Jak napisał Kwiatkowski w opublikowanym w poniedziałek specjalnym oświadczeniu, podjął taką decyzję, by zachować apolityczny charakter NIK.  - Chcąc zachować wartość apolityczności tej instytucji, a po podjęciu przeze mnie decyzji o starcie w wyborach parlamentarnych, składam rezygnację z pełnionej funkcji - stwierdził. Jak dodał, rezygnację w poniedziałek wysłał do marszałka Sejmu wraz z informacją, że do czasu wyboru nowego prezesa, jego obowiązki będzie pełnił wyznaczony wiceprezes.

Czytaj: Kwiatkowski zaprzysiężony na prezesa NIK>>
 

Zgodnie z prawem kadencja obecnego szefa NIK wygasa 27 sierpnia, ale zgodnie z prawem pełni on funkcję do momentu wyboru następcy. Marszałek Sejmu wyznaczył do 28 lipca czas na zgłoszenie kandydatów na szefa NIK i według nieoficjalnych informacji w końcówce lipca miało być zwołane posiedzenie Sejmu, na którym miał zostać wybrany prezes NIK. Jako kandydat rządzącej większości wskazywany był Marian Banaś, zajmujący od niedawna stanowisko ministra finansów (jest pracownikiem NIK, teraz przebywa na urlopie bezpłatnym). Jednak do wyboru prezesa NIK przez Sejm dotychczas nie doszło i nie zapowiedziano kolejnej daty posiedzenia Sejmu w tej sprawie. 

Gdy Sejm wybierze prezesa, zgodnie z konstytucją Senat ma 30 dni na wypowiedzenie się co do kandydatury. Jeśli jej nie odrzuci, prezes złoży przed Sejmem przysięgę, co oznacza początek jego kadencji. Marszałek będzie musiał zwołać kolejne posiedzenie Sejmu. Może to zrobić najwcześniej w dniu, w którym kończy się kadencja obecnego prezesa. Ale zasady są na tyle elastyczne, że wybór może zostać przeciągnięty nawet na wrzesień. 

Krzysztof Kwiatkowski został zaprzysiężony na prezesa NIK 28 sierpnia 2013 r.

W latach 1997-2001 był osobistym sekretarzem premiera Jerzego Buzka. W latach 2002-06 pełnił funkcję wiceprezydenta Zgierza, odpowiadał m.in. za budżet i inwestycje miejskie. W latach 2006-07 był wiceprzewodniczącym sejmiku województwa łódzkiego, a w okresie 2007-11 senatorem (kierował senacką komisją ustawodawczą). Od lutego do października 2009 r. był wiceministrem, a następnie do października 2011 r. ministrem sprawiedliwości. Od 2011 r. do utraty mandatu był posłem PO i szefem sejmowej komisji kodyfikacyjnej.

Od sierpnia 2018 r. trwa proces, w którym Krzysztof Kwiatkowski, wraz z byłym szefem klubu PSL Janem Burym i b. wicedyrektorem rzeszowskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli Pawłem A., jest oskarżony o nadużycie władzy przy obsadzaniu stanowisk w Izbie w 2013 r. Oskarżeni nie przyznają się do winy.