Emilewicz: Kolejny krok to ułatwienia m.in. dla spółdzielni w wykorzystaniu OZE

Rynek i konsument

Jeśli chcemy poprawiać jakość powietrza w miastach i jednocześnie dostarczać tanią energię, to musimy wprowadzić system zachęt, który sprawi, że na dachach spółdzielni pojawią się tam panele słoneczne i inne mikro i małe instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) - podkreśliła minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

24.11.2019

Olsztyn: Po wyroku TSUE sąd nakazał ujawnienie list poparcia do KRS 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał za konieczne rozstrzygnięcie po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W tym celu sąd nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

23.11.2019

ZNP zaproponuje ustawę wiążącą płace nauczycieli ze średnią krajową

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego przyjął podczas zakończonego w sobotę 42. Krajowego Zjazd Delegatów uchwałę o podjęciu inicjatywy obywatelskiej dotyczącej powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Związek chce też zmian w finansowaniu oświaty.

23.11.2019

Izolacja w Gostyninie jako zabezpieczenie cywilne - RPO zapyta SN

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich w najbliższym czasie zwróci się do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym o stosowanie instytucji zabezpieczenia cywilnego przy umieszczaniu w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym.

23.11.2019

Ograniczenia w sprzedaży "kopciuchów" już obowiązują

Środowisko Prawo gospodarcze

Kary za sprzedaż pozaklasowych, nieekologicznych kotłów grzewczych oraz zakaz importu do Polski takich urządzeń wprowadzają obowiązujące od soboty 23 listopada znowelizowane przepisy Prawa ochrony środowiska. Nowe przepisy mają wzmocnić też system kontroli sprzedawanych kotłów grzewczych.

23.11.2019

NSZZ "Solidarność" wkracza do służb

Prawo pracy

Od kilku tygodni funkcjonariusze policji, straży granicznej i więziennictwa mają dowolność w zakresie zrzeszania się w różnych związkach zawodowych. NSZZ "Solidarność" powołała już kilka swoich organizacji, m.in. w służbie więziennej. Związkowcy zapowiadają jednak, że to dopiero początek i członków "S" w służbach będzie więcej.

23.11.2019

Użycie broni przez funkcjonariuszy - są problemy z interpretacją przepisów

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sprawa zastrzelenia przez policjanta 21-latka w Koninie pokazuje, że są problemy z interpretacją przepisów dotyczących ustawy o stosowaniu środków przymusu bezpośredniego i broni palnej - uważają eksperci. Nie mają wątpliwości, że nożyczki, które miał przy sobie mężczyzna, choć można je uznać za przedmiot niebezpieczny, nie uzasadniały oddania strzału.

23.11.2019

Bójkę uczniów poza terenem szkoły też trzeba spacyfikować

Prawo karne Zarządzanie oświatą

Ustawka zorganizowana przez uczniów i po lekcjach nie jest sprawą szkoły, jeżeli odbywa się poza jej terenem? To nieprawda, ani instytucja, ani nauczyciele nie mogą ignorować takich zdarzeń. I dotyczy to także internetu. O tym, że uczniowie łamią prawo, szkoła musi powiadomić odpowiednie organy - w drugą stronę natomiast to tak nie działa.

23.11.2019

Samo płacenie na dziecko nie daje prawa do ulgi w PIT

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT

Wykonywanie władzy rodzicielskiej uprawnia do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej. Odliczenie przysługuje także rozwiedzionym rodzicom. Jednak – jak potwierdza najnowsza interpretacja skarbówki - sam fakt płacenia na dzieci to za mało, by odliczyć ulgę. Aby sprawdzić, czy matka albo ojciec może obniżyć podatek, fiskus przesłuchuje nawet sąsiadów.

23.11.2019

Ministerstwo Rozwoju: Ustawa o sukcesji nie wprowadza dodatkowych obciążeń w VAT

Rozwiązanie wprowadzone ustawą o zarządzie sukcesyjnym nie stanowi jakiegokolwiek dodatkowego obciążenia w postaci podatku VAT w związku ze śmiercią przedsiębiorcy czy zakończeniem działalności przedsiębiorstwa w spadku – twierdzi Ministerstwo Rozwoju. Eksperci mają inne zdanie, i tłumaczą, dlaczego resort się myli.

23.11.2019

UE: Nabywcy opon mają otrzymywać więcej informacji o ich cechach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Etykiety nowych opon będą musiały wskazywać zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni i zewnętrzny hałas toczenia, a także informować o wydajności na śniegu i lodzie. Będzie to obowiązkowe dzięki zatwierdzonym przez państwa członkowskie w piątek przepisom dotyczącym nowego systemu etykietowania opon samochodowych. 

22.11.2019

mLegitymacja coraz popularniejsza wśród uczniów

Szkoła i uczeń

Do projektu przystąpiło już w sumie 3 tysiące szkół, a kolejne się zgłaszają - informuje resort cyfryzacji. mLegitymacja to legitymację szkolna w telefonie o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych czy autobusowych i jest podstawą do zniżek.

22.11.2019

Ruszył proces byłego dziekana stołecznej palestry

Wymiar sprawiedliwości

To drugi proces w sprawie stołecznej afery reprywatyzacyjnej, w którym oskarżeni są m.in. b. wicedyrektor BGN w stołecznym magistracie, jego rodzice oraz właśnie b. dziekan stołecznej palestry Grzegorz M. Chodzi m.in. o działkę przy Pałacu Kultury i Nauki, przy ul. Karowej 14/16, ul. Mokotowskiej 63, ul. Nowy Świat 63, a także nieruchomości położonej w Kościelisku przy ul. Salamandry 30.

22.11.2019

Opozycja chce ustawy o pierwszeństwie pieszych

Administracja publiczna

Ochrona i pierwszeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego również wtedy, kiedy oczekują na przejście przez jezdnię - takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy, który wnieśli w piątek do Sejmu posłowie Agnieszka Pomaska i Michał Szczerba w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej.

22.11.2019

I prezes SN zapowiada szybką reakcję na wyrok TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawa, w której zostały zadane pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące niezależności Izby Dyscyplinarnej, zostanie rozstrzygnięta niezwłocznie, być może jeszcze przed świętami - zapowiedziała w piątek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

22.11.2019

Senat podejmie prace nad zmianami w ustawach o sądach i KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Senacie podjęte zostaną prace nad projektami zmian w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa, Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych, które uwzględnią uwagi o niezgodności obowiązujących obecnie przepisów z prawem Unii Europejskiej. Zapowiedział to marszałek Tomasz Grodzki, który rozmawiał o tym w piątek z grupą prawników, w tym z pierwszą prezes SN Małgorzatą Gersdorf.

22.11.2019

Będą poprawki do ustawy o Funduszu Solidarnościwym

Emerytury i renty

Zgłoszenie poprawek zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który spotkał się przedstawicielami środowisk osób z niepełnosprawnościami. Jak podkreślił, wątpliwości dotyczą nie tylko kwestii związanych z osobami niepełnosprawnymi, ale także sposobu procedowania ustaw.

22.11.2019

Niskie standardy legislacji - prawie codziennie nowa ustawa

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W poprzedniej kadencji parlamentu doszło do obniżenia standardów legislacyjnych - alarmuje Obywatelskie Forum Legislacji działające przy Fundacji Batorego. I dodaje, że prace legislacyjne, zarówno na etapie rządowym, jak i parlamentarnym często były prowadzone w sposób nielicujący z elementarnymi wymaganiami racjonalnego prawodawcy, a czasem z pogwałceniem zasad poprawnej legislacji.

22.11.2019

UOKiK: Panathea może przejąć Dolnośląską Grupą Apteczną

Opieka zdrowotna Farmacja

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie przez Panathea kontroli nad Dolnośląską Grupą Apteczną. Transakcja może odbyć się pod warunkiem sprzedaży dwóch aptek w Brzegu oraz jednej w Legnicy. W tym roku UOKiK z tego rozwiązania korzysta po raz czwarty. 

22.11.2019