Dotychczasowy system punktowy nie dawał stu procent pewności, że do żłobka zacznie chodzić maluch, który jest po obowiązkowych szczepieniach. Przyjęta uchwała jest warunkiem wstępnym przy rekrutacji, dającym pewność zarówno personelowi danego żłobka lub dziennego opiekuna, jak i rodzicom innych dzieci, że przyjęte dziecko jest szczepione.
Miasto postulując uszczelnienie systemu, korzystało z badań (badanie listopad 2019 r., próba 4,5 tys. respondentów), w których rodzice wskazali, że żłobki powinny być dostępne wyłącznie dla dzieci zaczepionych (90% odpowiedzi).
Takie rozwiązanie jest zgodne z obowiązującym prawem i stosowane już w innych miastach Polski.
Stawki żywieniowe
Na tej samej sesji radni zdecydowali o możliwości lepszego i bardziej zróżnicowanego menu w żłobkach dzięki podwyższeniu dziennej stawki żywieniowej. Obecnie będzie ona wynosiła 15 zł. We wspomnianym badaniu rodzice wyrazili opinię, że są za urealnieniem odpłatności za wyżywienie.
Cena promocyjna: 17.99 zł
|Cena regularna: 24 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Nieobecność musi być usprawiedliwiona
Zajdą także zmiany dotyczące obecności dzieci w żłobkach. W sytuacji bezpłatnej opieki w miejskich placówkach kluczowym problemem stało się wykorzystanie miejsc oraz odpowiedzialne korzystanie z nich przez rodziców. Jak pokazują statystyki frekwencja w placówkach oscyluje wokół 60%. Oznacza to, że każdego dnia niewykorzystywanych jest około 40% miejsc.
Radni zgodzili się na zmiany w statucie żłobków, w którym znalazła się możliwość wykreślenia dziecka z listy, jeśli pięć dni po przyjęciu nie przyjdzie ono do placówki, a jego nieobecność nie zostanie wcześniej zgłoszona przez rodzica. W drugim przypadku takiego skreślania kierownik żłobka może dokonać jeśli dziecko przez 15 dni nie uczęszcza do żłobka i jego absencja nie została ani zgłoszona, ani usprawiedliwiona.
Aby ułatwić rodzicom zgłoszenie nieobecności swoich pociech w miejskich żłobkach działa już aplikacja, z pomocą której rodzic może o niej powiadomić.
Sprawdź również książkę: Wczesna Edukacja. Poradnik dyrektora przedszkola i szkoły - Nr 4/2019 >>
Miasto planuje także nowe rozwiązania, które pozwolą na urealnienie kolejki oczekujących na przejęcie do żłobka. Obecnie jest tam 13 tys. dzieci, ale w tym jest 4700 poniżej 1 roku, które nie mogą ze względu na wiek być jeszcze przyjęte do placówki, 2400 dzieci nieszczepionych, 138 niezamieszkałych w stolicy oraz 522 matek i 944 ojców niepłacących podatków w Warszawie.
Kolejka liczona nowym systemem pokaże prawdziwą, realną liczbę dzieci oczekujących na miejsce.
Czytaj też: Bez zmian w kalendarzu szczepień na 2020 r. >