Rzecznik Praw Dziecka na straży prawa naturalnego

Zarządzanie oświatą

Podstawowych praw natury nie da się obalić. Żaden rząd, żadna organizacja, żadne środowisko, nawet najbardziej wpływowe i bogate, nie zmuszą mnie, abym uczestniczył w społecznej inżynierii - pisze w wystąpieniu opublikowanym przed akcją "Tęczowy Piątek" Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka. Dodaje, że nie będzie ulegał propagandzie i zawsze będzie stał na straży: "prawdziwych wartości".

24.10.2019

MEN: Indywidualne nauczanie powinno być ostatecznością

Priorytetem działań szkoły powinno być dążenie do pełnego, rzeczywistego włączenia i integracji z rówieśnikami ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - tłumaczy MEN w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich. Chodzi o zmiany dotyczące indywidualnego nauczania, które wyłączyły możliwość korzystania z tej formy na terenie szkoły.

24.10.2019

W szpitalach nie działają już kluczowe oddziały

Finansowanie zdrowia

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w tym roku więcej oddziałów szpitalnych otworzyło się, aniżeli zamknęło. Dyrektorzy placówek twierdzą jednak, że żadnych nowych jednostek nie uruchamiają, gdyż brakuje im kadry.

24.10.2019

Niepełnoletni uczeń czasem w szkole dla dorosłych

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia, które - w określonych przypadkach - umożliwi przyjęcie niepełnoletniego ucznia do szkoły dla dorosłych. Warunkiem przyjęcia do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych będzie ukończenie najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych 16. roku życia.

24.10.2019

EKUZ traci moc, czyli jak się leczyć, gdy dojdzie do bezumownego Brexitu

Opieka zdrowotna

Gdy dojdzie do bezumownego Brexitu, osoby posiadające Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego utracą prawo do posługiwania się tym dokumentem w celu skorzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Ministerstwo Zdrowia zaleca się, by przed udaniem się na terytorium tego państwa wykupić prywatne ubezpieczenie medyczne na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

24.10.2019

Rozwój sztucznej inteligencji sporo namiesza w świecie prawników

Prawnicy LegalTech

Prawnicy powinni mieć świadomość, że ich profesja w przyszłości podlegać będzie zmianom. Takie przesłanie płynie z wystąpień prelegentów biorących udział w konferencji naukowej na temat prawnej problematyki śmierci człowieka w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji, która odbyła się na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

24.10.2019

Sędzia Igor Tuleya Laureatem XIII Nagrody im. Edwarda Wende

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleya został laureatem XIII edycji Nagrody im. Edwarda J. Wende. Kapituła doceniła m.in. jego rzetelność zawodową w wykonywaniu pracy sędziego, wytrwałość, niezłomność oraz wysoki poziom niezależności intelektualnej.

24.10.2019

Nowe uzasadnienia coraz bliżej - są projekty pięciu formularzy dla sądów

Wymiar sprawiedliwości

Tabele podzielone na kilka części, obejmujące ustalenie faktów, dowody, podstawę prawną wyroku, wymiar kary, pozostałe rozstrzygnięcia z wyroku, koszty, a na końcu podpisy składu orzekającego - tak wyglądają skierowane do opiniowania formularze uzasadnień w postępowaniu karnym. Wejdą w życie od 5 grudnia.

24.10.2019

RPO: Kandydaci do SN muszą mieć prawo do odwołania się

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Osobom kandydującym na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego powinna przysługiwać możliwość odwołania się od decyzji Krajowej Rady Sądownictwa o nieprzedstawieniu ich kandydatur prezydentowi - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich w stanowisku przekazanym Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

23.10.2019

Minister przedsiębiorczości: Zniesienie 30-krotności sprawą zamkniętą

Ubezpieczenia społeczne

Dyskusję o zniesieniu 30-krotności składek na ZUS mamy już za sobą - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zastrzegła, że decyzję ostateczną w tej sprawie podejmie Sejm, ale jej zdaniem ten limit nie zostanie zniesiony.

23.10.2019

RPO: Można wyłączyć źle powołanego sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Można wnosić o wyłączenie ze sprawy sędziego ze względu na to, jak został powołany na stanowisko. To jest to zgodne z Konstytucją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który przedstawił takie stanowisko Trybunałowi Konstytucyjnemu w sprawie pytań prawnych nowych sędziów Sądu Najwyższego.

23.10.2019

RPO: Szkoła nie może zbierać od dzieci danych o udziale w nabożeństwach

Zarządzanie oświatą

W szkolnych ankietach pytano uczniów o sytuację rodzinną i częstotliwość udziału w nabożeństwach. Według rzecznika praw obywatelskich szkoły nie mogą zbierać takich informacji. Wynika to z art. 53 ust. 7 Konstytucji - według niego nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

23.10.2019

BCC: Regeneracja wyrobów medycznych zagrożeniem dla pacjentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Wyroby medyczne poddane regeneracji mogłyby być sprzedane poza terytorium Polski, a to może stwarzać zagrożenie dla pacjentów - wskazuje Business Center Club. Zapisy, które na to pozwalają znalazły się w projekcie ustawy o wyrobach medycznych. 

23.10.2019

MEN: Rodzice mogą wyrazić sprzeciw wobec wydarzenia niezgodnego z ich wartościami

Zarządzanie oświatą

Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną, poza polityczną, organizację wymaga zgody dyrektora, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców - tłumaczy rzeczniczka MEN Anna Ostrowska

23.10.2019

Bezrobocie najniższe od 1990 roku

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Stopa bezrobocia we wrześniu 2019 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. w sierpniu, a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 851,2 tys. wobec 865,5 tys. osób w sierpniu 2019 roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

23.10.2019

Eksperci SGH: Uszczelnianie poboru podatków do poprawy

CIT

Nieznaczna poprawa dynamiki wzrostu CIT wobec PKB w Polsce w latach 2016–2018 jest niższa niż średnia państw członkowskich OECD. Wzrost CIT został wygenerowany przez ograniczony krąg podatników, których działalność gospodarcza jest bezpośrednio zależna od poziomu konsumpcji.

23.10.2019

Leki na cukrzycę i onkologiczne na listopadowej liście leków refundowanych

Finansowanie zdrowia Farmacja

Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów m.in.: leki dla pacjentów onkologicznych, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Leśniewskiego-Crohna, cukrzycą i niewydolnością serca. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podkreślił w środę, że w tym obwieszczeniu znalazło się wiele leków, na które od dłuższego czasu czekali pacjenci. 

23.10.2019