Sejm uchwalił ważne zmiany dla spółek giełdowych

Spółki Compliance

Spółki publiczne będą musiały mieć zgodę rady nadzorczej na zawarcie istotnych transakcji oraz opracować polityki: wynagrodzeń i zaangażowania. Takie obowiązki przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o ofercie publicznej. Wzrosną też koszty emisji papierów wartościowych, bo częściej będzie trzeba sporządzać memoranda informacyjne.

16.10.2019

Europejski urząd ds. pracy rozpoczyna działalność

Prawo pracy

Zadaniem nowej agencji ma być egzekwowanie unijnych przepisów chroniących i regulujących mobilność pracowników, w tym m.in. o ułatwianie współpracy między państwami członkowskimi Unii Europejskiej w zakresie egzekwowania prawa.

16.10.2019

Prezydent wybrany do parlamentu - bezkrólewie w miastach

Samorząd terytorialny Wybory

W samorządach, gdzie wójt, burmistrz czy prezydent zostali parlamentarzystami, nie ma obecnie osoby zastępującej. Prawo mówi o „niezwłocznym” wyznaczeniu komisarza rządowego, który będzie zarządzał jednostką do przedterminowych wyborów. Jednak mandaty samorządowe wygasły w dniu wyborów, a komisarzy na razie nie ma.

16.10.2019

Lekarz będzie mógł robić specjalizację z psychoterapii dzieci i młodzieży

Zawody medyczne

Lekarz będzie mógł przystąpić do specjalizacji np. w psychoseksuologii czy psychoterapii dzieci i młodzieży. Takie zmiany wprowadza rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, który w piątek przyjął Senat.

16.10.2019

Resort zdrowia nie zamierza powołać Rady ds. Leczenia Niepłodności

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia, mimo obowiązku wynikającego z obowiązującej od czterech lat ustawy, nie pracuje nad powołaniem Rady ds. Leczenia Niepłodności. Taką informację przekazał resort w odpowiedzi na kolejne wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.

16.10.2019

Egzamin czeladniczy też obowiązkowy

MEN przygotowało projekt rozporządzenia, które dostosuje zasady przeprowadzania egzaminów czeladniczych do przepisów ustawy. Ta zobowiązuje każdego ucznia szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe do przystąpienia do egzaminu zawodowego lub czeladniczego.

16.10.2019

ZUS bezprawnie odsyła pacjentów do lekarzy po potwierdzenie dokumentacji z oryginałem

Opieka zdrowotna

Pacjenci ubiegający się o świadczenia 500 PLUS dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, nagminnie odsyłani są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu potwierdzenia kopii dokumentacji medycznej za zgodność z oryginałem. - Taka praktyka jest pozbawiona podstaw prawnych - podkreśla Bożena Janicka

16.10.2019

Rośnie liczba umów zawieranych przy PPK

PPK

Ponad 2,2 tys. umów zawarły firmy z instytucjami finansowymi na prowadzenie u nich Pracowniczych Planów Kapitałowych. To już prawie 60 proc. firm z pierwszej fali - podkreślił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Zobowiązane do tworzenia PPK są przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 250 osób.

16.10.2019

Szef KAS: Przyłączone spółki mogą pokryć stratę

CIT PIT Kontrola zarządcza

Podatkowe dochody uzyskane z działalności przejętych spółek zależnych mogą pokryć w kolejnych latach stratę przejmującej spółki dominującej. Połączenie spółek – mimo korzyści podatkowej - nie było głównym lub jednym z głównych celów dokonania tej czynności. Potwierdził to Szef Krajowej Administracji Skarbowej

16.10.2019

Urząd Patentowy ma nowego prezesa

Premier Mateusz Morawiecki powołał 14 października Edytę Demby-Siwek na stanowisko prezesa Urzędu Patentowego RP. Nowa szefowa z urzędem związana jest ponad 15 lat.

16.10.2019

Podwyżki w NFZ i dodatkowe 120 mln na świadczenia zdrowotne

Finansowanie zdrowia

Dodatkowe ok. 120 milionów złotych trafi do oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także ok. 5,5 milionów złotych zostanie przekazane na wzrost wynagrodzeń w Funduszu. Jak podał prezes NFZ, Adam Niedzielski chodzi o podwyżki średnio ok. 300 zł na etat.

16.10.2019

Nowa Telefonia ma nie podszywać się pod innych operatorów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przedstawiciele spółki Nowa Telefonia z Warszawy, która oferuje usługi telekomunikacyjne, mogli wprowadzać klientów w błąd sugerując, że reprezentują ich dotychczasowego operatora, który oferuje im zmianę warunków na korzystniejsze. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał firmę do zaprzestania takich praktyk

16.10.2019

MEN: Rada Dzieci i Młodzieży RP IV kadencji powołana

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powołał we wtorek IV kadencję Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy MEN - poinformował resort. Kadencja nowej Rady potrwa do 14 października 2020 roku.

16.10.2019

Kobieta przyszłością zawodu prawnika, ale teraz na niższych stanowiskach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kobiety przeważają na studiach prawniczych, jest ich coraz więcej na aplikacjach. Są zdolne, mają szeroką wiedzę, często w wielu obszarach, a mimo to zdecydowanie rzadziej je widać we władzach samorządów prawniczych, zarządach kancelarii czy jako właścicieli. Zdaniem ekspertów problem tkwi i w barierach społecznych i w braku wiary we własne możliwości.

16.10.2019

Skarga sędziego SN - nie chcą mi podawać ręki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Starzy sędziowie Sądu Najwyższego ociągają się z podaniem dłoni na powitanie nowemu sędziemu Antoniemu Bojańczykowi. Ten poczuł się dotknięty i złożył skargę w tej sprawie do pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Swoje pismo skierował także do wiadomości prezydenta Andrzeja Dudy, do rzecznika prasowego SN Michał Laskowskiego i przewodniczącego KRS Leszka Mazura.

16.10.2019

Szklany sufit czy labirynt? Eksperci: stereotypy ograniczają prawniczki

Wymiar sprawiedliwości

Brak pewności siebie, stereotypy związane z rolą kobiety w rodzinie, przeświadczenie, że nie można domagać się awansu, w końcu fakt, że w zarządach kancelarii przeważają mężczyźni - to główne bariery, które ograniczają prawniczkom ścieżkę kariery. Kluczem do zmian jest wspieranie kobiet w branży prawnej i zachęcanie do rozwoju.

16.10.2019

Pracodawcy nie mówią "nie" czterdziestokrotności

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego wyda wspólne stanowisko w sprawie zniesienia limitu trzydziestokrotności na ubezpieczenie społeczne - dowiedziało się Prawo.pl. Pracodawcy chcą szerszej debaty na temat zapowiadanych zmian oraz ich ewentualnego wprowadzenia. Ich zdaniem podwyższenie limitu składek np. do czterdziestokrotności to "mniejsze zło".

16.10.2019

Flozyny, lek dla chorych na SM i raka jelita grubego na listopadowej liście

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Nowa grupa leków dla chorych na cukrzycę typu 2, tzw. flozyny - znajdą się na nowej liście leków refundowanych. Będą kosztowały do 60 złotych - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, bo będzie tu przewidziana 30-procentowa odpłatność.

16.10.2019