Protesty przeciwko represjom wobec sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Natychmiastowe przywrócenie do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna, powołanie niepolitycznej Krajowej Rady Sądownictwa oraz likwidacja politycznego systemu represji wobec sędziów - takie m.in. żądania przedstawili uczestnicy zorganizowanych w niedzielę w wielu miastach Polski demonstracji w obronie niezależności sądów.

01.12.2019

Prokurator Ziobro teraz powinien złożyć wniosek o ukaranie prezesa NIK

Prawo karne Prawnicy Administracja publiczna

Nie trzeba zmieniać Konstytucji, wystarczy uchylić immunitet prezesowi Najwyższej izby Kontroli w razie podejrzenia naruszenia przez niego prawa. Do tego potrzebny jest wniosek Prokuratora Generalnego o ukaranie złożony marszałek Sejmu - sugerują prawnicy. Pozwala na to art. 206 Konstytucji i ustawa o NIK.

01.12.2019

Ruszy proces o ochronę dóbr osobistych I Prezes SN

Prawo cywilne Prawnicy

W poniedziałek 2 grudnia br. ruszy proces o ochronę dóbr osobistych, który pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf i sędzia SN prof.Krzysztof Rączka wytoczyli byłemu posłowi Stanisławowi Piotrowiczowi w związku z jego słowami o "sędziach, którzy są zwykłymi złodziejami".

01.12.2019

"Iustitia" apeluje o opór wobec presji władz na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprzeciw wobec działań władz politycznych oraz zależnych od nich organów wymiaru sprawiedliwości wobec sędziów to cel organizowanej w niedziele akcji protestu. Zainicjowało ją Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", które zachęca do udziału w demonstracji przed Ministerstwem Sprawiedliwości i przed sądami w całym kraju.

01.12.2019

Wiadomo, jak wyznaczani będą ławnicy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej

Wymiar sprawiedliwości

Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydał zarządzenie dotyczące przydziału wokand. Utworzył w ten sposób na potrzeby tej izby alfabetyczną listę ławników Sądu Najwyższego. Do tej pory zasady wyznaczania ławników do konkretnych spraw były niejasne.

30.11.2019

Prof. Uścińska: Wypłata emerytur w przyszłości nie jest zagrożona

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prognoza długoterminowa wykazuje, że wypłata emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest zagrożona. Saldo funduszu emerytalnego będzie się poprawiać po 2025 roku - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

30.11.2019

Młodzi informatycy zmierzyli się w konkursie o cyberbezpieczeństwie

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Miłosz Skaza i Jan Rosa - zespół uczniów z Technikum Informatycznego Szczecińskiego Collegium Informatycznego pod opieką Dawida Bąka zwyciężył w konkursie Bezpieczeństwa Internetowego "153+1" dla uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowanym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości i Biuro Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Sprawiedliwości

30.11.2019

Najbardziej ekologiczna szkoła jest w Markach

Środowisko Budownictwo Zarządzanie oświatą

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne (MCER) w podwarszawskich Markach to najbardziej zaawansowany ekologicznie obiekt użyteczności publicznej w Polsce. Od września działają w nim już część edukacyjna, w której mieści się szkoła podstawowa, biblioteka, oraz zewnętrzne obiekty sportowe. Oddano własnie do użytku kolejne części obiektu.

30.11.2019

Firmy muszą uważać na fałszywe faktury

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Z roku na rok rośnie skala wyłudzeń na podstawie fałszywych faktur. Orange, PGE, DHL, LOT czy Polska Grupa Zbrojeniowa – to jedynie wybrane firmy, które „posłużyły” oszustom do wyłudzenia ogromnych sum przy pomocy spreparowanych faktur. LOT zapłacił fikcyjnemu kontrahentowi 2,6 miliona złotych, a PGZ straciło w ten sposób aż 4 miliony złotych.

30.11.2019

Spółki giełdowe dobrze płacą zarządom, gorzej członkom rad nadzorczych

HR Spółki Compliance

Przyczyną niskiej atrakcyjności polskiej giełdy jest niski poziom wiarygodności notowanych na niej spółek. To efekt nie budzącej zaufania dominacji jednego lub kilku powiązanych akcjonariuszy, ale także braku transparentności w informowaniu o wynagrodzeniach zarządów i rad nadzorczych. Tu daleko nam do krajów, w których giełda odgrywa kluczową rolę – pisze Zbigniew Dudziński z Korn Ferry.

30.11.2019

Uczniowie i nauczyciele bez wsparcia psychologicznego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

System pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach mocno szwankuje. Brakuje specjalistów i pieniędzy – na orzeczenie trzeba czekać miesiącami. A same placówki oświatowe swoich psychologów traktują po macoszemu. To paradoks, bo właśnie one wraz z poradniami mają stać na pierwszej linii w walce z wzrastającą liczbą przypadków depresji u dzieci.

30.11.2019

Pensje lekarzy i pielęgniarek rosną, szpitale wydają na nie już 80 proc. budżetu

Finansowanie zdrowia

Wydatki NFZ na świadczenia zdrowotne wzrastają, ale szpitale i przychodnie wcale nie leczą więcej pacjentów. Pieniądze ze składki pochłaniają wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek. Dyrektorzy szpitali twierdzą, że w ciągu ostatnich dwóch lat każde zwiększone finansowanie z NFZ, przeznaczali na pensje.

30.11.2019

Po zmianie prawa łatwiej ogłosić upadłość konsumencką. Tylko, czy warto?

Domowe finanse Ochrona konkurencji

Za kilka miesięcy wejdzie w życie nowelizacja prawa upadłościowego, którą we wrześniu tego roku zatwierdził prezydent. Szacuje się, że ponad 2 mln Polaków nie może się uporać z przeterminowanymi długami. Nowe przepisy uproszczą zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Konsekwencje odczują również wierzyciele i to już w 2020 roku.

30.11.2019

Sprawa Banasia trafiła do prokuratury, ale dymisji nie ma

Prawo karne PIT Administracja publiczna

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało w piątek do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli. - Zawiadomienie jest wynikiem kontroli jego oświadczeń majątkowych prowadzonej przez Biuro - napisano w komunikacie. Jednak wbrew oczekiwaniom prezesa PiS, Banaś nie podał się do dymisji.

29.11.2019

W czwartek SN oceni status Izby Dyscyplinarnej i KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 5 grudnia wyznaczono posiedzenie niejawne Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w pierwszej ze spraw, których dotyczy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odpowiadający na pytania, czy Izba Dyscyplinarna SN jest niezależnym sądem, oraz czy Krajowa Rada Sądownictwa spełnia wymogi stawiane organom uprawnionym do udziału w procesie powoływania sędziów.

29.11.2019

Jest już dyscyplinarka i zawieszenie sędziego Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchybienie godności urzędu i przekroczenie uprawnień przy wydaniu postanowienia nakazującego Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia do KRS, a także nieuprawnione przekazanie mediom opinii związanych z pełnionym urzędem sędziowskim - takie zarzuty sędziemu z Olsztyna stawia rzecznik dyscyplinarny. A prezes sądu zawiesił go w czynnościach. - Nie zastraszycie nas! - komentuje to Iustitia.

29.11.2019

SN oceni, czy prawo do życia w czystym środowisku jest dobrem osobistym

Środowisko Administracja publiczna

Na czym polega prawo do czystego środowiska? O rozstrzygnięcie takiego zagadnienia prawnego Sąd Okręgowy w Gliwicach zwróci się do Sądu Najwyższego. Problem powstał w czasie badania w II instancji sprawy mieszkańca Rybnika, który wystąpił przeciw Skarbowi Państwa do sądu, ponieważ w jego mieście smog praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i życie.

29.11.2019

Ruszył pilotaż elektronicznej bazy danych o odpadach

Środowisko

Właśnie ruszył pilotaż kolejnych dwóch modułów bazy danych o odpadach. Kilkadziesiąt tysięcy zarejestrowanych w niej podmiotów może zacząć sprawdzać, jak system działa. Wersja testowa jest dostępna publicznie.

29.11.2019

Trybunał w Strasburgu zajmie się skróceniem kadencji członków KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się skargą dotyczącą wygaszenia kadencji sędziego wybranego do Krajowej Rady Sądownictwa, bez zapewnienia mu prawa do sądu, do czego podstawę dała kontrowersyjna ustawa z grudnia 2017 r., wprowadzająca nowe zasady wyboru 15 sędziowskich członków KRS.

29.11.2019

Rząd nieco łagodzi wymagania, co do magazynowania odpadów

Środowisko

Do rządowej Komisji Prawniczej trafiła właśnie najnowsza wersja projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. Podmioty, które wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, ale w ilości mniejszej niż 100 ton rocznie, a także w wyniku prowadzenia prac budowlanych nie muszą ich przechowywać w instlacjach czy obiekcie budowlanym.

29.11.2019