Unieważniona umowa to nie zawsze zwycięstwo

Kredyty frankowe

Unieważnienie umowy, o co wnioskują pełnomocnicy państwa Dziubaków, może okazać się niekorzystne - jeśli sąd do rozliczenia zastosuje teorię salda. A jej zwolennikiem jest właśnie m.in. sędzia Kamil Gołaszewski, który ma rozstrzygnąć ich sprawę. Prawnicy frankowiczów nie mają jednak wątpliwości, że to niezgodnie z prawem cywilnym.

05.11.2019

RPO: Brak ważnego specyfiku przy operacji nowotworowej - ubocznym efektem walki z mafią lekową

Farmacja

W polskich szpitalach brakuje znacznika, który podczas operacji onkologicznych pozwala wykryć przerzuty do węzłów chłonnych. To efekt noweli Prawa farmaceutycznego z 2018 r., która zabroniła łączenia działalności leczniczej z prowadzeniem hurtowni farmaceutycznej. Zakaz miał służyć walce z tzw. mafią lekową, a uderzył w pacjentów - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i prosi ministra o pilne zajęcie stanowiska w sprawie.

04.11.2019

BCC chwali zmiany ws. "małego ZUSu"

Ubezpieczenia społeczne

Firmy, których przychód w 2019 r. nie przekroczy progu 120 tys. złotych, a miesięczny dochód nie będzie większy, niż 6 tys. złotych -uzyskają możliwość odprowadzania składek do ZUS w wysokości uzależnionej od dochodu - zakłada projekt ustawy. Zmiany chwali BCC - zdaniem organizacji pracodawców każde działanie ustawodawcy liberalizujące dotychczasowe obciążenia, jest pozytywne.

04.11.2019

Sztuczna inteligencja zajrzy w oczy Polaków

Pacjent Finansowanie zdrowia

Pacjentowi w kilkanaście sekund kamera robi zdjęcia oka. Później te fotografie są analizowane przez oprogramowanie diagnostyczne oparte na sztucznej inteligencji. W ramach pilotażu takie badania rozpoczęto już na Lubelszczyźnie. Tam w jednej z parafii przebadano 60 osób, u jednej trzeciej wykryto zmiany zagrażające widzeniu, z tego 2/3 nie wiedziało o tym, że ma chore oczy.

04.11.2019

Dr Kawecki: Łatwiej dostosować studia do rynku pracy

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą RODO

Ustawa 2.0 ma wiele zalet, należy do nich elastyczność kadrowa oraz to, że uczelnia ma swobodę w zmianie 30 proc. zakresu merytorycznego kierunku studiów. Nie musi uzyskiwać na to żadnych pozwoleń, co oznacza, że może sprawniej reagować na potrzeby rynku - ocenia dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

04.11.2019

Do sprawy Dziubaków przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich

Kredyty frankowe

4 listopada odbyła się rozprawa w sprawie umowy kredytowej państwa Dziubaków - pierwsza po wyroku TSUE. Bank wyliczył, że w przypadku unieważnienia umowy może domagać się od nich nawet 800 tys. zł lub zwrotu mieszkania. Nie zapadł wyrok, bo do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd dał mu miesiąc na przedstawienia swojego stanowiska, a kolejną rozprawę wyznaczył na 3 stycznia 2020 roku.

04.11.2019

Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch kandydatami do TK

Zgłoszono kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego. Na liście znaleźli się: Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch. 3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów TK. Krystyna Pawłowicz zapowiedziała, że jest merytorycznie przygotowana do pełnienia tej funkcji i jak zostanie sędzią to zadba, by Trybunał był bliżej zwykłych obywateli.

04.11.2019

UOKiK stawia bankom zarzuty dotyczące umów kredytowych

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank dowolnie zmieniły kredytobiorcom istotne warunki umów o kredyt hipoteczny. Listownie informowały klientów o zmianie sposobów wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych.

04.11.2019

Wyższe o 50 proc. pensje kadry zarządzającej w dwóch instytutach medycznych

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Członkowie kierownictwa dwóch Instytutów - Kardiologii w Aninie i Centrum Onkologii - mają mieć od 1 stycznia 2020 r. zwiększone wynagrodzenia o 50 proc. - takie zmiany zakłada projekt złożony przez Ministerstwo Zdrowia. Resort tłumaczy, że równocześnie placówki zostaną przekształcone w państwowe instytuty badawcze, a taka zmiana jest konieczna, by jednostki były konkurencyjne na rynku. 

04.11.2019

Spółka Autostrada Wielkopolska ma zwrócić rekompensaty za przejazdy ciężarówek

Finanse publiczne Administracja publiczna

Odzyskane od spółki Autostrada Wielkopolska pieniądze będą przeznaczone na realizację inwestycji drogowych. To prawie 1,4 miliardy złotych, które mają być zwrócone po podtrzymaniu przez sąd Unii Europejskiej decyzji Komisji Europejskiej, że wyliczenia rekompensat były za wysokie. Już przed 10 laty nieprawidłowości wykryła Najwyższa Izba Kontroli.

04.11.2019

Paliwo w samochodzie ciągle źródłem sporów z fiskusem

PIT

Paliwo w służbowym samochodzie, z którego pracownik korzysta do prywatnych celów, nie jest jego dodatkowym przychodem. PIT płaci się od ryczałtu określonego w przepisach, który obejmuje wszystkie koszty pojazdu. Jego wartość zależy od pojemności silnika. Fiskus ciągle chce jednak podatku od benzyny, mimo że sądy zmuszają go potem do zmiany stanowiska.

04.11.2019

Przesłuchania dzieci - brakuje biegłych i szkoleń dla sędziów

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich latach dużo się zmieniło w zakresie przesłuchiwania dzieci. Wprowadzono obowiązek utrwalania takich czynności i przyjazne pokoje. Mówi się o tym jak rozmawiać z dzieckiem, by ponownie go nie skrzywdzić. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Pokoje są, ale nie zawsze odpowiednio przystosowane, wielu sędziów nadal nie wie jak przesłuchać dziecko

04.11.2019

Zapaść polskiej transplantologii, konieczne pilne zmiany

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W ubiegłym roku przeszczepiono w Polsce zaledwie 1080 rogówek. W kolejce po taki przeszczep czeka ponad trzy tysiące pacjentów. Potrzebujemy pilnych zmian w transplantologii, bo spada nam liczba przeszczepień wszystkich narządów. Problem w tym, że szpitale nie zgłaszają potencjalnych dawców.

04.11.2019

ZNP: Każdego ósmego dnia miesiąca ma być manifestacja w innym mieście

Szkoła i uczeń

8 listopada Małopolski ZNP zorganizuje manifestację nauczycieli w Krakowie. Kolejne mają się odbywać każdego ósmego dnia miesiąca w innych miastach, na początku w Gdańsku i w Katowicach. To wyraz naszej dezaprobaty wobec polityki edukacyjnej – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

03.11.2019

Dzień otwarty notariuszy - już po raz 10

Wymiar sprawiedliwości

Tegoroczna edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się 30 listopada, w 29 miastach Polski. Założenie jest takie, że notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych poza swoimi kancelariami - w urzędach miast, domach kultury, bibliotekach – czyli w miejscach znanych lokalnym społecznościom. Od lat jednym z głównych tematów poruszanych podczas takich akcji są kwestie spadkowe.

03.11.2019

Projekt ustawy o OFE w przyszłym tygodniu na rządzie

Finanse publiczne

Projektem ustawy dotyczącej przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne w przyszłym tygodniu zajmie się rząd - zapowiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Ustawa ma przesądzić, że pieniądze zapisane na IKE będą środkami prywatnymi i nie będą traktowane jako środki publiczne, tak jak dotychczas w OFE.

02.11.2019

NIK: Cmentarze wymagają większej opieki

Administracja publiczna

Problem nie jest nowy, ale z rok na rok niewiele się zmienia. Większość kontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli samorządów, pod opieką których znajdują się cmentarze komunalne, ogranicza się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc pochówku i kontroli czystości. Pozostałe zadania zlecane są firmom zewnętrznym - a to rodzi problemy m.in. z cenami za pochówek. Brakuje też miejsc.

02.11.2019

Depozyty w szpitalach bez pieczątek

Pacjent Opieka zdrowotna

W sobotę 2 listopada wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 11 października 2019 r. w sprawie prowadzenia depozytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Przepisy usuwają wymóg ostemplowania pieczęcią zakładu opakowania, w którym znajdują się rzeczy wartościowe pozostawione w depozycie.

02.11.2019

W weekend i święta coraz trudniej znaleźć lekarza

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szpitale zawieszają działanie przychodni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, bo nie mają chętnych lekarzy na dyżury. Długie weekendy to dla dyrektorów szpitali ogromne wyzwanie organizacyjne. Zwłaszcza dla zarządzających mniejszymi placówkami medycznymi. Obsadzenie dyżurów lekarskich graniczy z cudem.

02.11.2019