"Matczyna emerytura" ujawnia luki w systemie emerytalnym

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzenie "Matczynej emerytury" spowodowało, że do ZUS zgłaszają się osoby, które nie widniały dotychczas w żadnych rejestrach emerytalnych. Przez lata nie miały one prawa ani do renty ani do emerytury. Do tej pory Zakład przyznał pełne świadczenie w wysokości 1100 zł blisko 3 tys. takim osobom, głównie kobietom.

16.03.2019

Wraca sprawa legalnej aborcji w Polsce - Komitet Ministrów RE zaniepokojony

Opieka zdrowotna

Nie podjęto żadnych środków dla zapewnienia dostępu do legalnej aborcji w Polsce - podkreśla Komitet i wzywa Polskę do pilnej poprawy prawa. Chodzi m.in. o to - jak informuje - aby polskie szpitale wprowadziły jasne i skuteczne procedury, zapewniające odpowiednią informację kobietom o dostępności zabiegu przerwania ciąży, jeśli lekarz odmawia go ze względu na klauzulę sumienia.

15.03.2019

Bieńkowska: KE przygotowuje się na twardy Brexit

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wyjście Wlk. Brytanii spowoduje, że stracimy jedyny kraj, który absolutnie myślał wolnorynkowo. Być może Polska powinna zająć jej miejsce - stwierdziła unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska, która wzięła udział w VI europejskim kongresie mobilności pracy w Krakowie.

15.03.2019

Bieńkowska: dyrektywa o delegowaniu pracowników działa wbrew zasadzie wolnego rynku

Prawo pracy HR

Dyrektywa o delegowaniu pracowników dzieli Europę, łamie zasady wspólnego rynku, wprowadzając protekcjonistyczne zasady między krajami - podkreśliła podczas unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska. Według niej na kształt dyrektywy miał kryzys gospodarczy, który dotknął Europę. - Spowodował on, że państwa UE zaczęły chronić i zamykać swoje rynki pracy - wyjaśniała.

15.03.2019

TSUE zbada decyzję KE w sprawie polskiego rynku mocy

Prawo gospodarcze

Brytyjska firma Tempus zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej, zatwierdzającą schemat polskiego rynku mocy. Tempus zarzuca Komisji niedostateczne zbadanie polskich regulacji pod kątem pomocy publicznej.

15.03.2019

Wysokie kary mają pomóc w walce z nielegalnym wywozem leków

Opieka zdrowotna

Już trafił do Sejmu rządowy projekt zmian w prawie farmaceutycznym, który planuje objęcie kryminalizacją każdy etap procederu polegającego na nielegalnym obrocie produktami leczniczymi. To ma ukrócić wywóz leków za granicę. Mimo kolejnego zaostrzenia przepisów, coraz więcej leków refundowanych brakuje w polskich aptekach.

15.03.2019

SN: Wilk uniewinniony, Czerwony Kapturek też narozrabiała

Prawo karne Prawnicy

Rozprawa odwoławcza w sprawie Czerwony Kapturek i Babcia contra Wilk zakończyła się uniewinnieniem oskarżonego. Jak wykazali biegli wilk nie może połknąć całego człowieka. Kapturek i Babcia niewiele pamiętając, nieco przekręciły fakty - stwierdził prowadzący sprawę w Sądzie Najwyższym sędzia Włodzimierz Brazewicz.

15.03.2019

Nowa matryca stawek jeszcze nie teraz

VAT

Projekt nowelizacji wprowadzającej nową matrycę stawek został zdjęty z porządku obrad piątkowego posiedzenia Sejmu. Punktem spornym stało się wyższe opodatkowanie napojów. Opozycja chciała odrzucić projekt w pierwszym czytaniu.

15.03.2019

Opodatkowanie bitcoinów trzeba doprecyzować

CIT PIT

Istotny wzrost zainteresowania obrotem kryptowalutami w Polsce doprowadził do konieczności wprowadzenia przepisów umiejscawiających je w systemie polskiego prawa podatkowego. Nowe przepisy obowiązują od stycznia. Są jednak na tyle nieprecyzyjne, że wymagają poprawy.

15.03.2019

Kontrola nad doradcami restrukturyzacyjnymi w rękach MS

Prawo gospodarcze

Możliwość cofania przez ministra sprawiedliwości licencji doradcy restrukturyzacyjnego przy rażącym naruszeniu prawa, a także m.in. wgląd do ksiąg handlowych i możliwość sprawdzenie zamkniętych postępowań restrukturyzacyjnych - zakłada nowelizacji przepisów o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, przyjęta przez Sejm.

15.03.2019

Zgromadzenie warszawskiego okręgu sądowego odrzuciło sprawozdanie za 2018 r.

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie ma za ubiegły rok niezłe statystyki, ale mimo to Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów negatywnie zaopiniowało informację roczną o działalności sądów działających na obszarze tego okręgu w roku 2018. W przyjętej uchwale sędziowie piszą o pogłębiającym się chaosie w sądach.

15.03.2019

Bakteria w wodzie w szpitalu, Rzecznik wydał decyzję o naruszeniu zbiorowych praw pacjentów

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wydał decyzję w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, w której – jako jedną z nieprawidłowości – stwierdził brak zapewnienia przez szpital odpowiedniej jakości wody. Zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w instalacji ciepłej wody stwierdzono obecność bakterii Legionella.

15.03.2019

Eksperci Wolters Kluwer doradzą w Dniu Edukacji Prawnej

Prawnicy

Dzień Edukacji Prawnej mobilizuje wiele środowisk do działań w celu podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa polskiego, szczególnie dzieci i młodzieży. Są wśród nich przede wszystkim sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, przedstawiciele wyższych uczelni, także wydawcy i dziennikarze - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin

15.03.2019

Nazwiska ofiarodawców w kościele nie są tajemnicą

Wymienianie w ogłoszeniach ustnych od ołtarza czy umieszczanie na stronie internetowej nazwisk parafian i sum, jakie przekazali na kościół jest zgodne z Dekretem Konferencji Episkopatu i RODO. W tej sytuacji obywatel nie może poskarżyć się Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych ani odwołać do sądu w razie naruszeń.

15.03.2019

Szkoła nie odpowiada za wypadek spowodowany wyłącznie przez ucznia

BHP Zarządzanie oświatą

Gdy w szkole wydarzy się wypadek, dyrektor musi powołać zespół, który zbada sprawę i sporządzi protokół. To, kto odpowiada za wypadek, zależy od okoliczności zdarzenia. Odpowiedzialność organu prowadzącego jest wyłączona, gdy winę za wypadek ponosi wyłącznie uczeń.

15.03.2019

Twój e-PIT zagwarantuje szybszy zwrot podatku

PIT

Twój e-PIT - nowa usługa Ministerstwa Finansów działa już miesiąc. System umożliwia niemal automatyczne rozliczenie rocznego podatku przez osoby fizyczne. Z uproszczenia ma skorzystać 4 mln podatników.

15.03.2019

E-dokumenty tożsamości pozwalają na nowoczesną komunikację z urzędami

Administracja publiczna

W marcu wprowadzono nowe wzory dwóch dokumentów: dowodu osobistego i prawa jazdy. Nowoczesne dowody umożliwią m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów. W prawie jazdy nie ma już wpisanego adresu posiadacza. Dokumenty wyglądają podobnie do starych, ale dają ich posiadaczom wiele nowych możliwości.

15.03.2019