SN szykuje się do uchwały "frankowej", ale może być problem ze składem

Prawnicy Kredyty

Pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma zająć się 25 kwietnia zagadnieniem prawnym, dotyczącym kredytów denominowanych w walucie obcej - czyli frankami. Wiadomo, że rozprawie przewodniczyć będzie sędzia Joanna Misztal- Konecka - prezes SN, kierująca tą izbą. Problem w tym, czy uda się zebrać wystarczający do tego skład, bo potrzeba połowy z 30 sędziów. Już teraz 10 z nich odmawia orzekania z sędziami powołanymi przy udziale neo-KRS.

15.04.2024

„Gostynin” po 10 latach z szansą na decyzję. To szpital czy więzienie?

Wymiar sprawiedliwości

Dwa ministerstwa – sprawiedliwości i zdrowia – są zgodne, że w krótkiej perspektywie konieczne są zmiany w funkcjonowaniu Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dysscocjalnym w Gostyninie i Czersku. Ale zapowiadają też zmiany systemowe, które mają to uregulować zgodnie z zasadami praworządności. W tym wreszcie zdecydować, czy ma to być więzienie, czyszpital.

15.04.2024

Łatwiej będzie skorzystać z ulgi na badania i rozwój

CIT PIT

Ulga na badania i rozwój (B+R) obejmie ekspertyzy, opinie i usługi doradcze niezależnie od tego, kto je świadczy. W projekcie ustawy deregulacyjnej Ministerstwo Rozwoju chce znieść wymóg nabywania tych usług wyłącznie od jednostek naukowych. Przedsiębiorcy będą też mogli odliczyć koszty przeglądu aparatury badawczej i specjalistycznego transportu. Według ekspertów to korzystne zmiany, które pozwolą więcej zaoszczędzić.

15.04.2024

Zamiast pisemnej etyki, egzamin ustny? Formuła egzaminów zawodowych do poprawki

Prawnicy Strefa aplikanta

Już w przyszłym tygodniu kandydaci na radców prawnych i adwokatów zmierzą się z zadaniami egzaminacyjnymi. Jak co roku będzie to czterodniowy maraton, podczas którego zdający będą rozwiązywać pięć kazusów. Członkowie komisji uspokajają, że zadania będą dostosowane do czasu, jaki zdający będą mieli na ich rozwiązanie. Ale widzą też wady obecnej formuły egzaminacyjnej i nie wykluczają, że w kolejnych latach ulegnie ona zmianie.

15.04.2024

Od marca biegły na sali sądowej wyjątkowo

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z nowelizacją k.p.c, która weszła w życie w marcu, sąd zarządza przeprowadzenie czynności z udziałem biegłego na sali sądowej na uzasadniony wniosek strony, albo gdy wiarygodność opinii przedstawianej w ramach posiedzenia zdalnego budzi wątpliwości. Inaczej więc niż w przypadku sprzeciwu co do przesłuchania świadka w trybie zdalnym – wniosek dotyczący biegłego nie będzie dla sądu wiążący. To z kolei może prowadzić do sytuacji, że obecność biegłych na sali sądowe stanie się wyjątkiem.

15.04.2024

Dobry posiłek także w ZOL-ach? Takie są postulaty

Pacjent Opieka zdrowotna

Kolejne szpitale przystępują do programu „Dobry posiłek w szpitalu”. Pierwotnie miał trwać tylko do końca czerwca tego roku. Ministerstwo Zdrowia zapowiada jednak, że program będzie przedłużony. Dyrektorzy szpitali uważają, że to dobry krok. Zaznaczają, że programem powinny zostać objęte także zakłady opiekuńczo-lecznicze. Obecnie pacjent zol-u działającego na terenie szpitala nie może liczyć na taki sam jadłospis, co pacjent szpitala.

15.04.2024

Dwóch wójtów nie będzie rządzić w kwietniu w jednej gminie

Samorząd terytorialny Wybory

Wydłużenie przez PiS kadencji organów samorządu terytorialnego spowodowało bałagan w przepisach ustawy o samorządzie gminnym. Jedna regulacja wskazuje, że kadencja organów trwa do 30 kwietnia br., druga, że komisarz wyborczy zwołuje sesję rady gminy w ciągu 7 dni po ogłoszeniu wyników wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza wydała wytyczne.

15.04.2024

Odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny - także na etapie diagnozy

Zawody medyczne

Lekarz może ponieść odpowiedzialność zawodową, cywilną, karną, a jeżeli jest zatrudniony w ramach stosunku pracy – również dyscyplinarną. W każdym z powyższych przypadków przesłanki odpowiedzialności są odmienne. Błąd medyczny nie posiada jednak swojej definicji legalnej. Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wywodzi się, iż jest nim nie tylko błąd popełniony w leczeniu pacjenta, ale również błąd popełniony na etapie rozpoznania choroby.

14.04.2024

Bodnar: Ławnicy w polskich sądach są niedoceniani

Wymiar sprawiedliwości

Trzeba "na poważnie" wprowadzić ławników do polskich sądów - powiedział w sobotę w Toruniu minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Podkreślił, że konieczne jest, by byli oni doceniani, szanowani; być może "to wystarczy" i nie trzeba będzie myśleć o sędziach pokoju. Zauważył, że mamy piękną tradycję ławników sądowych, którzy są absolutnie niedoceniani przez ostatnie lata.

13.04.2024

Pion Dyscyplinarny Adwokatury dyskutuje o odpowiedzialności dyscyplinarnej

Prawnicy

Od 12 do 14 kwietnia w Kielcach trwa Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Pionu Dyscyplinarnego Adwokatury. Spotkanie przeznaczone jest dla Sędziów Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury, Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury, Prezesów Izbowych Sądów Dyscyplinarnych, Rzeczników Dyscyplinarnych Izb Adwokackich, jak również dla gości - prelegentów, w tym przedstawicieli Prezydium NRA.

13.04.2024

TSUE: Naruszenie przepisów w sprawie RODO wymaga interwencji

RODO Prawo europejskie

Organ nadzorczy jest zobowiązany interweniować, gdy stwierdzi naruszenie w ramach rozpatrywania skargi. Jednakże decyzja w sprawie środka naprawczego, który należy przyjąć, zależy od konkretnych okoliczności. Do takiego wniosku doszedł właśnie Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości.

13.04.2024

Kredyt frankowy dawno spłacony? Nie szkodzi, bank i tak zwróci pieniądze

Banki Kredyty frankowe

Sądy orzekają o nieważności umów spłaconych kredytów frankowych, a kredytobiorcy odzyskują nadpłacone pieniądze. Wielu frankowiczów wciąż jednak nie podjęło jeszcze żadnych działań w celu unieważnienia swojej umowy kredytowej i odzyskania nadpłaconych pieniędzy. Tymczasem można wystąpić do sądu w tej sprawie nawet po wielu latach.

13.04.2024

Nie tylko kierowcy odpowiadają za wypadki. Piesi też

Prawo cywilne

Piesi często są osobami najbardziej poszkodowanymi na skutek zderzenia z samochodem. Nie oznacza to jednak, że zawsze można automatycznie przyjmować odpowiedzialność kierowcy, gdyż bywa, że winnym zdarzenia jest pieszy. A pieszym zdarza się wejść na przejście bez upewnienia się, czy nie stworzą w ten sposób zagrożenia w ruchu drogowym czy przechodzić przez jezdnię z nosami utkwionymi w smartfonach.

13.04.2024

Dodatek za wysługę lat wlicza się do wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Kadry w oświacie Ubezpieczenia społeczne

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres dwunastu miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dodatek za wysługę lat powinien być więc uwzględniony w podstawie wymiaru tego zasiłku. Pod warunkiem jednak, że pracodawca nie wypłaca go za okres pobytu na tym świadczeniu.

13.04.2024

Czy świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych będzie waloryzowane?

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Przewidziany w ustawie o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji mechanizm waloryzacji nie dotyczy kwoty świadczenia, które przysługuje w stałej maksymalnej wysokości 500 zł. Odnosi się natomiast do poziomu dochodu, po przekroczeniu którego świadczenie to nie przysługuje. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają jednak prace analityczne dotyczące skutków finansowych wprowadzenia waloryzacji samego świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

13.04.2024

MEN analizuje program "Poznaj Polskę"

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Po zakończeniu sprawozdawczości z programu „Poznaj Polskę” za 2023 rok Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie mogło rozpocząć ewentualne prace nad szczegółowymi zasadami ubiegania się o dofinansowanie wycieczek szkolnych w bieżącym roku. W chwili obecnej nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji co do przyszłości akcji - wyjaśnia ministerstwo edukacji w odpowiedzi na interpelację na temat programu "Poznaj Polskę".

13.04.2024

Zetki o Zetkach. Jakie jest pokolenie Zet w Polsce - badanie

Prawo pracy Rynek pracy

Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować, przyklejeni do smartfona i liczący się jedynie z opinią influencerów? O generacji Zet krąży wiele mitów. Co jest jednak najważniejsze dla osób urodzonych w latach 1997-2012? Jacy powinni być ich zdaniem pracodawcy? Na co najczęściej wydają pieniądze? Czy gromadzą oszczędności i dbają o swoje zdrowie? Odpowiedź daje raport o pokoleniu Z stworzony przez pokolenie Z.

13.04.2024

Szczepienia na HPV w szkołach. Kluczowa będzie organizacja

Pacjent Opieka zdrowotna

Przeciwko HPV zaszczepiło się dotąd zaledwie kilkanaście procent dzieci objętych powszechnym programem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia chce, aby mogły one szczepić się, oprócz przychodni rodzinnych, także w szkołach. Eksperci sugerują natomiast, aby do współpracy zaprosić również sanepidy. Zauważają, że organizację szczepień, nie tylko przeciwko HPV, przyśpieszyłoby powołanie pełnomocnika ministra zdrowia do spraw szczepień.

13.04.2024

Prezydent nie musi badać, czy armia akurat takiej terenówki potrzebuje

Samorząd terytorialny Wojsko

Organy administracyjne na wniosek szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji przeznaczyły leasingowany samochód spółki na rzecz jednostki wojskowej (pułku dowodzenia), w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Nie weryfikowały wniosku pod kątem celowości i zasadności. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził prawidłowość ich działań.

13.04.2024

Czy spekulacja biletami na imprezy powinna być karana?

Prawo karne Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Bilety na koncerty znanych gwiazd wyprzedają się w kilka minut. Podobnie jest z biletami na mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej na Stadionie Narodowym. Kto kupuje na pniu? Osoby indywidualne i „koniki” dla zysku. Takie praktyki podlegają jednak karze grzywny i aresztu. Dlatego podnoszą się głosy, aby wyeliminować przestarzały przepis z kodeksu wykroczeń, bo jest anachroniczny, rodem z PRL. Jednak są też opinie przeciwne: spekulacja to nadal zło godzące w klientów.

13.04.2024