KRS negatywnie ocenia kandydowanie swoich członków do Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Wiceprzewodniczący KRS sędzia Dariusz Drajewicz i sędzia Rafał Puchalski kandydują do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W tej sprawie zebrało się prezydium Rady i negatywnie oceniło te zgłoszenia. KRS - jak poinformował jej rzecznik Maciej Mitera - oczekuje od obu sędziów wycofania się z kandydowania lub zrzeczenia się mandatów w Radzie.

22.08.2019

MSWiA: E-dowód już poprawiony

Administracja publiczna Nowe technologie

Wdrożona została poprawka usuwająca nieścisłość formalno-techniczną przy personalizacji dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, która polegała na tym, że w warstwie elektronicznej nowych dokumentów nie zapisano wymaganych przez ustawę danych, a mianowicie imion rodziców i nazwiska rodowego.

22.08.2019

Sędzia SN będzie miał dyscyplinarkę za pocztówki do prof. Gersdorf

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wszczęte zostanie postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Konrada Wytrykowskiego. Jeśli potwierdzą się doniesienia o jego udziale w akcji wysyłania obelżywych pocztówek do I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, może mu grozić złożenie z urzędu. Wytrykowski zaprzecza tym oskarżeniom.

22.08.2019

Akcja hejtu dotyczyła także I prezes Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Akcja nękania sędziów nieprzychylnych zmianom w wymiarze sprawiedliwości dotyczyła także pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Jak donosi Onet.pl, w jej organizacji, poza grupą już opisywaną w ramach "afery Piebiaka", uczestniczyć miał sędzia Izby Dyscyplinarnej SN Konrad Wytrykowski. Sędzia zaprzecza tym doniesieniom.

22.08.2019

Raczej smycz niż "Ojciec Mateusz". Gminna promocja bez polotu i strategii

Gminy rzadko planują działania promocyjne, nie mają jasnej strategii, w budżecie często powielają zapisy z poprzedniego roku - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdziła, jak z promocją radzą sobie samorządy z woj. świętokrzyskiego. Same pomysły na wypromowanie gminy też nie są zwykle szczególnie nowatorskie.

22.08.2019

Pasażerom należy się dodatkowe odszkodowanie od linii lotniczych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Można uzyskać dodatkowe odszkodowanie za opóźniony lot. Eksperci zwracają uwagę na najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który formalizuje drogę dochodzenia dodatkowego odszkodowania od linii lotniczych przez poszkodowanych pasażerów i ułatwia egzekwowanie należnych im praw.

22.08.2019

Kara dla ucznia tak, ale zgodna z prawem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Statut szkoły powinien określać sankcje, jakie można nałożyć na ucznia, który łamie szkolne zasady. O poważniejszych czynach - stanowiących przestępstwa lub wykroczenia - należy powiadamiać sąd rodzinny. Nie ma tu do końca znaczenia wiek dziecka, bo jeżeli złe zachowanie się powtarza, to sąd rodzinny może uznać dziecko za zdemoralizowane.

22.08.2019

Budowa mieszkań z planem i za zgodą gminy

Budownictwo

Inwestycje mieszkaniowe nie powinny być tworzone z pominięciem planów przestrzennych, ani realizowane tam, gdzie rozpraszają istniejące budownictwo i są daleko od szkół czy innych instytucji – uważają eksperci. Ich lokalizacja powinna zależeć od decyzji rady gminy. Radni mogą wpływać na standardy ustawowe i modyfikować je, ale jak się okazuje, nie bardzo chcą.

22.08.2019

Zgłaszanie znaków towarowych ma być łatwiejsze

Prawo gospodarcze

Rozporządzenie precyzyjnie określi rodzaje znaków towarowych i wymagany sposób ich przedstawienia. Będzie ich dziesięć. Parametry techniczne, np. formaty plików, samodzielnie ogłosi Urząd Patentowy RP. Takie zmiany planuje resort przedsiębiorczości. Mają one ułatwić zgłaszanie znaków.

22.08.2019

Borys-Szopa: Młodzi pracownicy dostaną podwyżkę

Prawo pracy HR

Od 1 września 2019 r. wzrosną wynagrodzenia młodocianych pracowników odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu. Dzięki podwyżce pracodawcy będą mogli skuteczniej zachęcać młodzież do podejmowania kształcenia zawodowego - zwraca uwagę w rozmowie Prawo.pl Bożena Borys-Szopa, szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

22.08.2019

Po zmianie procedury będzie rzeź spraw cywilnych w sądach

Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.

Do środy zawieszane postępowania były umarzane po roku. Teraz, jeśli przerwa była spowodowana brakiem adresu pozwanego czy innymi formalnymi błędami, zostaną umorzone już po trzech miesiącach, a po sześciu - te zawieszone na zgodny wniosek stron lub spadkobiercy. To efekt reformy postępowania cywilnego. Prawnicy nie mają wątpliwości, że takie odciążenie sądów uderzy w obywateli.

22.08.2019

Upolowanie internetowego trolla trudne, ale możliwe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

"Hejterskie" treści i fake newsy to skuteczna broń nie tylko w walce politycznej, ale również w eliminowaniu konkurencji. Metody ich tworzenia są coraz bardziej zaawansowane. Polskie przepisy pozwalają na wyciąganie konsekwencji wobec internetowych trolli, ale ich działania są nadal kiepsko ścigane. Przydałoby się wprowadzenie do prawa tzw. ślepego pozwu.

22.08.2019

Bez maila i telefonu też można być podatnikiem VAT

VAT

Urząd nie znał numeru telefonu ani adresu mailowego firmy - stwierdził, że nie może się z nią skontaktować, więc wykreślił ją z rejestru podatników VAT. Zawiadomienie o wykreśleniu wysłał jednak... pocztą, na adres siedziby, który miał w dokumentach. Sprawą musiał się w końcu zająć sąd administracyjny. Zdaniem ekspertów, zachowanie urzędu było kuriozalne.

22.08.2019

Kolek: Niemcy pracują nad nowym sposobem budowania kadr

Prawo pracy HR

W czasie gdy polski parlament pracuje nad tzw. „5 Kaczyńskiego”, a debatę publiczną zajmuje kwestia wyborów parlamentarnych niemiecki minister pracy zapowiada ustawę o pracy jutra. Proponowany przez władze zza Odry nowy sposób budowania kadr dla gospodarki ma być odpowiedzią na kryzys gospodarczy, ale także wehikułem zmieniającym strukturę kompetencji i umiejętności zasobów ludzkich - uważa dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

22.08.2019

W pogotowiu problemy z kadrą jak w szpitalach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W karetkach i na oddziałach ratunkowych szpitali zaczyna brakować już nie tylko lekarzy, ale i ratowników medycznych. Niewielu lekarzy chce podejmować się trudnej pracy w ratownictwie, ale także ratownicy coraz częściej ostatnio przekwalifikowują się na lepiej płatny zawód pielęgniarski. Stacje ratownictwa mają coraz więcej problemów z obsadą załóg ambulansów.

22.08.2019

Szczęście w pracy w oparciu o Model 3Z?

HR

Coraz więcej się mówi o szczęściu w pracy. Ludzie czują, że to jest potrzebne. Organizacje także zaczynają widzieć i czuć tę potrzebę. W czasie naszego życia zawodowego spędzamy łącznie ok. 75.000 godzin w pracy. Średni czas spędzany z rodziną i dziećmi to 3-4 godziny dziennie, w pracy - przynajmniej 8 godzin!

22.08.2019

Piontkowski: Podwyżki pewne i na stałe

Pensje nauczycieli wzrosną we wrześniu o 9,6 proc. To pierwsze takie podwyżki od wielu lat i nauczyciele nie muszą się obawiać, że ich pensje zmaleją w przyszłym roku - zapewniał minister edukacji Dariusz Piontkowski po spotkaniu ze związkowcami w centrum "Dialog". Podkreślił też, że obecny system wynagradzania pedagogów wymaga zmian.

21.08.2019

UODO sprawdza przetwarzanie danych w MS i KRS

Wymiar sprawiedliwości

Prezes UODO wszczął z urzędu postępowanie wobec Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Sądownictwa w związku z podejrzeniem zaistnienia nieprawidłowości przy przetwarzaniu danych osobowych. To pokłosie informacji medialnych, że sędziowie z MS i były wiceminister Łukasz Piebiak mieli uczestniczyć w dyskredytowaniu niektórych sędziów, w tym szefa Iustitii Krystiana Markiewicza.

21.08.2019

Sędzia na Facebooku - rzecznik sprawdza, czy to nie przewinienie

Wymiar sprawiedliwości

Czynności wyjaśniające mają dotyczyć korzystania przez sędziów z mediów społecznościowych. Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab będzie sprawdzał, czy sędziowie nie dopuszczają się przy tym przewinienia dyscyplinarnego.

21.08.2019

Rzecznik dyscyplinarny sędziów: Nie popieram hejtu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To nieprawda, jakoby urząd rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych "stał za hejtem" rozumianym jako deprecjonowanie sędziów w mediach społecznościowych; tego typu sformułowania wprowadzają w błąd opinię publiczną - stwierdził w opublikowanym w środę oświadczeniu sędzia Piotr Schab.

21.08.2019