Miasta liczą dziury w budżetach i punktują, na co nie mają pieniędzy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wpław przez rzekę czy z dzieckiem do pracy? Związek Miast Polskich szykuje zestawienie inwestycji, z których muszą zrezygnować miasta, przez zmiany w podatku PIT, które uszczuplą ich dochody. Już wiadomo, że trudno będzie o budowę nowego przedszkola czy mostu. Samorządy głośno mówią o domaganiu się rekompensat za straty.

24.07.2019

Fundacja Helsińska: Sędziowie pod presją

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany wprowadzane w ostatnich latach nie usprawniły pracy sądów, a wręcz przeciwnie - doprowadziły do narastających konfliktów i antagonizowania środowiska sędziowskiego – wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

24.07.2019

Minister apeluje do samorządów o jak najszybsze wypłacanie 500+

Pomoc społeczna

Minister rodziny Bożena Borys-Szopa zwróciła się do samorządów z apelem o zwiększenie częstotliwości wypłat świadczeń wychowawczych do kilku w ciągu miesiąca. Wystosowała list do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w którym podkreśla, że rozszerzenie programu „Rodzina 500+” na każde dziecko w rodzinie i pieczy zastępczej to wyzwanie, ale możliwe do zrealizowania.

24.07.2019

PKW wciąż bez przewodniczącego

Wybory

We wrześniu Państwowa Komisja Wyborcza w pełnym składzie podejmie kolejną próbę wyboru swojego przewodniczącego. Sędziowie dopuszczają jednak możliwość nieobsadzenia tego stanowiska, ponieważ kadencja PKW w obecnym składzie wygaśnie po jesiennych wyborach parlamentarnych.

24.07.2019

64 spółki giełdowe zalegają z płatnościami

Finanse

64 na 416 krajowych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych widnieje - jako dłużnicy - w biurze informacji gospodarczej. Wartość rynkowa wszystkich zadłużonych spółek to blisko 122 mld złotych. Najwięcej dłużników jest wśród branży budowlanej i producentów. Tak wynika z informacji Krajowego Rejestru Długów.

24.07.2019

Rozpoczęty staż na kontraktowego na specjalnych zasadach

Już w piątek wejdą w życie przepisy Karty Nauczyciela dotyczące długości stażu pedagogów, którzy rozpoczęli go we wrześniu 2018 r. Przepis przejściowy precyzuje, jak długo muszą czekać na kolejny stopień po tym, jak system awansu wraca do stanu sprzed zmian wprowadzonych ustawą o finansowaniu oświaty.

24.07.2019

Potrzebne zmiany w prawie przy badaniu trzeźwości pracowników

Prawo pracy BHP

Pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników, w tym kontroli wyrywkowych - uznał Urząd Ochrony Danych Osobowych. Eksperci, w tym Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wskazują jednak, że potrzebne są zmiany przepisów, bo stan trzeźwości pracowników ma często decydujący wpływ na bezpieczeństwo. Chodzi m.in. o kierowców komunikacji miejskiej, lekarzy czy pracowników obsługi lotniska.

24.07.2019

Pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków będą miały dzieci zaszczepione

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko będzie warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu -zdecydowali radni. Podobne obostrzenia obowiązują już m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Bydgoszczy i Katowicach. Według danych Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w 2018 roku odnotowano 40 tysięcy odmów szczepień.

24.07.2019

Prawnicy: Opamiętajcie się nienawistnicy!

Prawnicy

Najpierw atakowani byli uchodźcy, od dwóch lat - sędziowie. Dzisiaj słowem i czynem atakuje się środowisko LGBT, jutro może przyjść kolej na adwokatów i radców. Przybywa grup, które "z zasady" są znieważane. Co na to prawnicy?

24.07.2019

Nieodpłatna pomoc prawna - wdrożenie przez zaskoczenie

Administracja publiczna

Samorządowcy walczą z systemem informatycznym do obsługi nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. W założeniu miał usprawnić ewidencję obsługi tych porad, a także dać możliwość generowania danych statystycznych i raportów dostosowanych do potrzeb użytkownika. Jednak sposób jego wdrożenia spowodował, że powiaty i miasta na prawach powiatu, które realizują to zadanie, zderzyły się z masą problemów.

24.07.2019

Prokurator Parchimowicz: Delegacje pod presją osłabiają prokuraturę

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Delegacje bez zgody prokuratora to forma wywierania presji na pozostałych śledczych - bo są nie tylko karą dla delegowanego, ale też wzbudzają strach w pozostałych, którzy to obserwują. Przenoszeni prokuratorzy są przy tym całkowicie bezbronni. Pomóc mogłoby choćby wprowadzenie możliwości odwołania się do przełożonego - mówi w rozmowie z Prawo.pl prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes Lex Super Omnia.

24.07.2019

Klienci pozywają Idea Bank za obligacje GetBack

Prawo cywilne Finanse

Po 14 miesiącach od wybuchu afery GetBack, są już pozwy przeciwko bankom, które sprzedawały felerne obligacje. Według poszkodowanych już 100 osób dodchodzi odszkodowania. Idea Bank podał, że do końca kwietnia 2019 roku miał 15 spraw na kwotę 4 milionów złotych. Prawo.pl dotarło do kolejnej - wartej ponad 3 miliony złotych. Do rzecznika finansowego wpłynęło sześć wniosków o wydanie poglądu istotnego, jeden jest już gotowy. Do spraw przyłącza się też prokuratura. Klienci nie wykluczają jednak odpowiedzialności Skarbu Państwa.

24.07.2019

Izba Spraw Publicznych SN działa sprawnie, ale często niejawnie

Lawina skarg nadzwyczajnych oczekuje na weryfikację. Izba Kontroli Nadzwyczajnej zadaje pytania prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu, a także swojemu składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Wiele spraw rozpatrywanych jest na posiedzeniach niejawnych - oto bilans pierwszych miesięcy nowej Izby, która miała SN uczynić przezroczystym.

24.07.2019

Przepisy o zwolnieniu młodych z PIT pełne rozbieżności

PIT

Już od 1 sierpnia 2019 roku dochody młodych ludzi mają być zwolnione z podatku dochodowego. Pracodawców czeka jednak dużo pracy, bo przepisy przewidują dwa skrajnie różne modele rozliczania tego przywileju. W środę prezydent podpisał nowelizację ustawy.

24.07.2019

Komisja Europejska uczy jak stosować dyrektywę o niedozwolonych klauzulach

Prawo cywilne Rynek i konsument

112 stron liczą wytyczne przygotowane przez Komisję Europejską, dotyczące stosowania dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Eksperci przyznają, że to bardzo ważny dokument, mimo że ma charakter wyłącznie informacyjny, a nie wiążący.

24.07.2019

Brak interwencji policji nie może być warunkiem otrzymania lokalu gminnego

Samorząd terytorialny

Prawnie niedopuszczalne jest wprowadzenie w uchwale rady gminy warunków innych, niż przewidziane w ustawie o ochronie praw lokatorów. Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy powinny określać m.in. wysokość dochodu czy warunki zamieszkiwania. A nie wymóg składania oświadczenia o braku interwencji policji.

24.07.2019

Resort edukacji pracuje nad rozporządzeniem ws. zwiększenia subwencji

Kadry w oświacie

MEN po raz kolejny potwierdza zwiększenie subwencji oświatowej. Główny cel to pokrycie wydatków na podwyżki dla nauczycieli - projekt miał być gotowy w zeszłym tygodniu. Minister edukacji potwierdza, że pieniądze będą, ale nie informuje na razie, ile.

23.07.2019

Sejm nie wie, kiedy obraduje Senat

Sejm rozważa, czy 30 lipca zająć się poprawkami Senatu do ustawy wprowadzającej 500 plus dla osób niesamodzielnych - poinformowała PAP wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak. Tyle, że Senat zaczyna posiedzenie 31 lipca i wcześniej ustawy nie przyjmie. I ostatecznie tego dnia zbierze się Sejm, by zająć się ustawami przesłanymi z Senatu, w tym o 500 plus dla niesamodzielnych niepełnosprawnych.

23.07.2019

MEN: Rekrutacja przebiega nawet sprawniej niż w zeszłym roku

Rekrutacja do szkół średnich przebiega sprawnie. Szkołę znalazła już większość uczniów i to nawet wyższy odsetek niż w zeszłym roku - zapewnia resort edukacji. Według danych MEN po rekrutacji zasadniczej do szkół dostało się 93 proc. uczniów.

23.07.2019

Urząd łatwiej zajmie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku

Prawnicy Ordynacja

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania, które – w założeniu – mają pozwolić na automatyczną obsługę zajęć wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku dokonywanych przez komorników sądowych i inne organy egzekucyjne. Zostaną one odciążone od obowiązku wykonywania dodatkowych czynności. W rezultacie łatwiej będzie ściągać zaległe kwoty.

23.07.2019