Sędzia Lutostańska orzeka w wydziale karnym Sądu Okręgowego w Olsztynie, wcześniej była wieloletnią sędzią i przewodniczącą wydziału karnego w sądzie rejonowym w tym mieście. Sędzia wydała 23 listopada 2018 r. postanowienie utrzymujące w mocy orzeczenie sądu I instancji o odmowie wszczęcia postępowania w tej sprawie dwóch działaczek KOD, które odpowiadały przed sądem za ubranie w koszulki z napisem "KonsTYtucJA, Jędrek" posągów bab pruskich, uznając, że zachowanie obwinionych nie zawierało znamienia wykroczenia, gdyż nie było społecznie szkodliwe.
Czytaj: RPO: Wolno sędziom wypowiadać się o niezależności sądów>>
Zarzut rażącej obrazy prawa
Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski poinformował, że do sądu wpłynęło postanowienie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych "o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędzi Dorocie Lutostańskiej". - Rzecznik poinformował nas, że przedstawił sędzi Dorocie Lutostańskiej zarzut dyscyplinarny popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 §1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. prawo o ustroju sądów powszechnych - powiedział rzecznik SO. Dodał, że przewinienie ma polegać na "oczywistej i rażącej obrazie przepisów prawa".
Rzecznik dyscyplinarny zarzucił sędzi, że "zaniechała żądania wyłączenia od udziału w sprawie "mimo istnienia okoliczności tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności, to jest publicznego wystąpienia w koszulce oznaczonej takim samym symbolem jak koszulki, których postępowanie przed sądem dotyczyło, a które to wystąpienie zostało utrwalone poprzez fotografie, następnie rozpowszechnione za pomocą internetu".
Czytaj: Prof. Ereciński: Nie ma odpowiedzialności dyscyplinarnej za wyrok>>
Sędziowie murem za Lutostańską
W piątek 5 kwietnia 2019 r. olsztyńscy sędziowie sfotografowali się z hasłem, mającym być wsparciem dla sędziów, wobec których toczą się postępowania dyscyplinarne lub którzy już zostali w nich ukarani. W akcji wzięło udział około 60 osób, w tym sędziowie, asystenci, radcowie prawni i adwokaci.Ubrani na czarno trzymali kartki z literami układającymi się w napis „Murem za Dorotą”. W ten sposób chcieli okazać wsparcie Dorocie Lutostańskiej.
Celem akcji było także wsparcie dla Alinie Czubieniak, sędzi Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim dyscyplinarnie ukaranej za to, że uchyliła areszt 19-letniemu intelektualnie niesprawnemu mężczyźnie, który nie miał obrońcy. Sędziowie z Olsztyna dołączyli w ten sposób do ogólnopolskiej akcji solidaryzującej się z ukaraną sędzią, prowadzonej przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".
Czytaj: SN: Sędzia ukarana za błędną interpretację przepisu procedury>>