Rośnie kwota wstrzymanych świadczeń chorobowych

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skuteczniej wychwytuje nieprawidłowości w zakresie wystawiania i korzystania ze zwolnień lekarskich. Pomaga w tym wprowadzony w ubiegłym roku system elektronicznych zwolnień lekarskich. W pierwszym półroczu 2019 r. ZUS zakwestionował świadczenia chorobowe na kwotę ponad 19 milionów zł, czyli blisko dwukrotnie wyższą niż w 2017 r.

08.08.2019

Dyrektor w czasie strajku między młotem a kowadłem

Kadry w oświacie

Przeprowadzony w kwietniu 2019 r. strajk przejdzie do historii polskiej oświaty, ale zapisze się też jako ważny moment w życiu zawodowym dyrektorów placówek, które przystąpiły do protestu - pisze Mirosław Sielatycki w "Dyrektorze Szkoły". Procedura prowadzenia sporów zbiorowych niejako z mocy prawa postawiła ich w opozycji do reszty strajkujących, nie pomogło też prawo oświatowe.

08.08.2019

Przestępstwo motywowane uprzedzeniami jak występek chuligański

Prawo karne

Prawo karne zawiera przepisy, które w szczególny sposób chronią grupy narażone na dyskryminację. Nie dotyczy to jednak choćby uprzedzeń co do wieku, orientacji seksualnej lub niepełnosprawności. Takim osobom pozostaje tryb prywatnoskargowy lub powództwo cywilne. Społeczna komisja kodyfikacyjna proponuje nowatorskie podejście do ścigania przestępstw z nienawiści.

08.08.2019

500 plus dla niepełnosprawnych - będzie pożyczka z Funduszu Pracy?

Pomoc społeczna Prawo pracy

Pracodawcy i związkowy krytykują możliwość udzielenia nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Pracy na cele wypłaty świadczenia uzupełniającego dla niezdolnych do samotnej egzystencji. - Fundusz Pracy po raz kolejny jest obciążany zadaniem, do którego nie jest stworzony - podkreślają.

08.08.2019

Samorządy: Nieuczciwy podział funduszy na podwyżki dla nauczycieli

Finansowanie oświaty

Samorządowcy alarmują, że mechanizm wsparcia biedniejszych jednostek przewidziany w rozporządzeniu o podziale dodatkowej subwencji oświatowej na podwyżki dla nauczycieli karze samorządy, które zreformowały sieć małych szkół i zastąpiły je dużymi. A minister edukacji mówi, że wywalczył 78 proc. niezbędnej kwoty. Resztę mają dopłacić samorządy

08.08.2019

Ośmioro sędziów z Iustitii na liście poparcia dla kandydata do KRS

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie z Olsztyna przyznają, że podpisali listę poparcia dla sędziego Macieja Nawackiego, czworo z nich wycofało się jednak jeszcze przed zakończeniem procedury. Informują o tym w oświadczeniu, które opublikowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, bo jak zapewniają szanują wyrok NSA, że listy mają być ujawnione. Sędzia Nawacki zaskarżył ich upublicznianie do prezesa UODO, a ten wszczął postępowania i wstrzymał wykonanie wyroku sądu.

08.08.2019

Potwierdzenie kwalifikacji zagranicznego pracownika to nie lada kłopot dla pracodawcy

Prawo pracy RODO

Dyplomy uczelni wyższych, prawa jazdy, kwalifikacje zawodowe - pracodawcy coraz częściej mają problemy z weryfikowaniem dokumentów zatrudnianych pracowników, głównie pochodzących ze wschodu. Kupienie niektórych dyplomów u naszych sąsiadów to często kwestia ceny i odpowiednich kontaktów. Ponadto na przeszkodzie sprawdzenia autentyczności dokumentów pracowników może stać RODO.

08.08.2019

Lekarze rezydenci zapowiadają powrót do  protestu

Porozumienie Rezydentów wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy (OZZL) i przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej wzywa lekarzy do przyłączenia się do protestu Akcja Zdrowa Praca. Ma ona być odpowiedzią na problem pracy lekarzy ponad normy, może jednak ograniczyć również dostęp do leczenia.

07.08.2019

Ustawa o e-zgromadzeniach w spółkach może wejść w życie 

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wprowadzenie możliwości przeprowadzenia zgromadzenia wspólników spółki z o.o. z udziałem wspólników uczestniczących w nim przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej - to cel zmian w Kodeksie spółek handlowych, które w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.

07.08.2019

Wpłynęło 213 zarysów projektów w programie "Rozwój lokalny"

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zakończył się nabór zarysów projektów w ramach Programu "Rozwój lokalny" finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich. Do projektu kwalifikowało się 255 miast średnich i małych tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

07.08.2019

Rekordowe zainteresowanie kursami na UW

Szkolnictwo wyższe

Ruszyła rekrutacja na kursy Uniwersytetu Otwartego UW i już pierwszego dnia padł rekord zapisów. Spośród 272 kursów, w pierwszym dniu udało się uruchomić aż 204 grupy kursowe! To najlepszy rezultat w 11-letniej historii istnienia UOUW.

07.08.2019

Jest projekt - hulajnoga będzie jak rower

Administracja publiczna

Hulajnogami elektrycznymi będzie można jeździć po chodnikach, ale tylko wtedy gdy nie ma ścieżki rowerowej. Będą one musiały ustępować pieszym, a ich dopuszczalna prędkość nie będzie mogła przekroczyć 25 km na godzinę. Takie m.in. zasady przewiduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

07.08.2019

RPO apeluje o zaskarżenie do TK zmian w prawie karnym

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość prowadzenia procesu przez sąd pod nieobecność obrońcy i oskarżonego, możliwość skazania przez sąd odwoławczy oskarżonego, wobec którego sąd I instancji warunkowo umorzył postępowanie, a także wymierzenia kary dożywocia, która nie zapadła w I instancji oraz zapis dający prokuratorowi możliwość wstrzymania wykonanie decyzji sądu o uchyleniu aresztu

07.08.2019

MEN: podwyżki dla nauczycieli nie tylko na ten rok

Kadry w oświacie

Minister edukacji Dariusz Piontkowski potwierdził, że nauczyciele dostaną podwyżki na stałe. W niektórych doniesieniach medialnych pojawiły się spekulacje, że większe pensje nauczyciele będą otrzymywać tylko do końca roku. Szef MEN odniósł się także do niektórych zarzutów dotyczących za niskich subwencji.

07.08.2019

RPO do Prezydenta: Obywatele powinni mieć wpływ na uciążliwe inwestycje

Środowisko

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do prezydenta o zawetowanie zmian w ustawie środowiskowej, które utrudnią społecznościom lokalnym udział w postępowaniach dotyczących uciążliwych inwestycji. Fermy zwierząt futerkowych, ubojnie czy składy odpadów powodują szkody dla przyrody i ludzi, a Sejm ograniczył prawa do uczestniczenia w procedurach dotyczących środowiska.

07.08.2019

MF poszukuje inteligentnych rozwiązań informatycznych dla kontroli granicznych

Akcyza

Resort finansów zamierza stworzyć platformę e-learningową, która umożliwi kształcenie i doskonalenie umiejętności operatorów z wykorzystaniem elementów wirtualnej rzeczywistości. Inteligentne rozwiązania mają wzmocnić możliwości służby celno-skarbowej na przejściach granicznych.

07.08.2019

Konsultacja lekarska poza ośrodkiem w Gostyninie? - NFZ nie płaci

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Koszty świadczeń medycznych udzielanych pacjentom Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przez zewnętrzne podmioty lecznicze nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc ponosi je KOZZD - wskazuje rzecznik praw obywatelskich. I pyta dyrektora ośrodka o fundusze przyznane placówce na leczenie pacjentów.

07.08.2019

MRPiPS: Stopa bezrobocia w lipcu 5,2 proc.

Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu br. 5,2 proc. i w porównaniu do czerwca spadła o 0,1 pkt proc. - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Począwszy od 1991 r., wskaźnik bezrobocia w lipcu nigdy nie był tak niski.

07.08.2019

Najwięcej aktywowanych e-dowodów w Łódzkiem, Świętokrzyskiem i Wielkopolsce

Administracja publiczna

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że już ponad milion Polaków posiada dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Można ją aktywować przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie w urzędzie gminy. Umożliwia właścicielowi e-dowodu komunikację elektroniczną z administracją publiczną.

07.08.2019