Raport: Będzie więcej miejsc pracy w budownictwie

Prawo pracy HR

Czterech na 10 polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższego półrocza. Przed rokiem odsetek ten był identyczny. Zwiększenie liczby etatów częściej przewidują firmy zajmujące się przemysłem i budownictwem - wynika z badania firmy Randstad.

13.06.2019

Nowe władze w samorządzie biegłych rewidentów

Rachunkowość

Barbara Misterska-Dragan została prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Została wybrana na czteroletnią kadencję na zakończonym w czwartek IX Krajowym Zjeździe Biegłych Rewidentów w Jachrance. Zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Burnosa.

13.06.2019

Europejski Urząd ds. Pracy - na Słowacji

Rynek Prawo pracy

Praca na czarno, delegowanie pracowników oraz wymiana informacji na temat praw i obowiązków transgranicznych pracowników - m.in. tymi kwestiami będzie zajmował się Europejski Urzędu ds. Pracy. Państwa członkowskie UE zdecydowały, że jego siedzibą będzie Bratysława.

13.06.2019

RPO: Rzecznik praw dziecka powiela mity o edukacji seksualnej

Zarządzanie oświatą

Profesjonalna edukacja seksualna w szkołach nie powoduje wcześniejszego rozpoczęcia współżycia - podkreśla rzecznik praw obywatelskich. To reakcja na wypowiedzi Mikołaja Pawlaka, rzecznika praw dziecka, który sprzeciwia się podpisaniu deklaracji LGBT+. Według RPO wokół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO narosło wiele mitów.

13.06.2019

Tomasz Latos nowym przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia

Opieka zdrowotna

Sejmowa Komisja Zdrowia wybrała w czwartek nowego przewodniczącego Komisji Zdrowia. Bartosza Arłukowicza, który wygrał wybory do Europarlamentu, zastąpi poseł Tomasz Latos (PiS), obecny wiceprzewodniczący tej komisji. Decyzja wzbudziła krytykę ze strony opozycji, bo to jej przedstawiciel dotychczas kierował tą komisją.

13.06.2019

TSUE rozpoczyna rozpatrywanie pytań dot. dyscyplinarek wobec polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 18 czerwca br. w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbędzie się rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Ich autorzy obawiają się, że poprzez nowy system dyscyplinarny władze mogą mieć wpływ na wyroki sądów.

13.06.2019

W wakacje brakuje krwi, oddać ją można także na urlopie

Opieka zdrowotna

Krew jest potrzebna każdego dnia, jednak szczególne zapotrzebowanie na nią odnotowuje się w okresie wakacyjnym. W grupie stałych dawców znajdują się przede wszystkim studenci i uczniowie. Gdy wyjadą na wakacje, powoduje to zmniejszenie ilości oddawanej krwi. A wakacje to okres częstszych wypadków komunikacyjnych

13.06.2019

Będzie więcej upadłości konsumenckich

Prawo gospodarcze Finanse

W Sejmie w środę wieczorem odbyło się pierwsze czytanie prawa upadłościowego. Zgodnie z nim sąd nie oddali wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet jeżeli dłużnik wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności. Tak samo jak konsumenci będą traktowani dłużnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

13.06.2019

Aplikant w przyszłym roku zapłaci więcej

Prawnicy Dla studenta

W 2020 roku wzrosną roczne opłaty za aplikacje prawnicze. Kandydaci na aplikantów zapłacą też więcej za egzamin wstępny - ma to związek z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podwyżki sięgną kilkuset złotych.

13.06.2019

Trzy czwarte dyrektorów szpitali narzeka na współpracę z NFZ 

Opieka zdrowotna

75 proc. dyrektorów określa liczbę łóżek w szpitalu jako wystarczającą. Niemal trzy czwarte szefów lecznic nie jest zadowolona z poziomu finansowania i twierdzi, ze ryczałt jaki szpital otrzymuje jest nieadekwatny do potrzeb placówki i pacjentów. To wyniki Badania Satysfakcji Dyrektorów Polskich Szpitali.

13.06.2019

Na uniwersytecie strzelano do zwłok. RPO prosi o wyjaśnienia

Szkolnictwo wyższe

W Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przeprowadzono eksperymenty naukowe, polegające na strzelaniu z broni pneumatycznej do ludzkich zwłok. Takie postępowanie budzi wątpliwości RPO, który wystąpił o wyjaśnienia w tej sprawie.

13.06.2019

Firmy od lipca mają informować o PPK

Emerytury i renty Rynek

Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy o PPK od 1 lipca 2019 roku. Nie oznacza to jednak, że Pracownicze Plany Kapitałowe będą musiały być zakładane już w tym miesiącu. Pracodawcy mają na to czas do listopada.

13.06.2019

Pismo z sądu doręczy komornik za... 120 złotych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Sejm uchwalił reformę postępowania cywilnego. Skończy się fikcja doręczeń - pisma z sądu będzie odpłatnie doręczał komornik. W ustaleniu właściwego adresu pomoże mu ZUS lub bank. Eksperci alarmują, że dla firm masowo pozywających klientów, oznacza to znaczny wzrost kosztów. Jeśli konsument przegra sprawę z firmą, będzie musiał jej zwrócić te 120 złotych.

13.06.2019

Skarbówka prześwietli przychody samozatrudnionych

PIT

Ministerstwo Finansów zapewnia, że tzw. testu przedsiębiorcy nie będzie. Będzie jednak weryfikacja przychodów z działalności gospodarczej. Chodzi o sprawdzenie, czy faktycznie pochodzą one z prowadzenia biznesu, a nie ukrytego stosunku pracy. Kontrolę może przejść nawet ponad 3,1 mln samozatrudnionych.

13.06.2019

Mniej w kasach gmin po przekształceniu użytkowania wieczystego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Budownictwo

Tylko w pierwszych latach, jeśli jednorazowe opłaty będą masowe, uwłaszczenie może działać na plus na gminne budżety. W dłuższym czasie stracą, bo ustawodawca nie zapewnił rekompensat za utracone wpływy. Samorządowcy mówią, że to atak na ich majątek. Tymczasem w dużych miastach już wzrosły koszty kadrowe związane z realizacją ustawy.

13.06.2019

Czekają nas zmiany w opłacaniu składek na ZUS?

Rynek Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Organizacje przedsiębiorców proponują, by ZUS wypłacał chorobowe od początku zwolnienia. Twierdzą, że wtedy firmy częściej będą zatrudniać na umowy o pracę. ZUS potrzebowałby na to ok. 7 mld zł. Oprócz pytania, skąd wziąć te pieniądze, jest też drugie - dlaczego przedsiębiorcy mieliby być uprzywilejowani w stosunku do pracowników.

13.06.2019

Sejm błyskawicznie poprawia przepisy o cenach energii

Prawo gospodarcze Finanse

W środę sejmowa Komisja do spraw Energii i Skarbu Państwa poparła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o cenach prądu. Projekt został skierowany do drugiego czytania i tego samego dnia wieczorem został przyjęty bez poprawek. Projekt trafi więc bezpośrednio do trzeciego czytania i głosowania w bloku głosowań.

12.06.2019

Sejmowe komisje za podwyżkami dla nauczycieli

Szkoła i uczeń

Sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej jednogłośnie poparły w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji Karty nauczyciela, który zakłada m.in. podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli, wprowadzenie świadczenia na start dla nauczycieli stażystów i określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo.

12.06.2019

Akcjonariusze prostej spółki będą widoczni w e-rejestrze

Prawo AI Spółki

Akcjonariusze prostej spółki akcyjnej będą musieli być zarejestrowani w elektronicznym rejestrze prowadzonym przed domy maklerskie lub Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Takie zmiany do projektu o nowej prostej spółce akcyjnej wprowadzili posłowie.

12.06.2019