Wiceszef KE: Procedury dyscyplinarne wobec polskich sędziów poza normą

Wymiar sprawiedliwości

Fundamentalnym prawem każdego sędziego w Unii Europejskiej jest zadawania pytań Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział Frans Timmermans, podczas wizyty w Warszawie. Dodał, że sposób w jaki działają polskie procedury dyscyplinarne wobec sędziów powoduje efekt mrożący.

07.04.2019

Dyscyplinarka za niewyłączenie się - sędziowie w obronie koleżanki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia olsztyńskiego Sądu Okręgowego Dorota Lutostańska ma postępowanie dyscyplinarne za to, że nie wyłączyła się od orzekania ws. działaczek KOD, które ubrały rzeźby w koszulki z napisem "KonstytucJa" . Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego powinna to zrobić, bo sama pozowała do zdjęcia w takiej koszulce.

07.04.2019

Strajk nauczycieli jednak będzie? ZNP: Brak przesłanek do rezygnacji

Szkoła i uczeń

W niedzielę - 7 kwietnia - wieczorem, mają być kontynuowane rozmowy rządu z centralami związkowymi. Rząd chce przedstawić na piśmie zaanonsowaną propozycję podwyżek dla nauczycieli. Szef ZNP Sławomir Broniarz mówi jednak wprost: na ten moment nie ma żadnych przesłanek, okoliczności, informacji, które dawałyby powód do rozpatrywania możliwości rezygnacji ze strajku.

07.04.2019

Rząd proponuje rozmowy ostatniej szansy - w niedzielę, 7 kwietnia

Szkoła i uczeń

Spotkanie zaproponowane zostało centralom związkowym. Ma odbyć się w w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. A rząd chce przedstawić na piśmie zaanonsowaną w piątek propozycję. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Federacja Związków Zawodowych już wtedy oceniły ją jako konfrontacyjną i nie dającą podstaw do odwołania strajku.

06.04.2019

Będą ułatwienia w prowadzeniu małych ubojni

Prawo gospodarcze

Rząd chce wprowadzić zmiany jeszcze w tym roku - zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podczas regionalnej konwencji PiS. Jak dodał, przygotowywana jest też grupa spożywcza, która będzie stabilizowała rynki, głównie dotyczące przetwórstwa owoców miękkich.

06.04.2019

Król życia na mieście, bankrut w sądzie - polski dłużnik alimentacyjny

Rząd wprowadza coraz to nowe rozwiązania, które mają przeciwdziałać niepłaceniu alimentów. Wyższe kary, obostrzenia dla pracodawców, możliwość szybszego zawiadamiania prokuratury - mają uzdrowić sytuację. Jednak liczba tych, którzy się od płacenia alimentów uchylają nadal nie spada - mimo że większość z nich na płacenie stać.

06.04.2019

Zarządcy infrastruktury muszą dbać o cyberbezpieczeństwo, chociaż nie wszyscy o tym wiedzą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Kontrola zarządcza

Finansowanie cyberbezpieczeństwa jest drogie, a prawo nakłada obowiązki na podmioty, które często nie mają o tym pojęcia, że ich działania mają eliminować zagrożenia i… zapewnić bezpieczeństwo kraju. To m.in. wodociągi czy zarządcy dróg, którzy z incydentami w sieci nie mieli dotąd nic wspólnego. Tymczasem Unia Europejska naciska, a opieszałym grożą kary.

06.04.2019

Transport między szpitalami to może być dobry interes

Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia zacznie płacić za dowóz pacjenta z jednego do drugiego szpitala na operację czy badania. Do tej pory lecznice same ponosiły takie koszty. To może być dobry interes, dlatego nową ofertą zainteresowane są prywatne firmy, które wypadły z rynku, gdy od 1 kwietnia doszło do upaństwowienia pogotowia ratunkowego.

06.04.2019

Minister osądza sędziego - będzie pozew

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli ktoś potrafi w sposób tak bezczelny, w sposób zuchwały, bez zmrużenia oka okłamywać wszystkich wokół, to w sposób całkowity dyskwalifikuje go jako człowieka, który posiadałby pewne elementarne zdolności moralne do tego, by być sędzią - powiedział Zbigniew Ziobro o Wojciechu Łączewskim.

05.04.2019

Według KRS Izba Dyscyplinarna SN jest sądem w rozumieniu prawa UE

Wymiar sprawiedliwości

Według Krajowej Rady Sądownictwa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej. W swoim stanowisku KRS podkreśla, że Rady Izba Dyscyplinarnej spełnia wszystkie kryteria wymagane przez TSUE, aby uznać ten organ za sąd.

05.04.2019

MEN: dyrektorzy nie mają prawa zamykać szkół

Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub szkole oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek - informuje resort edukacji. Przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia dyrektora z obowiązku zapewnienia dzieciom opieki - uważa resort edukacji, który publikuje informacje dla rodziców.

05.04.2019

Prokuratura nie może postawić zarzutów sędziemu Łączewskiemu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postępowanie o uchylenie immunitetu sędziemu warszawskiego Sądu Rejonowego Wojciechowi Łączewskiemu zostało umorzone. Prokuratura nie będzie więc mogła przedstawić mu zarzutów dotyczących złożenia doniesienia o przestępstwie, którego nie było, ani składania fałszywych zeznań.

05.04.2019

Powiaty apelują o podwyżki i nagrody dla włodarzy

Samorząd terytorialny

Wynagrodzenie starosty wzrosło w ciągu dwudziestu lat o 11 proc. Ograniczenie płac szefów samorządów spowodowało, że mieli jedynie symboliczne podwyżki. A inflacja rosła, minimalna pensja też. Samorządowcy są zdania, że konieczne jest podniesienie wynagrodzenia osób zarządzających w sektorze publicznym.

05.04.2019

Fiasko negocjacji z nauczycielami. Strajk w poniedziałek

Kadry w oświacie

Rządowa oferta jest konfrontacyjna, nie daje podstaw do odwołania strajku - ogłosiły w piątek Związek Nauczycielstwa Polskiego i Federacja Związków Zawodowych. Ale zadeklarowały jeszcze gotowość do rozmów z przedstawicielami rządu. Natomiast rząd apeluje o złagodzenie strajku w czasie egzaminów.

05.04.2019

Wyższe wyceny w chirurgii

Opieka zdrowotna

Wyższe o 20 proc. będą wybrane procedury z zakresu chirurgii ogólnej dla szpitali I i II stopnia w sieci szpitali. Wyższe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. NFZ podaje, że nowe ryczałty - na okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. - ustali do końca kwietnia.

05.04.2019

Polski rynek pracy coraz bardziej przyjazny dla kobiet

Rynek Prawo pracy HR

Polska jest drugim po Luksemburgu krajem, który od 2000 r. dokonał największego skoku w zakresie dostępności i przyjazności rynku pracy dla kobiet, awansując w tym czasie aż o 11 pozycji - wynika z raportu „Women in Work Index" firmy doradczej PwC. W analizie zaznaczono jednak, że zajmujemy jedne z ostatnich miejsc w aktywności zawodowej kobiet.

05.04.2019

RPO zaprasza na wakacyjne praktyki

Rzecznik Praw Obywatelskich organizuje wakacyjne praktyki dla studentów: III, IV, V roku. W każdym z miesięcy (lipiec, sierpnień, wrzesień) Biuro przyjmuje około 10 praktykantów. Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 maja 2019 r.

05.04.2019

Będzie skarga do TSUE ws. pakietu mobilności 

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Polska złoży skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przyjętego w czwartek przez Parlament Europejski pakietu mobilności. Podstawą skargi ma być to, że przepisy te zostały przyjęte z naruszeniem określonej w regulaminie PE procedury prawodawczej.

05.04.2019

Egzaminator z ulicy - MEN szuka chętnych

Kadry w oświacie

Każda osoba, która posiada kwalifikacje pedagogiczne może się zgłosić do pracy w komisji egzaminacyjnej. MEN ogłasza nabór na czas strajku nauczycieli. Zadaniem osoby zasiadającej w komisji będzie głównie dopilnowanie, by uczniowie pracowali samodzielnie.

05.04.2019

PE przegłosował przepisy ws. nowych zasad urlopów rodzicielskich

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Długość urlopu, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica, będzie wynosiła dwa miesiące - zdecydował Parlament Europejski. Nowe przepisy przewidują, że skorzystać z urlopu rodzicielskiego będzie można do 8. roku życia dziecka. Do państw członkowskich będzie należała decyzja dotycząca odpowiedniego poziomu ich płatności.

05.04.2019