W PKS wsiąść, tylko skąd go wziąć

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Brak prawa i niejasne reguły w organizacji transportu autobusowego powodują likwidację nierentownych linii i tzw. białe plamy komunikacyjne. Samorządy i firmy czekają na nowelizację ustawy, rząd szykuje zmiany i zapowiada pieniądze na przywrócenie zredukowanych połączeń. A tymczasem w mniej ludnych gminach „autobusu po prostu nie ma”...

01.03.2019

NGL Legal powiększa zespół

Rynek

Do zespołu z początkiem marca, na stanowisko Counsel, dołącza adwokat dr Anne-Marie Weber-Elżanowska. Odpowiedzialna będzie za prowadzenie German Desk oraz wsparcie rozwoju praktyki rynków kapitałowych.

28.02.2019

ZNP krytykuje "S" za ustępstwa w negocjacjach płacowych

Kadry w oświacie

Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje NSZZ „Solidarność" za zredukowanie wymagań płacowych dotyczących nauczycieli. Według Sławomira Broniarza szef oświatowej Solidarności zredukował oczekiwania płacowe nauczycieli i żąda już tylko 5 proc. podwyżki.

28.02.2019

Słaby wynik Polski w rankingu praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Dość słabo wypadła Polska w najnowszym raporcie dotyczącym praworządności, opracowanym przez World Justice Project. Ze wskaźnikiem 0,66 jest to 18 miejsce w regionie i 27 w świecie, ale dość daleko za krajami o ugruntowanej demokracji. Zarówno pod względem wysokości wskaźnika jak i miejsca w rankingu pozycja Polski w tym roku obniżyła się.

28.02.2019

Przetargi: Skany ofert z e-podpisem pod lupą urzędników i ekspertów

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych przygotowuje opinię wyjaśniającą jak należy traktować skan oferty podpisany elektronicznie. Swoje stanowisko wyraziło już Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. To reakcja na niedawne orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, według którego taka oferta jest nieważna.

28.02.2019

Stawki VAT na pączki będą uporządkowane

VAT

Obecnie pączki mogą być opodatkowane 5, 8, albo 23-proc. stawką VAT. Wszystko zależy od terminu przydatności do spożycia i tego, czy zaliczymy je do pieczywa, czy potraktujemy jako wyrób ciastkarski. Wszystko zmieni się najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

28.02.2019

PFRON w 2019 r. 5,5 mld na wsparcie niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Rynek

Ponad 3,4 mld zł PFRON planuje przeznaczyć w 2019 r. m.in. na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami - poinformowała prezes Funduszu Marlena Maląg. Samorządy na rehabilitacją zawodową i społeczną mają otrzymać blisko 1,5 mld zł.

28.02.2019

RPO: Bóg, Honor, Ojczyzna nie do paszportu

Administracja publiczna

Umieszczenie w nowym wzorze paszportu hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” narusza wolność sumienia i wyznania - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. Zwłaszcza - jak zauważa - że dewiza ta znajduje się w obrysie hologramu zdjęcia, co może prowadzić do utożsamienia wizerunku człowieka z konkretnym światopoglądem.

28.02.2019

Minister: Trzeba wyrównywać standardy opieki medycznej

Opieka zdrowotna

Mówi się, że kod pocztowy jest równie ważny, co kod genetyczny. W Polsce mieszkańcy małych i średnich miast żyją krócej. Musimy dać szansę ludziom ze wszystkich regionów Polski - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas zorganizowanej w Gdańsku konferencji

28.02.2019

Chronią prezydenta - NIK sprawdzi jak są szkoleni

Policja

Służba Ochrony Państwa powstała 1 lutego 2018 roku zastępując Biuro Ochrony Rządu. Jej głównym celem jest ochrona najważniejszych osób w państwie. Kontrola Najwyższej Izby Kontroli rozpocznie się 20 czerwca i obejmie wszystkie służby podległe MSWiA.

28.02.2019

Prezydent skarży "wrzutkę" o etatach dla sędziów na uczelniach

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego senacką poprawkę do Ustawy 2.0, gwarantującą sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dożywotne zatrudnienie na uczelniach. Zdaniem prezydenta przepis ten narusza autonomię uczelni.

28.02.2019

Więcej skutecznych mediacji, ale to nadal promille spraw w sądach 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Liczba spraw skierowanych przez sądy do mediacji wzrosła z 17 811 w 2015 roku do 26 809 w 2018. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, powodzeniem zakończyło się w ubiegłym roku 7090 mediacji – i był to o 2762 przypadki lepszy wynik niż w 2015 r. Jednak tą metodą rozstrzygniętych zostało zaledwie ok. 0,6 promilla spraw trafiających do sądów.

28.02.2019

Dobry statut szkoły daje przewagę w sądzie

Zarządzanie oświatą

Do końca listopada 2019 roku szkoły ponadpodstawowe muszą napisać i uchwalić nowe statuty. Konieczne jest uczulenie rad pedagogicznych na to, by w sytuacjach ekstremalnych dokumenty te broniły nie tyle autorów, co przede wszystkim szkołę - uważa prof. Antoni Jeżowski.

28.02.2019

Firmowe samochody wciąż źródłem niejasności podatkowych

CIT PIT VAT

Podatnicy mają problem z zaliczaniem do kosztów wydatków związanych z samochodami służbowymi. Nowe przepisy powodują wiele niejasności, zwłaszcza, że są skrajnie różne od regulacji VAT. Resort finansów wyjaśnił Prawo.pl, w jaki sposób można teraz odliczać VAT od wydatków samochodowych. Zdaniem ekspertów, odpowiedź MF nie jest jednak taka oczywista.

28.02.2019

NIK sprawdza program LEADER - prawie bez zastrzeżeń

Samorząd terytorialny

Europejski program wspierania rozwoju wsi zakłada realizację oddolnych inicjatyw dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. W ocenie NIK środki zostały prawidłowo rozdysponowane, a inicjatywy wybierano zgodnie z przepisami. Nie dochowywano jednak terminów weryfikacji wniosków o przyznanie pomocy - opóźnienie wynosiły od kilkunastu dni do kilkunastu miesięcy.

28.02.2019

Emeryt dorabiający do emerytury musi się rozliczyć z ZUS

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które przeszły na „wcześniejszą” emeryturę i nie poinformują o dodatkowych dochodach ZUS będą musiały zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. Czwartek 28 lutego to ostatni dzwonek, aby to zrobić.

28.02.2019

RPO apeluje o stworzenie programu wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Ponad 2 mln Polaków opiekuje się starszymi lub niepełnosprawnymi członkami rodziny lecz poza zasiłkami, państwo nie organizuje opieki wyręczającej, szkoleń, nie zapewnia opieki psychologicznej i nie pomaga w godzeniu opieki z pracą - wskazuje rzecznik praw obywatelskich

28.02.2019

Policjanci chcą dodatkowego dnia wolnego za pracę w smogu

Prawo pracy BHP

Związkowcy postulują, aby policjanci, którzy pracują na ulicach miast mieli prawo do dodatkowego urlopu. Apelują o powołanie specjalnego zespołu w Komendzie Głównej, który miałby się zająć tą sprawą. - Wprowadzenie dodatkowego urlopu wymagałoby zmian w rozporządzeniu - odpowiada nadkom. Piotr Sadowski z sekcji ochrony pracy KGP.

28.02.2019