W marcu br. Pawlak wezwał Bodnara do podjęcia czynności w sprawie - jak stwierdził - naruszenia konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Chodziło mu o podpisaną w połowie lutego przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklarację na rzecz społeczności LGBT+. Według rzecznika praw dziecka deklaracja ta "łamie konstytucyjne prawo rodzica do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, a także ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka, która zapewnia dzieciom prawo do wychowania w rodzinie, ustawy oświatowe".
RPO: Deklaracja zgodna z polskim prawem
W odpowiedzi na to wystąpienie RPO podtrzymał swoje poparcie dla Deklaracji LGBT+, gdyż jego zdaniem jest ona zgodna z polskim prawem. I stwierdził, że należy się zastanowić, co zrobić by prawo lepiej chroniło dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym, hejtem i dyskryminacją.
Dr Adam Bodnar dodał też, że ponieważ dyskryminacja i przemoc motywowana uprzedzeniami zagraża bezpieczeństwu uczniów, więc przeciwdziałanie tym zjawiskom powinno być ważne także dla Rzecznika Praw Dziecka.
RPO odniósł się również do przedstawionego w wystąpieniu rzecznika praw dziecka argumentu, że realizacja opisanej przez WHO „matrycy edukacji seksualnej" grozi wprowadzeniem do szkół, a nawet przedszkoli, edukatorów seksualnych związanych ze środowiskiem LGBT. Mieliby oni najmłodszym dzieciom, w grupach wiekowych 0-4 i 4-6 lat, przekazywać m.in. informacje na temat „radości i przyjemności z dotykania własnego ciała, masturbacji w okresie wczesnego dzieciństwa".
Czytaj: Mazowieckie kuratorium sprawdza, co szkoły zrobią ws. deklaracji LGBT >>
Przeciwnicy edukacji seksualnej powołują się na nieistniejący dokument
Adam Bodnar podkreślał w swojej odpowiedzi, że argumentacja z pisma Mikołaja Pawlaka "zdaje się opierać na rozpowszechnianych w internecie i mediach uproszczeniach, nie zaś na rzetelnych materiałach źródłowych". Jak napisał, oficjalna strona Światowej Organizacji Zdrowia, która jako najnowsze opracowanie dotyczące edukacji seksualnej prezentuje publikację z 2018 r. „International technical guidance on sexuality education”, przygotowaną przez UNESCO przy współpracy z WHO, nie zawiera ona cytowanych przez RPD treści.
Adam Bodnar poinformował, że ponieważ kwestia ta wzbudziła kontrowersje i niejasności, zwrócił się do WHO o wyjaśnienie co, w świetle dostępnych obecnie informacji i materiałów źródłowych, należy uznać za aktualne standardy i wytyczne Organizacji w obszarze edukacji seksualnej).
W kwietniu 2019 r. RPO otrzymał wyjaśnienia Palomy Cuchi, dyrektorki Przedstawicielstwa WHO w Polsce. Wskazała ona, że najnowszą międzynarodową publikacją zawierającą rekomendacje dotyczące edukacji seksualnej jest właśnie dokument opracowany przez UNESCO i WHO w 2018 r. „International technical guidance on sexuality education”.
Rzecznik oskarża rzecznika o gwałcenie konstytucji
Argumenty te jednak nie przekonały Mikołaja Pawlaka. - Ostatnio, gdy otrzymałem odpowiedź od pana rzecznika Adama Bodnara ze zdumieniem przeczytałem, że Rzecznik Praw Obywatelskich, który ślubował obronę konstytucyjnych praw wszystkich obywateli, nie tylko nie chce ich bronić, ale żąda zmian w polskim prawie, które to prawa będą pogwałceniem polskiej konstytucji - powiedział w środę rzecznik praw dziecka.
Zdaniem Pawlaka Adam Bodnar chce wprowadzić w szkołach obowiązkową edukację seksualną dla wszystkich uczniów. – Nie ma i nie będzie nigdy mojej zgody na takie postępowanie - podkreślił rzecznik praw dziecka.
RPO: Mity na temat edukacji seksualnej w szkołach
- Badania dowodzą, że profesjonalna edukacja seksualna w szkołach nie powoduje wcześniejszego rozpoczęcia współżycia. Jej pozytywnymi skutkami są zaś: mniejsza liczba ciąż wśród nastolatek; spadek zachorowań na infekcje przenoszone drogą płciową, mniejsza homofobia i spadek liczby przestępstw na tle seksualnym - czytamy w oświadczeniu Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, opublikowanym w środę po wypowiedzi RPD Mikołaja Pawlaka. Jak zapowiadają jego autorzy, dokument przedstawia mity propagowane przez przeciwników edukacji seksualnej w szkołach. Więcej>>