Pracodawcy: Nauczycielskie podwyżki dofinansowane z Funduszu Pracy

Niekonsultowane i nieuprawnione wydatki rządu z Funduszu Pracy na finansowanie ustawy o „13 emeryturze”, traktujemy jako kolejny zabór pieniędzy gromadzonych przez wszystkich polskich przedsiębiorców - podkreślają we wspólnym oświadczeniu organizacje zrzeszające pracodawców. Ich zdaniem z funduszu można natomiast sfinansować podwyżki nauczycieli.

08.04.2019

Taksówkarze protestują przeciwko projektowi lex-Uber

Prawo AI Prawo gospodarcze

W poniedziałek protestowali taksówkarze przeciwko zmianom, które pozwolą legalnie działać pośrednikom kojarzącym klientów z licencjonowanymi kierowcami. Z taksówkarzami spotkała się Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości. Rozmowy mają być kontynuowane w tym tygodniu.

08.04.2019

Rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli

Kadry w oświacie

Negocjacje z ZNP i FZZ zakończyły się fiaskiem, co oznacza, że większość szkół rozpoczyna strajk. Porozumienie z rządem podpisała jedynie oświatowa "S". Protest jest bezterminowy i weźmie w nim udział - jak wylicza ZNP - ok. 80 proc. szkół.

08.04.2019

Tylko "Solidarność" za propozycją rządu - będzie strajk nauczycieli

Szkoła i uczeń

Rząd zaproponował w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. i nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli. Propozycje odrzuciły zarówno Związek Nauczycielstwa Polskiego jak i Federacja Związków Zawodowych. Szef ZNP Sławomir Broniarz potwierdził, że od 8 kwietnia zaczyna się strajk nauczycieli.

08.04.2019

Rząd da 110 mln zł na "opiekę wytchnieniową"

Pomoc społeczna

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi. - Będziemy świadczyć w ramach tej opieki wytchnieniowej usługi opiekuńcze np. w ośrodkach dziennego pobytu - wyjaśnia w rozmowie z Prawo.pl Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

08.04.2019

Ustawy o crowdfundingu nie ma, zbiórki społeczne są

Rynek i konsument Finanse

Coraz popularniejszą formą dotowania akcji charytatywnych lub przedsięwzięć artystycznych jest zbieranie na nie środków w ramach tzw. crowdfundingu. Eksperci zwracają jednak uwagę, że dotychczasowe przepisy nie regulują wprost tej formy finansowania. Może to powodować liczne wątpliwości w praktyce obrotu.

08.04.2019

Informacja publiczna prawem obywatelskim i interesującym towarem rynkowym

Administracja publiczna RODO

Sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego uważają, że niekiedy skarżący obywatele nadużywają ustawy o dostępie do informacji publicznej. Społeczni działacze twierdzą, że nadużycia leżą raczej po stronie urzędów, które wytwarzają za nasze pieniądze dokumenty, a następnie zasłaniają się ochroną prywatności lub RODO.

08.04.2019

Na zwolnieniu lekarskim jeździmy na wakacje, albo pracujemy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne HR

Wakacje w Meksyku, pielgrzymka do Lourdes, bieg w maratonie, wykonywanie pracy dla innego pracodawcy, jak np. jazda ciężarówką po Szwecji - takie nieprawidłowości przy wykorzystywaniu zwolnień lekarskich wykrył Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O kontrolę zwolnień coraz częściej Zakład proszą pracodawcy, dołączając np. zdjęcia z portali społecznościowych.

08.04.2019

MF szykuje zmiany w podzielonej płatności

VAT

Od stycznia 2020 roku branże najbardziej podatne na nadużycia w VAT będą musiały stosować podzieloną płatność tzw. split payment. W ramach systemu będzie można realizować przelewy zbiorcze. Ministerstwo Finansów przygotowuje już stosowne przepisy.

08.04.2019

Wiceszef KE: Procedury dyscyplinarne wobec polskich sędziów poza normą

Wymiar sprawiedliwości

Fundamentalnym prawem każdego sędziego w Unii Europejskiej jest zadawania pytań Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział Frans Timmermans, podczas wizyty w Warszawie. Dodał, że sposób w jaki działają polskie procedury dyscyplinarne wobec sędziów powoduje efekt mrożący.

07.04.2019

Dyscyplinarka za niewyłączenie się - sędziowie w obronie koleżanki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia olsztyńskiego Sądu Okręgowego Dorota Lutostańska ma postępowanie dyscyplinarne za to, że nie wyłączyła się od orzekania ws. działaczek KOD, które ubrały rzeźby w koszulki z napisem "KonstytucJa" . Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego powinna to zrobić, bo sama pozowała do zdjęcia w takiej koszulce.

07.04.2019

Strajk nauczycieli jednak będzie? ZNP: Brak przesłanek do rezygnacji

Szkoła i uczeń

W niedzielę - 7 kwietnia - wieczorem, mają być kontynuowane rozmowy rządu z centralami związkowymi. Rząd chce przedstawić na piśmie zaanonsowaną propozycję podwyżek dla nauczycieli. Szef ZNP Sławomir Broniarz mówi jednak wprost: na ten moment nie ma żadnych przesłanek, okoliczności, informacji, które dawałyby powód do rozpatrywania możliwości rezygnacji ze strajku.

07.04.2019

Rząd proponuje rozmowy ostatniej szansy - w niedzielę, 7 kwietnia

Szkoła i uczeń

Spotkanie zaproponowane zostało centralom związkowym. Ma odbyć się w w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. A rząd chce przedstawić na piśmie zaanonsowaną w piątek propozycję. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Federacja Związków Zawodowych już wtedy oceniły ją jako konfrontacyjną i nie dającą podstaw do odwołania strajku.

06.04.2019

Będą ułatwienia w prowadzeniu małych ubojni

Prawo gospodarcze

Rząd chce wprowadzić zmiany jeszcze w tym roku - zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podczas regionalnej konwencji PiS. Jak dodał, przygotowywana jest też grupa spożywcza, która będzie stabilizowała rynki, głównie dotyczące przetwórstwa owoców miękkich.

06.04.2019

Zarządcy infrastruktury muszą dbać o cyberbezpieczeństwo, chociaż nie wszyscy o tym wiedzą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI Kontrola zarządcza

Finansowanie cyberbezpieczeństwa jest drogie, a prawo nakłada obowiązki na podmioty, które często nie mają o tym pojęcia, że ich działania mają eliminować zagrożenia i… zapewnić bezpieczeństwo kraju. To m.in. wodociągi czy zarządcy dróg, którzy z incydentami w sieci nie mieli dotąd nic wspólnego. Tymczasem Unia Europejska naciska, a opieszałym grożą kary.

06.04.2019

Król życia na mieście, bankrut w sądzie - polski dłużnik alimentacyjny

Rząd wprowadza coraz to nowe rozwiązania, które mają przeciwdziałać niepłaceniu alimentów. Wyższe kary, obostrzenia dla pracodawców, możliwość szybszego zawiadamiania prokuratury - mają uzdrowić sytuację. Jednak liczba tych, którzy się od płacenia alimentów uchylają nadal nie spada - mimo że większość z nich na płacenie stać.

06.04.2019

Transport między szpitalami to może być dobry interes

Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia zacznie płacić za dowóz pacjenta z jednego do drugiego szpitala na operację czy badania. Do tej pory lecznice same ponosiły takie koszty. To może być dobry interes, dlatego nową ofertą zainteresowane są prywatne firmy, które wypadły z rynku, gdy od 1 kwietnia doszło do upaństwowienia pogotowia ratunkowego.

06.04.2019

Minister osądza sędziego - będzie pozew

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli ktoś potrafi w sposób tak bezczelny, w sposób zuchwały, bez zmrużenia oka okłamywać wszystkich wokół, to w sposób całkowity dyskwalifikuje go jako człowieka, który posiadałby pewne elementarne zdolności moralne do tego, by być sędzią - powiedział Zbigniew Ziobro o Wojciechu Łączewskim.

05.04.2019

Według KRS Izba Dyscyplinarna SN jest sądem w rozumieniu prawa UE

Wymiar sprawiedliwości

Według Krajowej Rady Sądownictwa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej. W swoim stanowisku KRS podkreśla, że Rady Izba Dyscyplinarnej spełnia wszystkie kryteria wymagane przez TSUE, aby uznać ten organ za sąd.

05.04.2019

MEN: dyrektorzy nie mają prawa zamykać szkół

Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub szkole oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek - informuje resort edukacji. Przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia dyrektora z obowiązku zapewnienia dzieciom opieki - uważa resort edukacji, który publikuje informacje dla rodziców.

05.04.2019