Bezpłatny hotel dla rodzin dzieci powstanie przy szpitalu pediatrycznym w stolicy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W środę symbolicznym wbiciem łopaty rozpocznie się budowa drugiego w Polsce Domu Ronalda McDonalda. Bezpłatny hotel dla rodzin hospitalizowanych dzieci powstanie na terenie kampusu Warszawskiej Uczelni Medycznej, w sąsiedztwie Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

24.09.2019

Ministerstwo Zdrowia szuka nowego prezesa NFZ

Finansowanie zdrowia

Kandydat na stanowisko prezesa Funduszu ma mieć wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne w zakresie prawa, medycyny, ekonomii, organizacji ochrony zdrowia lub zarządzania, ale także co najmniej sześcioletni staż pracy - takie są wymagania resortu zdrowia wobec nowego prezesa NFZ. Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło konkurs na to stanowisko. Termin składania dokumentów mija 3 października.

24.09.2019

Marszałek Sejmu nie wiedziała, że CBA bada oświadczenia kandydata na szefa NIK

Administracja publiczna

Podczas głosowania nad kandydaturą Mariana Banasia na prezesa Najwyższej Izby Kontroli nie wiedziałam, że jego oświadczenie majątkowe jest kontrolowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne – przyznała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Marszałek ma teraz zdecydować, czy prezes NIK pójdzie na urlop do czasu wyjaśnienia sprawy.

24.09.2019

Na początku października poznamy „Pracodawców Jutra”

HR

Przedsiębiorcy, którzy przyczyniają się do poprawy oferty edukacyjnej, podnoszenia kwalifikacji pracowników poprzez zaangażowanie się we współpracę z instytucjami edukacyjnymi, mają szansę na wyróżnienie w konkursie „Pracodawca Jutra”. Finał V edycji konkursu odbędzie się 2 października w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

24.09.2019

Adwokat w zarządzie spółki? NRA zmienia kodeks etyki adwokackiej

Prawnicy Rynek Spółki

Zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu mają być mniej restrykcyjne, aby tylko tego typu działania nie uwłaczały godności zawodu, nie ograniczały niezależności prawnika, nie podważały zaufania do Adwokatury i nie obniżały jakości świadczonej pomocy. O takie zmiany o dłuższego czasu postulowali prawnicy

24.09.2019

Sądy wciąż czekają na wzory pouczeń w sprawach cywilnych

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

W dwóch wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska została zobowiązana do opracowania dobrych pouczeń w postępowaniach cywilnych. Uchwalona niedawno nowelizacja procedury cywilnej zobowiązuje ministra do opracowania takich wzorów, ale zadanie to nie zostało jeszcze wykonane.

24.09.2019

Prawo na Oxfordzie - na studiach teoria, praktyka na stażach

Prawo na Oxfordzie jest bardzo teoretyczne, a studia to rzeczywiście przede wszystkim samodzielna praca w bibliotece. Nie uczymy się w ogóle o procedurach i praktycznej stronie wykonywania zawodu prawnika - mówi Łukasz Gwóźdź, student prawa na Oxfordzie. Praktykę studenci poznają podczas staży.

24.09.2019

Przez elektroniczne recepty lekarze-emeryci mogą odejść z pracy

Finansowanie zdrowia

Przez obowiązek wystawiania e-recept, wielu starszych lekarzy może odejść na emeryturę, a dziś stanowią oni aż 30 proc. kadry. Od 1 stycznia 2020 roku wszyscy będą musieli odejść od wystawiania recept papierowych na rzecz elektronicznych. Tymczasem nie wszyscy to potrafią, a część starszych lekarzy może nie chcieć się tego uczyć.

24.09.2019

"S" chce stałego mechanizmu wzrostu płacy minimalnej - powiązanego z PKB

Prawo pracy

NSZZ "Solidarność" chce, by poziom płacy minimalnej nie był uzależniony od decyzji polityków, lecz został powiązany ze wzrostem PKB. Związek proponuje, żeby najniższa pensja rosła szybciej, jeśli będzie wzrost produktu krajowego brutto na poziomie przynajmniej 3 procent. Według tej metody płaca minimalna wynosiłaby w 2020 roku ok. 2600 złotych.

24.09.2019

Coraz więcej samozwańczych doradców podatkowych

Prawo karne Doradca podatkowy

Coraz więcej firm próbuje omijać przepisy i podszywać się pod doradców podatkowych. Tymczasem, aby świadczyć usługi doradcze w pełnym zakresie, trzeba być wpisanym na listę podmiotów uprawnionych. Samorząd doradców próbuje walczyć z tym procederem i zgłasza sprawy do prokuratury. Utrudnia to jednak fakt, że skarbówka zbyt często takie nadużycia akceptuje.

24.09.2019

Prezes NIK pójdzie na urlop do czasu wyjaśnienia przez CBA zarzutów

Administracja publiczna

Jutro wystąpię z wnioskiem do marszałek Sejmu o bezpłatny urlop do czasu dogłębnego wyjaśnienia sprawy przez CBA - ogłosił w poniedziałek wieczorem Prezes NIK Marian Banaś. Twierdzi, że stawiane mu dziennikarzy i opozycję zarzuty to prowokacja.

23.09.2019

Zniesienie wiz już wkrótce? Zapowiada prezydent USA

Administracja publiczna

W bardzo krótkim czasie będzie to możliwe, jeśli zostaną wszystkie dane potwierdzone. Za parę miesięcy na pewno uda nam się to doprowadzić do końca - powiedział prezydent USA Donald Trump pytany o zniesienie wiz dla Polaków.

23.09.2019

Trzy czwarte Europejczyków uznaje prawa homo- i biseksualistów - w Polsce trochę mniej

Prawo rodzinne Administracja publiczna

76 proc. Europejczyków uważa, że osoby homoseksualne i biseksualne powinny mieć takie same prawa jak heteroseksualne. W Polsce tak uważa 49 proc. badanych - wynika z badania Eurobarometru, które opublikowała Komisja Europejska. Zarówno w UE jak i w Polsce wzrasta też przyzwolenie dla małżeństw jednopłciowych.

23.09.2019

PIP nie bada jeszcze sprawy zwolnionych pracownic krakowskiej kurii

Prawo pracy

Inspekcja nie otrzymała żadnego zgłoszenia z prośbą o kontrolę zwolnionych pracownic kurii - poinformowała Prawo.pl Anna Majerek z Inspekcji Pracy w Krakowie. Zastrzegła jednak, że jeżeli taki wniosek wpłynie do PIP to zostaną podjęte odpowiednie czynności. Wyjaśnienia sprawy chce RPO oraz Lewica.

23.09.2019

Społeczny projekt: Powołać niezależny nadzór nad służbami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja RODO

Trzeba powołać specjalny niezależny organ, który zajmowałby się nadzorem nad działalnością służb specjalnych i mógł rozpatrywać skargi indywidualne na ich działanie - proponuje grupa ekspertów zgromadzonych wokół rzecznika praw obywatelskich. Organ ten miałby m.in. mieć prawo do informacji o byciu przedmiotem zainteresowania ze strony służb

23.09.2019

Portal gov.pl zastępuje obywatel.gov.pl

Administracja publiczna

Już 19 ministerstw, pięć urzędów, w tym cztery wojewódzkie i 141 kart usług jest na stronie gov.pl - poinformował w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Zaprojektowaliśmy na nowo tę stronę - powiedział i dodał, że domena gov.pl przejęła funkcje portalu obywatel.gov.pl.

23.09.2019

Raport: Polska nadal ma problem z "szarą strefą"

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W Polsce odsetek pracujących w szarej strefie należy do największych w regionie i nie uległ istotnej zmianie między 2015 a 2018 rokiem. Najwięcej osób nielegalnie pracuje w mikroprzedsiębiorstwach i małych firmach - wynika z raportu "Ograniczenie szarej strefy w krajach bałtyckich", który współtworzyło Forum Obywatelskiego Rozwoju.

23.09.2019

Korespondencja urząd-obywatel będzie tylko elektroniczna

Administracja publiczna Nowe technologie

Już za rok ma nastąpić całkowite zelektronizowanie komunikacji między państwem a obywatelami i firmami. Takie zasady ma wprowadzić ustawa o e-doręczeniach, której projektem ma się zająć we wtorek Rada Ministrów. Rząd jednak zastrzega, że dla osób wykluczonych cyfrowo pisma mają być drukowane i dostarczane tradycyjnie.

23.09.2019