Resort cyfryzacji konsultuje warunki bezpieczeństwa dla sieci 5G

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Specyfika sieci 5G wymaga przygotowania odrębnych środków bezpieczeństwa i integralności sieci - uważa Ministerstwo Cyfryzacji, które skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa tego systemu. Chodzi o identyfikowanie zagrożeń, ocenę prawdopodobieństwa oddziaływania tych zagrożeń na bezpieczeństwo

28.01.2020

Rzecznik praw pacjenta skupi się w tym roku na seniorach

Opieka zdrowotna

Przekazywanie informacji, edukacja, podnoszenie świadomości polskiego seniora o prawach pacjenta i świadczeniach zdrowotnych - to główne zadania, jakie wyznaczył sobie na 2020 rok Rzecznik Praw Pacjenta. I mówi o potrzebach tych obywateli związanych z opieką i ochroną zdrowia, a także spędzaniem czasu wolnego i utrzymaniem aktywności.

28.01.2020

Unijne dotacje dla firm: W 2020 roku będzie mniej konkursów

Małe i średnie firmy Finanse

W programie Inteligenty Rozwój uruchomionych ma zostać 17 konkursów, a w Programie Polska Wschodnia planowane są cztery nowe nabory. Osoby młode będą się mogły starać o 23 tys. złotych na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

28.01.2020

Wiceprzewodnicząca KE mówi o komisji badającej praworządność w państwach UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jest coraz więcej sygnałów, że środki unijne będą przekazywane krajom członkowskim pod warunkiem przestrzegania praworządności - stwierdził we wtorek po spotkaniu z wiceszefową KE marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Według jego przekazu, praworządność w każdym kraju ma oceniać specjalna międzynarodowa komisja.

28.01.2020

Rekordowa liczba doradców podatkowych w Polsce

Doradca podatkowy

Po raz pierwszy w historii tego zawodu, liczba doradców podatkowych w Polsce przekroczyła 9 tysięcy. Tylko w styczniu do Krajowej Izby Doradców Podatkowych dołączyło 51 nowych doradców. Stale obniża się też wiek osób wchodzących do zawodu. Najwięcej doradców pracuje w Warszawie.

28.01.2020

Niska waloryzacja rent i emerytur

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Od 1 marca 2020 roku wzrosną emerytury, renty i świadczenia kompensacyjne o najniższy przewidziany ustawą wskaźnik, tak jak postulowali to pracodawcy w czasie negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego. Waloryzacja wyniesie 3,24 proc. Nie taką podwyżkę wyobrażały sobie związki zawodowe.

28.01.2020

Płatnicy muszą rozliczyć PIT do 31 stycznia

PIT

W najbliższy piątek mija termin, w którym płatnicy PIT muszą sporządzić deklaracje PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-AR za 2019 rok. Trzeba zwrócić uwagę na numer formularzy, bo np. ulgę dla młodych pracownik można wykazać tylko w najnowszej wersji PIT-11, oznaczonej symbolem 25. Druki do urzędu skarbowego wysyła się tylko elektronicznie.

28.01.2020

KE pracuje nad wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Unii Europejskiej powinien istnieć mechanizm uzależnienia wypłaty środków unijnych od stosowania zasady praworządności - przekonuje komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Taką propozycję przedstawiła poprzednia KE pod przewodnictwem Jeana Claude'a Junckera, a Reynders zapowiedział dalsze prace na nią.

28.01.2020

Linklaters doradzała przy sprzedaży dwóch marketów

Rynek

Kancelaria Linklaters doradzała Chariot Group B.V. - chodziło o markety wynajmowane przez OBI, zlokalizowanych w Gdańsku oraz w Łodzi, których łączna powierzchnia najmu wynosi ok. 18 tys. 300 m.kw. Nowym właścicielem została spółka z grupy Marr Holdings pochodząca z Republiki Południowej Afryki. Jest to pierwsza inwestycja tej spółki w Polsce.

28.01.2020

Związki zawodowe chcą zmian w postępowaniach dyscyplinarnych wobec nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Po ubiegłorocznej nowelizacji przepisów za niewielkie przewinienie, np spóźnienie do pracy, nauczyciela mogą spotkać poważne konsekwencje i kary, z wyrzuceniem z zawodu włącznie. Przedstawiciele MEN, związków zawodowych i samorządów spotkają się w środę, by wypracować rozwiązania, które będą skuteczne, będą chroniły dzieci, ale usuną z ustawy absurdalne zapisy

28.01.2020

Nauczyciele szkół niepublicznych niekoniecznie mogą liczyć na podwyżki

Samorząd terytorialny Prawo pracy Finansowanie oświaty

Tylko niektóre szkoły niepubliczne i prywatne dały nauczycielom podwyżki wynagrodzenia. Najgorsza sytuacja jest w małych szkołach wiejskich prowadzonych przez stowarzyszenia rodziców na prawach szkół publicznych. Tam nauczyciele pracują czasami za mniejsze wynagrodzenie niż dostawaliby, gdyby byli zatrudnieni zgodnie z Kartą Nauczyciela.

28.01.2020

MF: Nie wszczynamy postępowań, by zatrzymać przedawnienie. Podatnicy nie wierzą

Ordynacja Doradca podatkowy

Eksperci zgodnie przyznają - fiskus od wielu lat wszczyna postępowania tuż przed upływem terminu przedawnienia. Najnowsza odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską wskazuje jednak, że takie przypadki właściwie się nie zdarzają. Skarbówka nie przyznaje się do błędów i wykorzystywania prawa. Doradców podatkowych tłumaczenia resortu jednak nie przekonują.

28.01.2020

Izba Dyscyplinarna dalej orzeka - pełnomocnicy szykują się do podważania rozstrzygnięć

Wymiar sprawiedliwości

28 stycznia br. w Izbie Dyscyplinarnej mają się odbyć cztery rozprawy: w sprawie jednego sędziego i trzech prokuratorów. Kasacja obrońcy radcy prawnego została zdjęta z wokandy, podobnie jak odwołanie obrońcy obwinionego sędziego. Sprawy są poważne, bo dotyczą tzw. śmierci cywilnej prawników, czyli wydalenia z zawodu lub utraty stanu spoczynku.

28.01.2020

Po wyroku TSUE samorządowcy obawiają się rozjeżdżenia dróg

Samorząd terytorialny Transport

Drogi samorządowe zostaną „rozjeżdżone” przez ciężarówki – obawiają się samorządowcy w związku z projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Zarzucają, że nie określa on kosztów ewentualnych napraw dróg i dostosowania znaków drogowych oraz przewiduje zbyt krótkie vacatio legis. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że zrobiło wszystko, by jak najwięcej dróg zabezpieczyć.

28.01.2020

Część sądów rozważa wstrzymanie orzekania "nowych", inne liczą na apelacje

Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie wezwało prezesów tamtejszych sądów, by wstrzymali przydział spraw sędziom rekomendowanym przez obecną KRS. Jednoznacznych deklaracji w tym zakresie nadal jednak nie ma, a część sądów - np. w Warszawie - ograniczać orzekania "nowym" nie zamierza. Wskazują przy tym na możliwość podnoszenie braku niezawisłości w apelacji.

28.01.2020

Banki przenoszą dane do chmury - KNF sugeruje krajową

Nowe technologie Finanse Compliance

Większość banków w Polsce pracuje nad przejściem do chmury, czyli zastąpieniem własnych serwerów zewnętrznymi, pozwalającymi zdalnie przechowywać i przetwarzać dane. Z najnowszych wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego wynika jednak, że powinny zacząć od rozważenia oferty Operatora Chmury Krajowej.

28.01.2020

Nowoczesne aplikacje ułatwiają pracę prawników. Znajdziesz je na LEX Hub

Prawnicy LegalTech

Osoby pracujące nad nowymi technologiami dla branży prawnej twierdzą, że ich rozwój blokuje nie brak funduszy, ale opór i niechęć prawników. Wielu albo postrzega nowe rozwiązania jako zagrożenie, albo nie wie, jak z nich korzystać i gdzie ich szukać. Ich podejście może się zmienić dzięki LEX Hub, platformie, która integruje twórców i użytkowników LegalTech.

28.01.2020

MS: Sędzia Juszczyszyn wykracza poza granice Konstytucji 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czynności podjęte przez sędziego Pawła Juszczyszyna, sprowadzające się do zakwestionowania aktu urzędowego Prezydenta RP o powołaniu do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w jaskrawy sposób wykraczają poza granice wyznaczone przez Konstytucję - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości.

27.01.2020

Sądy pytają o skład, SN powołuje się na uchwałę trzech Izb

Wymiar sprawiedliwości

Uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, ma moc zasady prawnej, wiążącej wszystkie składy orzekające w SN i rozstrzyga w sposób wiążący - wskazała Izba Cywilna w odpowiedzi na grudniowe pytanie katowickiego sądu apelacyjnego.

27.01.2020