UE przedłuża okres przejściowy dla niektórych wyrobów medycznych

Finansowanie zdrowia

Komisja Europejska opublikowała sprostowanie do rozporządzenia dotyczącego wyrobów medycznych. Najważniejszą zmianą jest rozszerzenie przepisu przejściowego, dzięki któremu wyroby medyczne obecnie należące do I klasy i posiadające deklarację zgodności sporządzoną przed 26 maja 2020 r., będą mogły być dalej wprowadzane do obrotu do dnia 26 maja 2024 r.

02.12.2019

Producenci leków będą dążyć do poprawy dostępności terapii biologicznych 

Finansowanie zdrowia

Dostępność leków biologicznych, które dla wielu chorych są jedyną szansą na powrót do zdrowia, jest w Polsce najgorsza w UE. I choć ich ceny w wyniku konkurencji na rynku spadły, nie wzrasta liczba leczonych pacjentów. 2 grudnia największe organizacje zrzeszające producentów leków podpisały porozumienie na rzecz poszerzenia dostępności terapii biologicznych w Polsce.

02.12.2019

Wzrost zadłużenia podmiotów medycznych powoduje ryzyko utraty jakości

Finansowanie zdrowia

Zadłużenie szpitali wzrosło do prawie 14 mld złotych. Sama ta kwota jeszcze nie mówi nam wszystkiego o ich kondycji. Jednak największe zagrożenie związane z wysokim zadłużeniem podmiotów medycznych dotyczy ryzyka utraty jakości, a to generuje nie tylko dalsze problemy wzrostu kosztów, ale przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i personelu - podkreśla Marcin Pakulski

02.12.2019

Poradnik pomoże przygotować szkolny budżet partycypacyjny

Szkoła i uczeń

Uczniowie mogą mieć większy wpływ na to, jak wygląda i zmienia się ich szkoła, decydować o wystroju korytarzy, wyposażeniu klas czy kalendarzu imprez szkolnych. Do tego służy szkolny budżet partycypacyjny. Fundacje Stocznia i Pole Dialogu we współpracy z Warszawą przygotowały poradnik, który pokazuje, jak mądrze zaplanować szkolny budżet wykorzystując dobre praktyki sprawdzone w warszawskich placówkach.

02.12.2019

Warszawa: Od 2020 roku żłobki tylko dla szczepionych dzieci

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

Od stycznia 2020 roku rodzic uzyska miejsce w żłobku dopiero po okazaniu wpisu w książęce zdrowia dziecka o dokonanych szczepieniach. Tak zadecydowali warszawscy radni na ostatniej listopadowej sesji Rady Miasta. Zmian w żłobkach będzie więcej - wzrośnie dzienna stawka żywieniowa i zmienią się regulacje dotyczące obecności dzieci.

02.12.2019

Wiążąca informacja stawkowa uniemożliwi wydanie interpretacji

VAT

Wnioski o wiążące informacje stawkowe można składać już od początku listopada. Mogą one jednak dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero 1 kwietnia przyszłego roku. W zakresie objętym WIS nie będą wydawane interpretacje indywidualne – pisze Jolanta Nowicka, dyrektor departamentu doradztwa podatkowego w PKF Consult.

02.12.2019

Potrzebne wyższe płace w budżetówce, bo już niedługo nie będzie komu pracować

Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo pracy

Według założeń rządu wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2020 roku ma być na poziomie 106,0 proc. Eksperci podkreślają jednak, że to nie rekompensuje wieloletniego mrożenia wzrostu płac i może oznaczać kolejny odpływ urzędników do sektora prywatnego. Konsekwencje tego zjawiska odczują wszyscy - spadnie bowiem jakość usług.

02.12.2019

Adwokatura chce wspomóc mamy - adwokatki

Prawnicy

W Naczelnej Radzie Adwokackiej wrócono do dyskusji na sposobem zapewnienia ochrony socjalnej prawniczkom w ciąży i tuż po urodzeniu dziecka. Chodzi o zasiłki chorobowe i macierzyńskie. Adwokatów obowiązuje zakaz zatrudniania się na umowę o pracę i samorząd nie chce tego zmieniać. Szuka więc złotego środka, który połączy obie te kwestie.

02.12.2019

Łatwo zablokować nominację na profesora

Szkolnictwo wyższe

Procedury wokół zdobycia tytułu profesora „belwederskiego” bywają bolesną nauką. Obecnie wielu kandydatów do tego zaszczytu przestraszyło się zmiany przepisów i szturmem złożyło o to wnioski. Nie wiadomo jednak, kiedy zostaną rozpatrzone, bo brakuje przepisów, które określałyby termin wydania decyzji Prezydenta.

02.12.2019

Odpady pogrążą tysiące firm. Potrzebne zmiany w prawie

Środowisko

Rzecznik przedsiębiorców postuluje zmiany w przepisach zobowiązujących większość firm do ewidencjonowania wytwarzanych śmieci - ustaliło Prawo.pl. Mają to robić w internetowej bazie danych, która ruszy w pełni 1 stycznia 2020 roku. Problem w tym, że niewielu słyszało o nowym obowiązku, a ci co o nim wiedzą, obawiają się systemu, który jeszcze nie jest gotowy. Za nieznajomość prawa i błędy grożą zaś milionowe kary.

02.12.2019

Protesty przeciwko represjom wobec sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Natychmiastowe przywrócenie do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna, powołanie niepolitycznej Krajowej Rady Sądownictwa oraz likwidacja politycznego systemu represji wobec sędziów - takie m.in. żądania przedstawili uczestnicy zorganizowanych w niedzielę w wielu miastach Polski demonstracji w obronie niezależności sądów.

01.12.2019

Prokurator Ziobro teraz powinien złożyć wniosek o ukaranie prezesa NIK

Prawo karne Prawnicy Administracja publiczna

Nie trzeba zmieniać Konstytucji, wystarczy uchylić immunitet prezesowi Najwyższej izby Kontroli w razie podejrzenia naruszenia przez niego prawa. Do tego potrzebny jest wniosek Prokuratora Generalnego o ukaranie złożony marszałek Sejmu - sugerują prawnicy. Pozwala na to art. 206 Konstytucji i ustawa o NIK.

01.12.2019

Ruszy proces o ochronę dóbr osobistych I Prezes SN

Prawo cywilne Prawnicy

W poniedziałek 2 grudnia br. ruszy proces o ochronę dóbr osobistych, który pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf i sędzia SN prof.Krzysztof Rączka wytoczyli byłemu posłowi Stanisławowi Piotrowiczowi w związku z jego słowami o "sędziach, którzy są zwykłymi złodziejami".

01.12.2019

"Iustitia" apeluje o opór wobec presji władz na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprzeciw wobec działań władz politycznych oraz zależnych od nich organów wymiaru sprawiedliwości wobec sędziów to cel organizowanej w niedziele akcji protestu. Zainicjowało ją Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", które zachęca do udziału w demonstracji przed Ministerstwem Sprawiedliwości i przed sądami w całym kraju.

01.12.2019

Wiadomo, jak wyznaczani będą ławnicy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej

Wymiar sprawiedliwości

Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydał zarządzenie dotyczące przydziału wokand. Utworzył w ten sposób na potrzeby tej izby alfabetyczną listę ławników Sądu Najwyższego. Do tej pory zasady wyznaczania ławników do konkretnych spraw były niejasne.

30.11.2019

Prof. Uścińska: Wypłata emerytur w przyszłości nie jest zagrożona

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prognoza długoterminowa wykazuje, że wypłata emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest zagrożona. Saldo funduszu emerytalnego będzie się poprawiać po 2025 roku - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

30.11.2019

Młodzi informatycy zmierzyli się w konkursie o cyberbezpieczeństwie

Szkoła i uczeń Prawo AI

Miłosz Skaza i Jan Rosa - zespół uczniów z Technikum Informatycznego Szczecińskiego Collegium Informatycznego pod opieką Dawida Bąka zwyciężył w konkursie Bezpieczeństwa Internetowego "153+1" dla uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowanym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości i Biuro Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Sprawiedliwości

30.11.2019

Najbardziej ekologiczna szkoła jest w Markach

Środowisko Budownictwo Zarządzanie oświatą

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne (MCER) w podwarszawskich Markach to najbardziej zaawansowany ekologicznie obiekt użyteczności publicznej w Polsce. Od września działają w nim już część edukacyjna, w której mieści się szkoła podstawowa, biblioteka, oraz zewnętrzne obiekty sportowe. Oddano własnie do użytku kolejne części obiektu.

30.11.2019

Spółki giełdowe dobrze płacą zarządom, gorzej członkom rad nadzorczych

HR Spółki Compliance

Przyczyną niskiej atrakcyjności polskiej giełdy jest niski poziom wiarygodności notowanych na niej spółek. To efekt nie budzącej zaufania dominacji jednego lub kilku powiązanych akcjonariuszy, ale także braku transparentności w informowaniu o wynagrodzeniach zarządów i rad nadzorczych. Tu daleko nam do krajów, w których giełda odgrywa kluczową rolę – pisze Zbigniew Dudziński z Korn Ferry.

30.11.2019

Firmy muszą uważać na fałszywe faktury

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Z roku na rok rośnie skala wyłudzeń na podstawie fałszywych faktur. Orange, PGE, DHL, LOT czy Polska Grupa Zbrojeniowa – to jedynie wybrane firmy, które „posłużyły” oszustom do wyłudzenia ogromnych sum przy pomocy spreparowanych faktur. LOT zapłacił fikcyjnemu kontrahentowi 2,6 miliona złotych, a PGZ straciło w ten sposób aż 4 miliony złotych.

30.11.2019