SN po raz kolejny pyta TSUE o status nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego skierowała w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pięć pytań dotyczących dopuszczalności orzekania przez osoby powołane na stanowiska sędziów w nowych izbach SN. Jako przykład takiej osoby SN wymienia Jana Majchrowskiego z Izby Dyscyplinarnej.

12.06.2019

Wysyp wniosków o zapomogę z funduszu strajkowego

Rośnie liczba wniosków o zapomogę z funduszu strajkowego. Związek Nauczycielstwa Polskiego rozstrzygnie, kto dostanie pieniądze dopiero, gdy otrzyma wszystkie dokumenty. A te wciąż spływają.

12.06.2019

Rzecznik praw dziecka krytykuje RPO za poparcie dla deklaracji LGBT+

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który ślubował obronę konstytucyjnych praw wszystkich obywateli, nie tylko nie chce ich bronić, ale żąda zmian w polskim prawie, które będą pogwałceniem konstytucji - stwierdził w środę rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Odniósł się w ten sposób do stanowiska RPO ws. standardów WHO dotyczących edukacji seksualnej.

12.06.2019

Mniej kredytów zagrożonych w krajach Unii, ale nie w Polsce

Finanse

Z najnowszych danych Komisji Europejskiej wynika, że poziom kredytów zagrożonych w całej UE wynosi 3,3 proc. W Polsce jest ich 6,5 proc., a w Grecji aż 43,5 proc. Dlatego KE postuluje o dalsze prace nad wspólnymi przepisami, w tym dyrektywą o usługodawcach kredytowych.

12.06.2019

Zakończenie roku w środę - rozporządzenie podpisane

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rok szkolny skończy się 19 czerwca. Minister podpisał rozporządzenie skracające rok szkolny tak, by uwzględniało tegoroczne Boże Ciało. Taka zmianę zapowiedział w maju premier Mateusz Morawiecki.

12.06.2019

Nowe wzory świadectw i dyplomów

Resort edukacji zmieni wzory świadectw i dyplomów. Modyfikacje będą niewielkie - odnosić się będą przede wszystkim do znaków graficznych, zabezpieczeń oraz dokumentów tłumaczonych na języki mniejszości narodowych. Pewne zmiany czekają też uczniów szkół branżowych.

12.06.2019

Cmentarz w partnerstwie - Kraków zbuduje nekropolię w PPP

Samorząd terytorialny

Jeszcze w tym roku w Krakowie ruszy inwestycja realizowana wspólnie przez Zarząd Inwestycji Miejskich i prywatnego operatora projektu budowy infrastruktury cmentarnej. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego powstanie spopielarnia, budynek ceremonialny, kolumbarium i ok. 9 ha cmentarza. 

12.06.2019

Raport: Młodzi fizjoterapeuci nie chcą pracować w publicznych placówkach za grosze

Zawody medyczne

Fizjoterapeuta w publicznej placówce zarabia 2 158 zł netto. Pracuje na półtora etatu. - Niepokojące jest, że specjaliści po studiach pracują tylko w komercyjnych ośrodkach. Nie ma chętnych, którzy zastąpią kolegów pracujących w szpitalach i przychodniach, gdy odejdą na emeryturę – zauważa Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

12.06.2019

Opinia do Strasburga: Podporządkowana władzy prokuratura nie broni praw obywatelskich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sprawna i niezależna prokuratura jest jednym z fundamentów systemu ochrony praw człowieka. Prokuratura upolityczniona nie będzie w stanie wykonywać swoich zadań obiektywnie, zwłaszcza gdy odpowiedzialność za naruszenia praw będą ponosić politycy z rządzącego ugrupowania oraz przy politycznie motywowanych postępowaniach karnych - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

12.06.2019

Dyrektor w szkole za granicą na rok bez wymaganych kwalifikacji

Kadry w oświacie

Resort edukacji chce ułatwić powoływanie dyrektorów szkół za granicą. Czasowo będzie można będzie powierzyć tę funkcję osobie, która nie spełnia określonych w przepisach wymagań. Zmiany obejmą też pracowników Szkół Europejskich.

12.06.2019

Piotr Walczak nowym szefem Krajowej Administracji Skarbowej

Ordynacja

Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra finansów powołał w środę Piotra Walczaka na stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wcześniej funkcję tę pełnił Marian Banaś, który jest teraz ministrem finansów. Walczak wcześniej był zastępcą szefa KAS.

12.06.2019

Schematy podatkowe – wątpliwości wciąż co nie miara

CIT PIT

Od maja fiskus może już nakładać wysokie kary za błędy w raportowaniu schematów podatkowych. Co do zasady, obowiązek raportowania nałożony jest na promotora. Może on jednak dotyczyć także korzystającego, a w niektórych wypadkach wspomagających (np. notariusza, biegłego rewidenta).

12.06.2019

Powstaną nowe sądy dla rozstrzygania sporów o kradzież intelektualną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Rządowy projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego wprowadza do polskiego wymiaru sprawiedliwości wyspecjalizowane sądy, które zajmą się sporami dotyczącymi własności intelektualnej. Będą to cztery wydziały wyodrębnione z sądów okręgowych, a odwołania rozpatrzą dwa sądy apelacyjne.

12.06.2019

Uniwersytet Warszawski na czele rankingu uczelni

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Pierwszy Uniwersytet Warszawski, tuż za nim Uniwersytet Jagielloński, na trzecim miejscu Politechnika Warszawska. Akademia Leona Koźmińskiego najlepsza w grupie uczelni niepublicznych - takie są wyniki najnowszego, dwudziestego już Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019.

12.06.2019

Będzie minimalna kwota dodatku dla wychowawców, ale nie w przedszkolu

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Karta Nauczyciela będzie określać minimalną kwotę dodatku za wychowawstwo. To realizacja jednej z obietnic, którą MEN w czasie strajku złożyło "Solidarności". Według wiceprezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego w projekcie zapomniano o dodatkach dla nauczycieli przedszkoli.

12.06.2019

Kontakty rodzica z dzieckiem nadal niedoregulowane? - kuratorzy zawiedzeni

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Kuratorów od dawna postulowała zmiany w przepisach dotyczących kontaktów rodzica z dzieckiem w obecności kuratora. Rozwiązaniem miała być skierowana do opiniowania ustawa o kuratorskiej służbie sądowej. Problem w tym, że jak mówią kuratorzy, zmiany są nieznaczne, a główne kwestie nie zostały uregulowane.

12.06.2019

Rząd nie może odsyłać samorządów do banków

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Państwo zleca samorządom coraz więcej zadań, nie gwarantując ich finansowania - miasta domagają się już zwrotu ponad 100 milionów złotych. Nie przychodzi im z pomocą Trybunał Konstytucyjny, a dochodzenie roszczeń w sądzie jest bardzo trudne. Samorządy są zmuszane do dopłacania z własnej kieszeni. Rząd doradzał im nawet, że mogą w tym celu... zaciągnąć kredyt w banku.

12.06.2019