Ceny energii - tylko pięć dni na konsultacje rozporządzenia

Prawo gospodarcze

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. To ono posłuży do wyliczenia rekompensat z Funduszu Wypłat Różnicy Cen. Uwagi można zgłaszać tylko do poniedziałku.

14.03.2019

Samorządy mogą już składać wnioski o pieniądze na drogi

Samorząd terytorialny

Wojewodowie ogłaszają już rozpoczęcie naborów wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Program przewiduje wsparcie budowy i remontów dróg w ciągu 10 lat. Dokumenty od samorządów będą przyjmowane do 12 kwietnia.

14.03.2019

Coraz więcej ofert pracy zdalnej, nawet w ochronie zdrowia

HR

Dobrze płatna praca, a do tego zdalna, kojarzy się najczęściej ze stanowiskami w IT, grafice czy handlu. Okazuje się jednak, że w zestawieniu najlepiej płatnych ofert pracy zdalnej, przygotowanym przez CNBC, wysoko plasują się również np. zawody medyczne.

14.03.2019

Adwokat HFPC: W sprawie KRS możliwe zwarcie z UE

Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja, w której Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydadzą przeciwne wyroki w sprawie przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa, nie będzie dobrze rokować - rysuje się zwarcie nie tylko dyplomatyczne ale i prawne pomiędzy Polską a Unią Europejską - mówi portalowi Prawo.pl prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Marcin Wolny.

14.03.2019

Będzie "Czarna księga" o nieprawidłowościach przy delegowaniu pracowników

Rynek Prawo pracy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zbiera informacje o przejawach bezprawnych praktyk utrudniających działania pracowników delegowanych jeszcze przed wejściem w życie nowej dyrektywy w lipcu 2020 r. Trafią one do "Czarnej księga", która zostanie przekazana Komisji Europejskiej - zapowiedziała szefowa resortu przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

14.03.2019

MF chce objaśniać daninę solidarnościową

PIT

Każdy z małżonków, niezależnie od sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w PIT-36 albo w PIT-37, przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej, będzie uwzględniał wyłącznie swoje dochody, nie łącząc ich z dochodami małżonka, ani nie dzieląc na pół ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.

14.03.2019

Polska wśród krajów łamiących prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Chiny, Iran, Sudan Południowy, Korea Północna, Nikaragua i Wenezuela to kraje, w których przestrzeganie praw człowieka jest największym problemem - wynika z dorocznego raportu amerykańskiego Departamentu Stanu. Ale są w nim wymieniane także zagrożenia w tej dziedzinie w Polsce.

14.03.2019

W większych miastach mieszkańcy mają więcej do powiedzenia

Samorząd terytorialny

Władze lokalne nie są zbyt chętne inicjatywom mieszkańców, a mieszkańcy rzadko korzystają ze swoich uprawnień, są jednak wyjątki. Z raportu Fundacji im. Batorego wynika, że bardziej otwarte są miasta na prawach powiatu. Samorządom niespieszno do finansowania pomysłów obywateli – w zeszłej kadencji zrealizowano mniej niż połowę zgłoszonych w badanych gminach wniosków.

14.03.2019

NFZ więcej zapłaci za leczenie na chirurgii i internie

Finansowanie zdrowia

Dodatkowe 650 mln zł zostanie przeznaczone w tym roku na procedury w internie i chirurgii ogólnej. Wyceny, np. za wycięcie wyrostka lub leczenie zapalenia płac mają wzrosnąć od 5 do 15 proc. Prezes NFZ Andrzej Jacyna zapowiada, że kolejna podwyżka wycen planowana jest w lipcu, wtedy ma podnieść np. ryczałty w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz izbach przyjęć.

14.03.2019

E-zwolnienie dla studenta nie takie proste

Studenci często otrzymują od lekarzy zaświadczenia o chorobie, które są wystawiane na formularzach recept lub innych podobnych drukach. Nie są one rejestrowane w systemie e-zwolnień. Czy jednak te ostatnie mogą służyć jako podstawa usprawiedliwienia nieobecności na uczelni?

14.03.2019

Sędziowie, prawnicy, kuratorzy wspólnie o prawie - Dzień Edukacji Prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Symulacje rozpraw - m.in. kontynuacja procesu Wilka, wykłady, szkolenia, konkursy, dni otwarte w sądach - w całym kraju ruszają imprezy związane z Dniem Edukacji Prawnej, który przypada 15 marca. W tym roku wiele z nich poświęconych jest mowie nienawiści i mediacjom.

14.03.2019

NIK: W uzdrowiskach zamienniki zamiast naturalnej borowiny  

Opieka zdrowotna

W leczeniu uzdrowiskowym niektóre zakłady lecznicze wykorzystywały zamiast naturalnych surowców leczniczych produkty, które nimi nie były, tzw. zamienniki. Stosowano je w większości skontrolowanych zakładów w co piątym zabiegu bodźcowym. Najwyższa Izba Kontroli sygnalizuje, że problemem jest przede wszystkim brak standardów stosowania naturalnych surowców leczniczych oraz procedur wykonywania zabiegów z ich wykorzystaniem.

14.03.2019

Ostatni moment na zgłoszenie do II edycji Konkursu "Pracownik Roku"

HR

Rynek pracownika mobilizuje firmy do wzmocnienia działań, które pomogą pozyskać i zatrzymać najlepszych pracowników. Okazją do publicznego docenienia najbardziej wartościowych pracowników i podziękowania im za wkład, jaki wnoszą do organizacji, jest Konkurs „Pracownik Roku”.

14.03.2019

Ministerstwo wyjaśnia: Pełna "Emerytura plus" także dla świadczeń niższych od minimalnych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które pobierają świadczenia niższe od minimalnej emerytury otrzymają jednorazowo 1100 zł brutto z programu "Emerytura plus" - zapewnił Prawo.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki, odnosząc się do medialnych wątpliwości w tej sprawie. Dodatkowych pieniędzy nie otrzyma za to część osób, które pobierają tzw. "Matczyne emerytury".

14.03.2019

Prawnik na każdym etapie i nowe instytucje w postępowaniu wobec nieletnich

Wymiar sprawiedliwości

Wsparcie prawnika na każdym etapie postępowania, wprowadzenie ośrodków wychowawczo-adaptacyjnych, które zastąpią część "poprawczaków" i granica przejawów demoralizacji na poziomie 10 lat - to najważniejsze propozycje zmian w prawie o postępowaniu wobec nieletnich. W ocenie ekspertów zmiany są potrzebne, bo do sądów trafiają sprawy dotyczące coraz młodszych dzieci. Słaby punkt dostrzegają nie tylko w przepisach, ale też... w bezradności szkół.

14.03.2019

Sejm rozpoczął prace na Prostą Spółką Akcyjną

Nowe technologie Spółki

W środę późnym wieczorem odbyło się pierwsze czytanie tzw. projektu ustawy o Prostej Spółce Akcyjnej. Kilku posłów miało krytyczne uwagi, żaden nie zgłosił wniosku o odrzucenie. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, zacznie obowiązywać 1 marca 2020 roku.

14.03.2019

Prawnicza aplikacja pomoże przy teście ósmoklasisty

Szkoła i uczeń

Rozwiązywanie testów ma sens, jeżeli uczeń wie, czego się od niego wymaga, co daje punkty. Wymagania są jednak ukryte w przepisach prawa. By ułatwić uczniom naukę, stworzyliśmy Powtórki Ósmoklasisty. Skorzystaliśmy z naszego narzędzia, które trudne prawnicze teksty zamienia na proste i zrozumiałe - mówi radca prawny Aneta Pacek-Łopalewska

14.03.2019

Bez ePlatformy rynek zamówień nie padnie

Zamówienia publiczne

Działający na rynku zamówień publicznych po raz kolejny zostali mocno zaskoczeni, i zastanawiają się, co będzie dalej. Tym razem to nie Krajowa Izba Odwoławcza, ale Minister Cyfryzacji wywołał w nich niepokój rozwiązując umowę na budowę Platformy e-Zamówienia. Tak naprawdę ta decyzja nie wpłynie na prowadzenie postępowań w formie elektronicznej. Dlaczego - pisze Anna Serpina-Forkasiewicz, prezes PortalPZP.

14.03.2019

Seniorzy już leżą na dostawkach, a prawdziwe problemy dopiero przed nami

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Między 2020 a 2030 r. o półtora miliona wzrośnie liczba osób w wieku 75-84 lat. W 2030 r. w Polsce będzie żyło blisko milion osób powyżej 85 lat. Niestety resort zdrowia nie ma wieloletniej strategii, jak poradzić sobie ze starzejącym się społeczeństwem. Jest za to pomysł, by w szpitalach powstały mobilne zespoły geriatryczne, które oceniałyby wszystkie starsze osoby, które trafiają do lecznic. 

14.03.2019

PPK bez limitu 30-krotności

Emerytury i renty Prawo pracy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologi przygotowało projekt ustawy, który przewiduje, że przy składkach na PPK nie obowiązywałby limit 30-krotności. - Propozycja dotyczy zmian w opodatkowaniu, a nie można tego robić w czasie trwania roku podatkowego. Dlatego przepisy mogą trafić do Trybunału Konstytucyjnego - uważa prezes Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek.

14.03.2019