Wraca pomysł nowej matrycy stawek i informacji stawkowych

VAT

Sejm będzie jednak kontynuował prace nad nowelizacją ustawy o VAT. Ma ona wprowadzić nową matrycę stawek i możliwość wnioskowania o wydanie wiążących informacji stawkowych. Opozycja chciała odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. Punktem spornym jest stawka VAT na napoje.

04.07.2019

Nowy rzecznik ma pomagać podatnikom

Ordynacja

Sejmowa komisja finansów publicznych zajmie się projektem dotyczącym powołania rzecznika praw podatnika. Nowy urząd ma stać na straży przestrzegania prawa, reagować, gdy będą one naruszane, a także wspierać obywateli w sporze z fiskusem. Rzecznik będzie miał specjalne biuro, 16 zastępców i 32 przedstawicieli terenowych.

04.07.2019

Sejm pracuje nad nową ordynacją podatkową

Ordynacja

Projektem nowej ordynacji podatkowej zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych. Taką decyzję podjął w środę Sejm. Prace nad dokumentem trwają już kilka lat. Nowe przepisy w pełni zastąpią obowiązującą obecnie ordynację z 1997 roku. Całkowicie zmienią się zasady współpracy podatnika z fiskusem. Do niektórych rozwiązań eksperci mają jednak wątpliwości.

04.07.2019

Związki zawodowe będą walczyć między sobą o służby

Rynek Policja Prawo pracy

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy zakładający pluralizm związkowy w służbach - m.in. w Policji i Służbie Więziennej. Zabiegała o to NSZZ "Solidarność", której zdaniem rozszerzy to prawo funkcjonariuszy do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. - Wprowadzenie ustawy w życie może doprowadzić do upolitycznienia związków w służbach - uważa NSZZ Policjantów. Z kolei według "S" monopol związkowy w służbach jest niesprawiedliwy, bo ogranicza prawo do swobodnego zrzeszania się w związkach.

04.07.2019

Przymusowe leczenie odwykowe wymaga radykalnych zmian

Opieka zdrowotna

Eksperci alarmują, że system leczenia odwykowego przeciwalkoholowego jest niewydolny i kosztowny, dlatego wymaga zmian. Podkreślają, że teraz pacjenci udają, że się leczą, a terapeuci udają, że leczą. Pojawił się postulat, by na wzór anglosaski, wprowadzić odpłatność za leczenie.

04.07.2019

Subwencja oświatowa większa o miliard na nauczycielskie podwyżki

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Samorządy dostaną dodatkowy miliard złotych w subwencji oświatowej na obiecane przez rząd podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Zapowiada to resort edukacji, a minister finansów przesuwa środki w budżecie państwa, by zwiększyć subwencję oświatową.

04.07.2019

Samorządowcy walczą o rekompensatę utraconych dochodów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT

Tylko w 2019 roku nowe zwolnienie podatkowe w PIT dla młodych ma kosztować budżet państwa 950 mln zł – w tym 474 mln zł to ubytek w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak szacuje MF, od przyszłego roku do budżetów samorządów wpłynie ponad miliard złotych mniej.

04.07.2019

Albo zwolnienie z PIT, albo wspólne rozliczenie

PIT

Rodzice samotnie wychowujący uczące się dzieci, np. studentów do 25 roku życia, stracą prawo do wspólnego rozliczenia się z nimi, jeśli ich dzieci wybiorą nowe zwolnienie w PIT dla osób młodych i zarobią więcej niż 3089 złotych. To już przesądzone - Ministerstwo Finansów wprowadziło zmianę w projekcie ustawy, który trafił już do Sejmu.

04.07.2019

Ewa Kopacz wybrana na stanowisko wiceszefa PE

Na byłą premier Ewę Kopacz w Strasburgu głosowało 461 osób. Parlament Europejski ma 14 wiceprzewodniczących. Kandydatów na stanowiska wiceprzewodniczącego może wysunąć grupa polityczna lub co najmniej 38 posłów.

03.07.2019

MZ: Prawie wszyscy lekarze wystawiają już e-zwolnienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wystawiono już 2,3 mln e-recept i prawie 100 proc. zwolnień w Polsce wystawianych jest elektronicznie – poinformował w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I zapowiedział dalsze działania wprowadzające e-usługi w służbie zdrowia.

03.07.2019

Skarga w postępowaniu klauzulowym - TK: przepis niekonstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości

Skarżąca wniosła o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, ponieważ jednak sąd nie podjął w tym zakresie czynności, wystąpiła ze skargą na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Sąd okręgowy powołał się jednak na przepis zgodnie z którym skargę na przewlekłość postępowania można wnieść jedynie w jego toku.

03.07.2019

Minister, RPO i "Solidarność" reagują na zwolnienie pracownika IKEA

Rynek Prawo pracy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zlecił prokuraturze zbadanie sprawy pracownika firmy IKEA, który miał zostać zwolniony z pracy z powodu swoich poglądów religijnych. Sprawę chce wyjaśnić także RPO, z kolei NSZZ "Solidarność" oraz Ordo Iuris zaoferowała zwolnionemu pomoc.

03.07.2019

NSA pyta unijny trybunał o brak możliwości odwołania się od uchwał KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy regulacje uniemożliwiające wnoszenie do NSA odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego są zgodne z prawem Unii Europejskiej? - takie pytanie skierował Naczelny Sąd Administracyjny do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

03.07.2019

W czwartek decyzja w sprawie pracowników wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Punktem spornym jest mnożnikowy system wynagradzania pracowników prokuratur i sądów. Wprowadzić ma go ustawa, której projekt analizował już raz Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - i go nie zaakceptował. Oponował resort finansów. W czwartek przeanalizuje regulacje ponownie - po przeliczeniach.

03.07.2019

Inspekcja pracy ma problem z kontrolowaniem Uber Eats

Prawo pracy

Wykonywanie pracy z wykorzystaniem aplikacji internetowych jest nową formą związaną z pracą cudzoziemców i trudno tu mówić o istnieniu typowego związku między podmiotem powierzającym pracę a cudzoziemcem. Schemat zatrudniania w UBER-ze utrudnia prowadzenie kontroli - twierdzi Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

03.07.2019

MEN: nauczyciele zadają w sam raz

Czas, jaki polscy uczniowie poświęcają na prace domowe „nie wydaje się przesadny” - uważa MEN. W odpowiedzi na wątpliwości rzecznika praw obywatelskich podkreśla, że to nauczyciele decydują o tym, ile i co zadawać. Mają przy tym brać pod uwagę obciążenie uczniów.

03.07.2019

Jest już milion wniosków o 500+

Domowe finanse

Złożono już milion wniosków o #Rodzina500plus. Razem ze świadczeniem dobry start to niemal 1,5 mln wniosków. Tak wygląda Polska cyfrowa w praktyce. Brawo dla polskich rodzin - napisała w środę na Twitterze minister Bożena Borys-Szopa.

03.07.2019

Raport: Dzięki PPK może wzrosnąć PKB Polski

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Dzięki uruchomieniu Pracowniczych Planów Kapitałowych w perspektywie 10 lat polski PKB może wzrosnąć nawet o dodatkowe 2 proc., nakłady inwestycyjne wzrosną o 22 proc. a zwiększona produktywność i związany z nią wzrost wynagrodzeń w pełni zrekompensuje pracownikom koszt wpłat do PPK

03.07.2019

Zwolnienie z PIT dla młodych to problem dla płatników

PIT

Pracodawcy jako płatnicy będą mieli problem z ustaleniem, od kiedy mają naliczać zaliczki na podatek dochodowy pracowników, którzy ukończą 26 lat i stracą prawo do zwolnienia podatkowego. Projektowany przepis mówi o zwolnieniu podatkowym do ukończenia 26. roku życia, ale można go interpretować wąsko i szeroko

03.07.2019