W ZUS RCA informacja o wpłatach do PPK

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 lipca 2019 roku pojawił się komunikat dotyczący PPK i obowiązku wykazywania kwoty wpłat pracodawcy (ZUS posługuje się pojęciem składek), które płatnik będzie wnosił do PPK za uczestników planów kapitałowych. Na dzień dzisiejszy w druku ZUS RCA nie ma jednak pola, w którym płatnik mógłby wpisać wysokość wpłat wniesionych do PPK - zwracają uwagę dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

15.07.2019

NIK: Dobrze choć powoli wdrażamy unijne narzędzie wsparcia rozwoju miast i gmin

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są realizowane zgodnie z przepisami, ale z opóźnieniami w przygotowaniu i realizacji. Najwyższa Izba Kontroli pierwszy raz kontrolowała unijny instrument polityki spójności, który wspiera zrównoważony wspólny rozwój obszarów dużych miast i otaczających je gmin.

15.07.2019

Raport: Przystąpienie do PPK może się opłacać

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

Największą korzyścią programu jest to, że do oszczędności odłożonych przez każdego uczestnika - prawie drugie tyle dołoży państwo i pracodawca. Mechanizm PPK przewiduje bowiem, że podstawowe wpłaty z pensji pracownika wyniosą 2 proc. wynagrodzenia brutto lub 0,5 proc. dla osób najmniej zarabiających - podkreślono w raporcie Nationale-Nederlanden.

15.07.2019

Informatyzacja przetargów trochę później - NIK sprawdzi przygotowania

Zamówienia publiczne

Pełna elektronizacja przetargów ma nastąpić od 1 stycznia 2021 roku. To nie jest zła wiadomość. Obecnie bowiem Najwyższa Izba Kontroli prowadzi kontrolę informatyzacji zamówień publicznych. Jej wyniki będą mogli uwzględnić wykonawcy, zamawiający i platformy, na których w przyszłości mają być prowadzone przetargi.

15.07.2019

Kamery w policji sprawdzają się - będzie ich więcej

Policja

Obecnie policjanci korzystają z ponad 2100 kamer przy mundurach i, jak zapewnia Komenda Główna Policji, są tego efekty, bo spada liczba konfliktowych sytuacji. Urządzeń ma być coraz więcej. Prawnicy i obrońcy praw człowieka wskazują, że nagrania mogą być zarówno skutecznym narzędziem w przeciwdziałaniu przemocy ze strony funkcjonariuszy, jak też chronić policjantów przed pomówieniami. Warunkiem jest ścisłe przestrzeganie przepisów.

15.07.2019

Przedsiębiorca zyska ochronę jak konsument, kupując w internecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wycofało się z kontrowersyjnych zmian zrównujących w prawach z konsumentami prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W projekcie, który już jest w Sejmie, są jednak pewne ułatwienia. Dotyczą klauzul niedozwolonych, rękojmi i zakupów w internecie. Niektóre krytykują eksperci.

15.07.2019

Po wypłaceniu pensji, szpitalom nie starcza na leki i media

Finanse samorządów Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Niektóre lecznice wydają już 100 proc. pieniędzy otrzymywanych z NFZ na wynagrodzenia. Na inne konieczne wydatki - leki, sprzęt, energię - zostaje niewiele lub nic. Zdarza się nawet, że środków z NFZ brakuje nawet na wypłatę pensji, więc placówki medyczne zaciągają kredyty.

15.07.2019

Nie tylko areszty - wzrasta liczba poręczeń majątkowych i dozorów

Wymiar sprawiedliwości

Począwszy od 2016 roku widać systematyczny wzrost stosowania nieizolacyjnych środków zapobiegawczych - w tym m.in. poręczeń majątkowych, dozorów policyjnych, zakazów opuszczania kraju, a od 2012 ... nakazów opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Tylko liczba poręczeń majątkowych wzrosła do ubiegłego roku o prawie 1,5 tys., dozorów było więcej o ponad 3 tys.

15.07.2019

Pozabankowe pożyczki dla firm zabezpieczone hipotecznie urosły o 195 proc.

Małe i średnie firmy Finanse

Restrykcyjna polityka banków i łatwy dostęp do alternatywnych źródeł finansowania napędzają polski rynek pozabankowych pożyczek dla firm zabezpieczonych na nieruchomościach. W 2018 roku przedsiębiorcy pożyczali średnio 703 tys. zł, a pozyskane środki najchętniej inwestowali w rynek nieruchomości. Obecnie średnia wartość pożyczki zbliża się do 1 mln zł.

14.07.2019

Z PPK można zrezygnować w każdej chwili, ale czy warto?

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych pracownicy zapisywani są automatycznie. Jeśli ktoś chce zrezygnować z oszczędzania na emeryturę musi wypełnić specjalną deklarację. Rezygnację trzeba odnawiać co 4 lata. Przed podjęciem decyzji warto jednak się nad tym zastanowić, bo przy obecnych przeciętnych zarobkach, po dziesięciu latach, oszczędzający zgromadzą kapitał w PPK w wysokości ok. 30 tys. złotych.

13.07.2019

Koalicja Obywatelska obiecuje wyższe pensje, związki partnerskie i program in vitro

Grzegorz Schetyna zapowiedział w sobotę, że w jesiennych wyborach parlamentarnych koalicja chce dotrzeć do wyborców, przedstawić jasny plan polityczny, który sprawi, że Polakom będzie żyło się lepiej. Obiecuje m.in. wyższe zarobki, skrócenie kolejek do lekarzy, przywrócenie programu in vitro, pomoc niepełnosprawnym i seniorom.

13.07.2019

UOKiK walczy z firmami żerującymi na seniorach

Rynek i konsument

Seniorzy to szczególna grupa narażona na nieuczciwe praktyki rynkowe. Są przedsiębiorcy, którzy wykorzystują ich sytuację, prowadząc działalność na pograniczu prawa, naganną etycznie. UOKiK stara się ich ścigać i karać za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych. Takie nietyczne firmy to jednak nie jedyny problem.

13.07.2019

Problematyczne opodatkowanie VAT sprzedaży marihuany

VAT Farmacja

Handel marihuaną to popularny temat nie tylko dla twórców seriali czy kina. Ma też różne aspekty podatkowe, jak choćby to, czy sprzedaż nielegalnej marihuany podlega VAT, albo to z jaką stawką sprzedawać legalną, leczniczą marihuanę. Pojawiają się już pierwsze interpretacje i wyroki w tym zakresie.

13.07.2019

Seksizm i stereotypy w reklamie - skarga, ale nie cenzura

Wielka Brytania na zasadzie samoregulacji zakazuje publikowania reklam utrwalających krzywdzące stereotypy kulturowe. W Polsce takich treści wciąż jest dużo - od promocji produktów zdjęciami półnagich modelek do reklam leków i sprzętu AGD, w których stereotypowo przedstawia się role w rodzinie. Seksistowskie produkcje można zaskarżyć do Komisji Etyki Reklamy, a w określonych przypadkach nawet do sądu.

13.07.2019

Piła chce 5 mln złotych od państwa za realizację zadań zleconych

Finanse publiczne Finanse samorządów

Jeśli administracja rządowa zleca wykonanie swoich zadań samorządom, to powinna przekazać im takie środki finansowe, które pozwolą na ich wykonanie. Niestety, tak się nie dzieje, a samorządy są zmuszane do uruchamiania środków własnych. Dlatego kolejne pozywają Skarb Państwa o zwrot kwot, które dołożyły.

13.07.2019

Senat za większą ochroną radiologiczną

Środowisko

Senat bez poprawek przyjął nowelizacja Prawa atomowego i ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Zakłada ona wzmocnienie systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce i dostosowanie go do unijnych przepisów.

12.07.2019

Koszty dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły - Senat proponuje zmiany

Szkoła i uczeń

W piątek Senat skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zawierający przepisy określające sposób obliczenia kosztów przejazdu dziecka niepełnosprawnego i jego rodzica do szkoły lub przedszkola. Pojawiają się jednak głosy, że propozycja może doprowadzić do obniżenia zwrotów kosztów - nawet o połowę.

12.07.2019

Kobiety z rocznika 1953 mogą mieć wyższe emerytury

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sześć miesięcy będą miały emerytki urodzone w 1953 r. na złożenie wniosków o ponowne przeliczenie zaniżonych świadczeń emerytalnych – przewiduje to ustawa, którą przegłosował Senat. Ma ona dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

12.07.2019