Zadania dla nowego rządu: Zmiany w sieci szpitali i płacenie za efekt leczenia

Finansowanie zdrowia

Konieczne są pilne zmiany w sieci szpitali, ale także trzeba dać odpowiednie narzędzia lekarzom rodzinnym, by byli w stanie w końcu koordynować leczenie pacjenta. Ważne jest także wprowadzenie w kolejnych dziedzinach nowego modelu płacenia za wynik leczenia, a nie tylko za wykonaną procedurę. NFZ płaci za efekt już np. podczas leczenia zawałów czy po operacji zaćmy.

21.10.2019

Firma ukarana za sprzedaż poza lokalem pod pozorem usługi

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Spółka Kangen z Opalenicy sprzedawała urządzenie filtrujące wodę w trakcie pokazów. W umowach była jednak mowa o modernizacji instalacji, co oznaczało brak prawa do odstąpienia od nich. Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że ta praktyka naruszała zbiorowe interesy konsumentów

21.10.2019

Zabójstwa dzieci - RPD zbierze i przeanalizuje informacje o takich przypadkach

Wymiar sprawiedliwości

Jest szansa, że w Polsce wprowadzona zostania procedura zbierania i analizowania informacji dotyczących wszysztkich poważnych, w tym zwłaszcza śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci. Apelowała o to do prezydenta Andrzeja Dudy Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Kancelaria Prezydenta zainicjowała prace koncepcyjne w tym zakresie.

21.10.2019

Wicepremier: Jeszcze rozmawiamy o zniesieniu 30-krotności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS to temat do dyskusji, ale nie budzi on jakichś wielkich emocji czy sporów w ramach Zjednoczonej Prawicy - stwierdził wicepremier Jacek Sasin. Nie odniósł się jednak wprost do deklaracji wicepremiera Jarosława Gowina, który kilka dni temu stwierdził, że jego ugrupowanie nie poprze tego projektu.

21.10.2019

Nowy JPK_VAT już w przyszłym roku

VAT

Od 1 kwietnia 2020 roku duzi przedsiębiorcy, a od lipca 2020 roku wszyscy pozostali podatnicy VAT będą składać nowy JPK_VAT. Obejmie on dwie części – deklarację i ewidencję. Ma to uprościć rozliczanie się z urzędem skarbowym i zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze w zakresie VAT. Stosowne przepisy opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.

21.10.2019

MF objaśnia niższą stawkę PIT

PIT

17,75 proc. wyniesie przejściowa stawka PIT w rozliczeniach za rok 2019 r. To efekt jej obniżenia w trakcie roku podatkowego z 18 do 17 proc. Zmiana wymusiła też określenie na nowo skali podatkowej. A ponieważ znowelizowane przepisy budziły wiele pytań i wątpliwości ze strony płatników, to też Ministerstwo Finansów zdecydowało się wydać objaśnienia podatkowe.

21.10.2019

Lekarze kombinują jak się zareklamować, by nie złamać zakazu

Zawody medyczne

W Polsce doktorów jest jak na lekarstwo, ale i oni muszą szukać nowych możliwości dotarcia do pacjentów. Oficjalnie reklamować się nie mogą, dlatego próbują innych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Najwięcej problemów jest z korzystaniem z internetu, bo prawo nie nadąża za zmianami w tej dziedzinie.

21.10.2019

Przymusowy "długi weekend" niezgodny z kodeksem pracy?

Prawo pracy

Kadrowe i działy HR wysyłają pracownikom maile z nakazem pobierania dni wolnych w tzw. długi weekend. Tymczasem eksperci przypominają, że pracodawca nie może zobowiązać załogi do wykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego poza wyjątkowymi sytuacjami - np. w okresie wypowiedzenia.

21.10.2019

Choroba trawi Izbę Dyscyplinarną - zmiany na wokandach, zdezorientowani ławnicy

Wymiar sprawiedliwości

Problem jest dosłowny, bo w ostatnim czasie co najmniej kilka spraw w Izbie Dyscyplinarnej zostało odwołanych z powodu choroby sędziego. Zmieniają się też składy orzekające - co sygnalizują z dużym niezadowoleniem ławnicy. Nikt im nie wyjaśnia dlaczego ich nazwisko zostało na wokandzie "wymienione" na innego ławnika lub na sędziego zawodowego.

21.10.2019

Będą zmiany w małym ZUS, ale niewielu na nich skorzysta

Małe i średnie firmy

Z zapowiadanego przez rząd rozszerzonego małego ZUS skorzystają głównie przedstawiciele wolnych zawodów, część tzw. samozatrudnionych, tłumacze, prawnicy, bardzo drobne zakłady usługowe. To nie będzie ulga dla rzemieślników, krawcowych, kaletników, fryzjerów czy szewców, którzy wybrali ryczałt podatkowy.

21.10.2019

Prof. Tuleja: Niełatwo komentować konstytucję podczas kryzysu konstytucyjnego

Prawnicy

W praktyce życia publicznego może dochodzić do naruszania Konstytucji. Problem powstaje jednak wtedy, gdy zasady konstytucyjne nie są realizowane, bo klasa polityczna, osoby pełniące kluczowe funkcje w państwie podważają ich sens i obowiązywanie - mówi prof. Piotr Tuleja, redaktor naukowy nowego komentarza do Konstytucji.

21.10.2019

Brexit będzie przełożony? Wniosek dotarł do UE

Małe i średnie firmy

Brytyjski premier Boris Johnson wysłał w sobotę wieczorem wniosek do Unii Europejskiej o opóźnienie brexitu - ale go nie podpisał. Do wniosku dołączył natomiast drugi list - podpisany - w którym przekonuje, że opóźnienie byłoby błędem. To efekt decysji Izby Gmin, która przełożyła głosowanie dotyczącej nowej umowy dotyczącej warunków brexitu.

20.10.2019

Zamówienia in-house nie zawsze zgodne z prawem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Wyłączenie dla zamówień in-house po orzeczeniu TSUE w sprawie litewskiej powinno być trudniejsze do zastosowania. Wyrok przynajmniej w teorii powinien spowodować przesunięcie części zamówień dotychczas udzielanych bez przetargu do procedur wynikających z prawa zamówień publicznych - pisze Jacek Liput

20.10.2019

Brytyjska Izba Gmin odkłada decyzję w sprawie brexitu

Małe i średnie firmy

Izba Gmin zdecydowała, że w sobotę nie będzie głosowała ws. nowej umowy o warunkach brexitu. Zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson powinien teraz prosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r. A wszystko za sprawą przyjętej poprawki, która odkłada poparcie lub odrzucenie porozumienia z UE.

19.10.2019

29 października spotkanie w sprawie listy uczelni badawczych

Szkolnictwo wyższe

W Warszawie mają się spotkać się wybitni eksperci i przedstawić rekomendacje dotyczące listy uczelni, które w latch 2020-2026 będą miały zwiększoną subwencje. Chodzi o maksymalnie 10 placówek, które mogą konkurować z europejskimi uczelniami w rankingach światowych.

19.10.2019

Więzienie za obrazę sądu? RPO: kara zbyt dotkliwa

Wymiar sprawiedliwości

Kara pozbawienia wolności za naruszenie powagi sądu czy jego obrażanie może być zbyt dotkliwą ingerencją w życie osoby ukaranej - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że sąd w takiej sytuacji nie jest też obiektywny. Na problem w swoich wyrokach zwracał uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka, zmiany nie zostały jednak dotąd wprowadzone.

19.10.2019

Zdarza się, że wójt „naciska” na sołtysa, na co przeznaczyć fundusz sołecki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Środki z funduszu sołeckiego są mniejsze niż potrzeby wsi, ale to bardzo ważne dla mieszkańców pieniądze. Można z nich naprawić chodnik czy zbudować plac zabaw. Obecnie wnioski czekają na włączenie ich do procedury budżetu gminy. O przeznaczeniu pieniędzy decydują mieszkańcy wsi, wójt nie powinien się wtrącać. Jednak czasem próbuje.

19.10.2019

Polacy chorują na grypę, ale nie szczepią się - będzie obowiązek?

Opieka zdrowotna

Lekarze i dentyści zaszczepili się przeciwko grypie w ramach akcji „Lekarze dają przykład”. To jednak nie rozwiąże problemu niskiej wyszczepialności w Polsce. W naszym kraju przeciwko grypie szczepi się 4 proc. społeczeństwa, w Japonii i USA - 90 proc. By to zmienić, należałoby wpisać szczepionki przeciwko grypie do kalendarza szczepień obowiązkowych

19.10.2019

Reklamacja nieudanych wakacji możliwa, byle szybko

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Uwagi co do standardów zakwaterowania, jedzenia, jakości obsługi oraz dodatkowych atrakcji trzeba zgłaszać rezydentowi biura podróży. Przepisy o turystyce kładą bowiem nacisk na jak najszybsze usuwanie niedogodności, a wypłata rekompensat niezadowolonym podróżnym po powrocie z wakacji ma być ostatecznością - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

19.10.2019