami medycznymi, wyszkolonymi m.in. w zakresie praw pacjenta.

21.12.2023

Adnotacja przy wyroku TK nie pomoże, potrzeba systemowych rozwiązań

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny zaczyna drżeć w posadach. Przy jego wyrokach publikowanych w Dzienniku Ustaw zaczęły się pojawiać adnotacje o wadliwym składzie czyli udziale w nim sędziów dublerów. Prawnicy są w tej kwestii podzieleni. Jedni wskazują, że nie ma do tego podstaw w przepisach, inni że dzięki temu m.in. sądy wiedzą czego nie stosować. Problem tkwi też w tym, że opublikowany wyrok TK istnieje i nie można go, ot tak, unieważnić.

21.12.2023

TK umorzył sprawę konstytucyjności przepisów o samorządach prawniczych

Prawnicy

Trybunał Konstytucyjny umorzył właśnie postępowanie w sprawie konstytucyjności przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich, gdyż - jak wyjaśniono - z końcem kadencji Sejmu wygasły mandaty wnioskodawców. Ta sprawa spędzała sen z powiek samorządów prawniczych, obawiały się bowiem skonfliktowania i rozbicia swoich struktur, także w zakresie postępowań dyscyplinarnych.

20.12.2023

Sejm chce rozwiązać problem składu KRS uchwałą, minister zapowiada ustawę

Wymiar sprawiedliwości

Sejm, po ekspresowych pracach i burzliwych obradach, przyjął uchwałę, w której stwierdził, że 15 członków/sędziów Krajowej Rady Sądownictwa zostało wybranych do jej składu, wbrew Konstytucji RP. Wezwał ich równocześnie do niezwłocznego zaprzestania działalności w Radzie, gdyż ta podważa porządek konstytucyjny RP. I tu pojawia się problem, bo np. przewodnicząca Rady rezygnować nie zamierza, a część prawników ma wątpliwości czy uchwała będzie mieć skutki prawne. Minister Adam Bodnar zapowiada prace nad ustawą.

20.12.2023

Władze TVP i PAP odwołane - dzięki przepisom Konstytucji i k.s.h.

Spółki

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A., a także rady nadzorcze. Za bezskuteczne i niewywołujące skutków prawnych uznano zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny, które miało doprowadzić do "zabetonowania" mediów publicznych. Eksperci tłumaczą, dlaczego minister miał do tego prawo.

20.12.2023

Bodnar: Wypełnienie kamieni milowych, bez "ewidentnego sporu" z prezydentem

Wymiar sprawiedliwości

Skupimy się na tym, co jest niezbędne do przyjęcia w celu wypełnienia kamieni milowych i na tym, co byłoby do zaakceptowania przez prezydenta. Nie chcemy tworzyć żadnych zbędnych konfliktów - zapewniał w środę, 20 grudnia, minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Tego dnia spotkał się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą.

20.12.2023

Zimowy nabór w konkursach NCN

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkursy: SONATINA 8 i DAINA 3 skierowane do badaczy, którzy chcą pracować w Polsce. Mogą oni otrzymać finansowanie na badania podstawowe, czyli prace empiryczne lub teoretyczne, których celem jest przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. W przypadku SONATINY projekt może dotyczyć również badań aplikacyjnych.

20.12.2023

Rzecznik MŚP apeluje o rozłożenie w czasie wejścia w życie KSeF, MF nie planuje zmiany terminu

VAT KSeF

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaapelował do ministra finansów Andrzeja Domańskiego o rozłożenie w czasie wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur - poinformowało biuro Rzecznika. Ministerstwo zaznacza, że nie planuje obecnie zmiany terminu. Rzecznik chce, by od 1 lipca 2024 r. obligatoryjny KSeF objął tylko duże podmioty, natomiast średnie od 1 stycznia 2025 r., małych podatników od 1 lipca 2025 r., a mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2026 r.

20.12.2023

CMJ: Rekomendacje w sprawie certyfikatów jakości dla 10 szpitali

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rada Akredytacyjna przedłożyła rekomendacje w sprawie nowych certyfikatów jakości do Ministerstwa Zdrowia dla 10 szpitali - poinformowało w środę Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Od 1 stycznia 2024 r. będzie można wystąpić o udzielenie akredytacji do ministra zdrowia według nowej ustawy - z tym dniem bowiem wejdzie w życie większość przepisów dotyczących procedury udzielania akredytacji z ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

20.12.2023

Media publiczne zamiast dodatkowej gotówki dostaną skarbowe papiery wartościowe

Finanse publiczne Spółki

Rząd zamierza zrekompensować publicznym mediom ubytek wpływów wynikający ze zwolnień od opłat abonamentowych w 2024 r. mechanizmem opartym na emisji skarbowych papierów wartościowych. Rekompensata byłaby przekazywana w formie skarbowych papierów wartościowych i przeznaczana pod nadzorem KRRiT wyłącznie na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej.

20.12.2023

Wynagrodzenia w firmach coraz wyższe, tak będzie też po Nowym Roku

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

W listopadzie br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. było niższe o 0,2 proc. i wyniosło 6,494 mln etatów. Miesięczne wynagrodzenie wzrosło nominalnie o 11,8 proc. i wyniosło 7670,19 zł brutto – podał GUS. Urząd zakłada, że początek przyszłego roku upłynie pod znakiem kontynuacji dwucyfrowego wzrostu wynagrodzeń.

20.12.2023

Sejm szykuje się do uchwały o KRS, jest autopoprawka wskazująca wprost na sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa w części tzw. sędziowskiej zostało wybranych do jej składu wbrew Konstytucji RP i wzywa ich do niezwłocznego zaprzestania działalności w Krajowej Radzie Sądownictwa, gdyż ta podważa porządek konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej - taką autopoprawkę do projektu uchwały dotyczącej KRS, która ma być 20 grudnia rozpatrywana przez Sejm zgłosiła Koalicja Obywatelska.

20.12.2023

NIK: Liczne nieprawidłowości przy zatwierdzaniu taryf za wodę

Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła w jaki sposób Wody Polskie zatwierdzały taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz rozpatrywały wnioski o skrócenie okresu obowiązywania taryf. Kontrola wykazała przewlekłość postępowań i liczne naruszenia przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

20.12.2023

Reforma KAS to dziś braki kadrowe i braki wykwalifikowanych ludzi

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Kontrole celno-skarbowe wynoszące średnio 400 dni, długotrwałość prowadzonych postępowań podatkowych w pierwszej instancji w urzędach skarbowych i urzędach celno-skarbowych, z których prawie połowa trwała ponad 6 miesięcy - to tylko niektóre wyniki kontroli NIK w organach Krajowej Administracji Skarbowej, do których dotarł serwis Prawo.pl. Powodem są braki kadrowe i brak wykwalifikowanych służb. Zdaniem prawników, to zawoalowane potwierdzenie klęski reformy administracji skarbowej przeprowadzonej przez PiS w 2017 roku.

20.12.2023

Niejasna relacja pozwoleń zintegrowanych i decyzji środowiskowych utrudnia inwestycje

Środowisko Odpady Poprawmy prawo

Interpretacja przepisów po wprowadzeniu kolejnych nowelizacji prawa o odpadach i ustawy "środowiskowej" jest niekorzystna dla inwestorów i utrudnia powstawanie proekologicznych instalacji. W praktyce nierzadko zdarza się bowiem, że proces inwestycyjny trwa dłużej niż okres „obowiązywania” decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co uniemożliwia skuteczne złożenie wniosku o pozwolenie zintegrowane. Dlatego potrzebne są zmiany.

20.12.2023

Najpierw uchwała Sejmu kwestionująca skład KRS, potem zmiany kadrowe w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Z części sądów płyną już do Ministra Sprawiedliwości apele o jak najszybsze usunięcie ze stanowisk obecny prezesów i wiceprezesów sądów. Sprawa w myśl obowiązujących przepisów, nie jest jednak taka łatwa, a problemem może okazać się obecna KRS, bo to ona miałaby decydujący głos w sytuacji negatywnej opinii kolegium sądu. A to tworzy błędne koło, bo członkami kolegiów są przede wszystkim... prezesi. Sytuację może jednak zmienić uchwała Sejmu wskazująca, że obecny skład KRS jest niezgodny z Konstytucją.

20.12.2023

W projekcie budżetu na 2024 r. odmrożenie wynagrodzeń sędziowskich

Wymiar sprawiedliwości

Wynagrodzenie sędziego w 2024 r. ma być liczone zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych, a nie tak jak od 2021 r. - na podstawie ustawy okołobudżetowej. Czyli podstawą będzie tym razem 7005,76 zł. Tak samo ma być z powiązanymi zawodami czyli referendarzami i asesorami sądowych. W przypadku prokuratorów w projekcie ustawy budżetowej wskazano na podwyżki, ale w Sejmie jest autopoprawka do okołobudżetówki autorstwa byłego rządu, zgodnie z którą również ich wynagrodzenia mają być liczone na podstawie ustawy ustrojowej.

19.12.2023

Po burzliwych obradach Sejm ekspresowo przyjął uchwałę medialną

Sejm w ekspresowym tempie przyjął tzw. uchwałę medialną, w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP. Sam projekt wniosła grupa posłów KO, Polski 2050-TD, Lewicy, PSL-TD. W uchwale wezwano Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP do podjęcia działań naprawczych.

19.12.2023

Coraz więcej pielęgniarek w wieku emerytalnym - raport

Zawody medyczne

W ciągu zaledwie 15 lat średnia wieku pielęgniarek wzrosła o prawie 10 lat, zaś średnia wieku położnych o ponad 8 lat - wynika z „Raportu o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”, opracowanego na zlecenie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Już teraz średni wiek pielęgniarki wynosi niewiele ponad 54 lata, a położnej o niecałe 3 lata mniej. Do 2030 r. aż 65 proc. obecnie zatrudnionych pielęgniarek i 60 proc. położnych będzie w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych.

19.12.2023