Miasto nie może zawyżać opłat za odholowanie samochodu

Miasta nie mogą ustalać maksymalnych stawek za odholowanie pojazdu w oderwaniu od ponoszonych przez nie kosztów dokonania takiej czynności. NSA potwierdził nieważność uchwały Rady Gdyni ustalającej opłaty na maksymalnym poziomie.

07.06.2019

Najlepsze samorządy dbają o seniorów, zwierzęta i czyste powietrze

Samorząd terytorialny

Wręczono nagrody Super Samorząd 2019. Siedem statuetek trafiło do współpracujących wzorowo władz samorządowych i aktywnych mieszkańców z różnych części kraju, którzy dzięki współdziałaniu, dokonali ważnych zmian dla lokalnej społeczności.

07.06.2019

Sąd oceni decyzję zakazującą Marszu równości w Rzeszowie

Wydany przez prezydenta Rzeszowa zakaz II Marszu Równości narusza Prawo o zgromadzeniach, Konstytucję i Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności - uważa rzecznik praw obywatelskich, który zaskarżył decyzję do sądu. Według RPO uczestników Marszu Równości obarczono odpowiedzialnością za potencjalne zachowanie kontrmanifestantów - kontrmanifestacji zgłoszono bowiem 29.

07.06.2019

Będzie definicja hulajnogi i zasady jazdy na niej

Prawo karne Administracja publiczna

Urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości nieprzekraczającej 1,25 m, masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h

07.06.2019

NFZ będzie mógł karać placówki medyczne nawet bez kontroli

Finansowanie zdrowia

Kary umowne mogą być nałożone nie tylko w wyniku kontroli, ale również poza kontrolą np. na podstawie postępowania wyjaśniającego czy po rozpatrzeniu skargi. To kolejne przepisy, które dają większe uprawnienia kontrolne Narodowemu Funduszowi Zdrowia, a zmniejszają uprawnienia placówek medycznych.

07.06.2019

Zamiast w mafię lekową, przepisy uderzą w domy opieki i lecznice weterynaryjne

Opieka zdrowotna Farmacja

Domy opieki społecznej, schroniska dla zwierząt, lecznice weterynaryjne czy fundacje prowadzące domy pomocy - nie będą mogły kupić większości leków, zwłaszcza tych sprzedawanych na receptę. To efekt zaostrzonych od 6 czerwca przepisów Prawa farmaceutycznego. Za ich złamanie grozi kara do 5 lat więzienia.

07.06.2019

Finansowanie jest najważniejszym problemem służby zdrowia

Finansowanie zdrowia

Eksperci podkreślają, że bez zmian w systemie finansowania opieki zdrowotnej pogłębiać będzie się przepaść między dobrze funkcjonującymi prywatnym sektorem, a źle działającą publiczną służbą zdrowia. Trudno jednak kopiować obce rozwiązania, gdyż często o ich wprowadzeniu decydowały względy kulturowe. 

07.06.2019

Raport: Polski samorząd nie potrzebuje rewolucji, ale zmiany są wskazane

Samorząd terytorialny

Reforma Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, odebranie wojewodzie kompetencji nadzorczych nad samorządem, utworzenie federacji samorządów czy weto samorządowe – to niektóre propozycje nowego spojrzenia na samorząd zawarte w raporcie Fundacji im. Stefana Batorego

07.06.2019

Sankcji za utrudnianie kontaktów jednak nie będzie? MS poprawia projekt

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Autopoprawkę ma rozpatrzyć w przyszłym tygodniu sejmowa podkomisja. Chodzi o projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która miała wprowadzać kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudnienia kontaktów z dzieckiem. Na tę zmianę czekali i sędziowie i kuratorzy rodzinni

07.06.2019

Wciąż grożą nam podwyżki opłat za śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy mogą wiele stracić na braku określenia kryteriów segregacji odpadów, bo resort środowiska nie wydał rozporządzenia w tej sprawie. W efekcie - koszty poniosą mieszkańcy. Samorządy szacują, że procedura nakładania wyższej opłaty może potrwać nawet rok, jeśli wójt uzna, że właściciel nieruchomości nie segreguje śmieci.

07.06.2019

RPO pyta o legalność kasacji prokuratora generalnego w sprawie adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Są wątpliwości, czy kasacja Prokuratora Generalnego kwestionująca umorzenie postępowania dyscyplinarnego w sprawie adwokatów Romana Giertycha i Jacka Dubois nie jest sprzeczna z normami prawa - uważa rzecznik praw obywatelskich. Dr Adam Bodnar zareagował w ten sposób na złożenie kasacji od decyzji adwokackiego sądu dyscyplinarnego

06.06.2019

Unijne przepisy o przewoźnikach drogowych mogą trafić do TSUE

Prawo gospodarcze

Coraz bardziej realne jest, że unijne regulacje w sprawie przewoźników drogowych zostaną zaskarżone do Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformował w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak stwierdził, Polska i inne kraje UE, które są przeciwne przyjęciu tej regulacji, będą starały się ją zablokować.

06.06.2019

Resort inwestycji szykuje rewolucję w planowaniu przestrzennym

Budownictwo

Organizacje społeczne dostały do prekonsultacji projekt nowego Prawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przewiduje on likwidację warunków zabudowy, wprowadzenie decyzji lokalizacyjnych, dwóch rodzajów planów oraz standardów urbanistycznych.

06.06.2019

Projekt zmian w Karcie Nauczyciela jest już w Sejmie

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli, wprowadzenie świadczenia na start dla nauczycieli stażystów, określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo i skrócenia ścieżki awansu zawodowego - takie m.in. zmiany w Karcie Nauczyciela przewiduje wniesiony właśnie do Sejmu przez posłów PiS projekt nowelizacji ustaw.

06.06.2019

Reforma w SOR-ach - pacjenta będzie można odesłać do nocnej przychodni

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia chce zmienić od lipca wymagania dotyczące sprzętu i kadry w szpitalnych oddziałach ratunkowych - dowiedziało się Prawo.pl. Od października w dużych oddziałach ma być obowiązkowa segregacja medyczna pacjentów. Nowe przepisy pozwolą też odsyłać chorych z SOR do nocnej opieki zdrowotnej. Dyrektorzy szpitali są przerażeni, bo nowe regulacje nie są precyzyjne, a część z nich będą musieli wprowadzić już za miesiąc.

06.06.2019

Dokumenty z sądu zamiast w niszczarce wylądowały w śmietniku

Prawo karne RODO

Urzędniczka Sądu Rejonowego we Włodawie wyrzucała dokumenty do kosza na śmieci, zamiast do niszczarki. Prokuratura oskarżyła ją o niedopełnienie obowiązków służbowych związanych z ochroną danych osobowych. Śmieci trafiły trafiły natomiast do przydrożnego rowu, za co odpowie firma zajmująca się ich odbiorem.

06.06.2019

Indywidualny rachunek podatkowy dla każdego

Ordynacja Doradca podatkowy

Wpłat PIT, CIT, VAT i inne należności budżetowych trzeba będzie dokonywać na rachunek urzędu skarbowego tylko przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika. Takie zmiany przyjął w czwartek rząd. Nowe zasady wpłacania podatków wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

06.06.2019

Dyplom z pielęgniarstwa także na studiach niestacjonowanych

Zawody medyczne

Studia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo będzie można zacząć w formie niestacjonarnej. Dzięki temu także osoby pracujące mają mieć szansę wybrać ten zawód. Pielęgniarki będą mieć także 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którą w czwartek przyjął rząd.

06.06.2019

Rząd chce podwójnych pieniędzy za błędy w fakturowaniu

VAT

W czwartek rząd przyjął dwa duże projekty nowelizacji przepisów o VAT. Zmiany dotkną m.in. zasad fakturowania, składania jednolitych plików kontrolnych i korzystania ze zwolnień. Za wystawienie faktury do paragonu bez NIP kary poniosą obie strony transakcji. Zapłacą dodatkowe 100 proc. VAT. Nowe sankcje będą czekały także za inne błędy w VAT.

06.06.2019

74 proc. pacjentów nie mogło kupić leków w aptece

Opieka zdrowotna Farmacja

74 proc. Polaków nie było w stanie kupić leku w aptece - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. To samo badanie pokazuje, że 60 proc. badanych wysoko ocenia jakość leków produkowanych w Polsce. 

06.06.2019