Przedsiębiorcy domagają się przesunięcia wejścia w życie dyrektywy o delegowaniu pracowników

Prawo pracy Prawo europejskie Transport Koronawirus

Największe organizacje przedsiębiorców oraz polskie i zagraniczne izby gospodarcze zwróciły się z apelem do Komisji Europejskiej o przesunięcie wejścia w życie dyrektywy o delegowaniu pracowników. Powodem jest pandemia koronawirusa. Według przedsiębiorców, to najlepszy moment dla gestów solidarności podejmowanych w trosce o ratowanie wspólnotowego rynku pracy.

14.05.2020

MF organizuje zdalne egzaminy na agentów ubezpieczeniowych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

W okresie epidemii egzaminy dla kandydatów ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych i czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń lub czynności dystrybucyjnych zakładu reasekuracji będą mogły być przeprowadzane zdalnie, wyłącznie z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego. Minister Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie wprowadzające taką możliwość

14.05.2020

Zarządcom dróg grożą kary za nieprzekazanie informacji o głównych drogach

Samorząd terytorialny Transport

Związek Powiatów Polskich alarmuje, że zarządcom dróg, którzy do 30 stycznia nie przekazali informacji o podległych im głównych drogach, naliczane są wysokie kary. Tysiąc złotych kary za dzień opóźnienia to niewspółmierna do skali przewinienia kara – uważa Związek Powiatów Polskich.

14.05.2020

Część szpitali "jednoimiennych" zmieni swój profil

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia zapowiada ograniczanie liczby szpitali jednoimiennych, czyli w całości przeznaczonych do leczenia zarażonych koronawirusem. Z informacji resortu wynika, że analizowana jest także możliwość uruchomienia w niektórych szpitalach jednoimiennych innej działalności szpitalnej.

14.05.2020

Uczelnie artystyczne wkrótce częściowo otwarte

Szkolnictwo wyższe

Studia na uczelniach artystycznych w znacznej mierze opierają się na kształceniu indywidualnym w relacji mistrz-uczeń - stwierdza resort kultury w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, które pozwoli na prowadzenie niektórych zajęć na tych uczelniach w formie stacjonarnej.

14.05.2020

Tarcza antykryzysowa wraca do Sejmu - bez przepisów dotyczących samorządu prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Senatorowie usunęli z tarczy antykryzysowej m.in. krytykowane przepisy dotyczące samorządu prokuratorskiego. Wprowadzili też przepis zgodnie z którym w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, epidemii, stanu nadzwyczajnego oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu, nie przeprowadza się wyborów do organów samorządów radców prawnych i adwokatów.

14.05.2020

Wirtualne kasy fiskalne wkrótce w niektórych firmach

VAT Prawo AI Małe i średnie firmy

Niektóre branże gospodarki, m.in. transportowa, hotelarska i gastronomiczna, będą mogły stosować tzw. wirtualne kasy fiskalne. Umożliwi to przygotowywane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie. MF informuje, że prowadzi testy z przedsiębiorcami i przygotowuje się do wprowadzenia standardu uruchomienia takich kas.

14.05.2020

Polska liderem nietolerancji wobec osób LGBTI

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polska spadła na ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zwycięzcą rankingu po raz kolejny została katolicka Malta. Po trzech latach utrzymywania się na przedostatnim miejscu wśród krajów UE Polska zajęła ostatnie miejsce w UE z wynikiem 16 proc.

14.05.2020

MEN: Nie ma gwarancji, że subwencja pokryje wszystkie wydatki na oświatę

Zarządzanie oświatą

Budżet państwa nie gwarantuje w ramach części oświatowej subwencji ogólnej środków na pokrycie wszystkich wydatków na realizację zadań oświatowych jednostek samorządu terytorialnego - tłumaczy wiceminister edukacji Maciej Kopeć w odpowiedzi na interpelację dotyczącą wysokości subwencji oświatowej.

14.05.2020

Senat proponuje dodatkowe wparcie dla walczących z epidemią

Zawody medyczne Koronawirus

Przyznanie dodatkowego wynagrodzenia, urlopu wytchnieniowego, zapewnienie środków ochrony osobistej i badań diagnostycznych - takie m.in. instrumenty wsparcia dla personelu medycznego walczącego z epidemią COVID-19 proponuje Senat. Senacka inicjatywa legislacyjna trafi do rozpatrzenia przez Sejm.

14.05.2020

Odmrażanie oświaty nieco chaotyczne

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Odmrażanie edukacji rusza z kopyta, po przedszkolach, które otwierają się już od poprzedniego tygodnia, teraz mają wystartować klasy I-III. Nie wiadomo jednak na razie, na jakich zasadach. Duże kontrowersje budzi pomysł prowadzenia w nich "jakiejś formy zajęć dydaktycznych".

14.05.2020

Sąd z warszawskiej Woli zasypuje TSUE pytaniami w sprawie frankowiczów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli w maju skierował pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce wiedzieć m.in.: czy ochrona przysługuje każdemu konsumentowi, czy tylko temu rozsądnemu. Od pytań w sprawie państwa Dziubaków jest to już trzeci wniosek, w tym drugi z wolskiego sądu. W styczniu pytania skierował też Sąd Okręgowy w Gdańsku.

14.05.2020

W czasie pandemii dzieci chorują mniej

Opieka zdrowotna Koronawirus

Lekarze rodzinni przeszli na tryb teleporad i ich statystki dowodzą, że do przychodni chce zgłaszać się znacznie mniej rodziców z małymi dziećmi. A lekarze obserwują, że maluchy mniej chorowały w marcu i w kwietniu, czyli w czasie corocznego natężenia zachorowalności, bo nie chodziły do szkół i przedszkoli, a tym samym nie przenosiły infekcji.

14.05.2020

Raport o stanie samorządu to nie laurka, ma wskazać na zagrożenia

Samorząd terytorialny Koronawirus

Raport o stanie gminy, powiatu i województwa będzie miał drugie podejście. Po doświadczeniach z zeszłego roku wiadomo, że powinien ujawnić też słabe strony i zagrożenia, bo wskażą, co trzeba poprawić. A włodarze często chwalili się sukcesami, zapominając o problemach. Zabrakło też promocji wśród mieszkańców, choć miała to być forma ich partycypacji. Mimo epidemii termin przekazania raportu jest ten sam – 31 maja.

14.05.2020

Szpitalom brakuje na pensje dla lekarzy, więc proponują im kredyty

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Placówki medyczne w wyniku epidemii i odwołania na ten czas zaplanowanych operacji, pogrążają się w coraz gorszej sytuacji finansowej. Dlatego proponują medykom zaciągnięcie u siebie pożyczek na pensje, które później będą oni musieli odpracować

14.05.2020

Pandemia i rząd wypychają starszych pracowników z rynku pracy

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

W marcu emerytury wypłacane przez ZUS pobierało 5 907,7 tys. osób. To o 2,7 proc. więcej niż w marcu 2019 roku i o 0,1 proc. więcej w stosunku do lutego br. – ustaliło Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, jeśli ta tendencja się utrzyma, to na koniec tego roku liczba emerytów pobierających świadczenia z FUS może wzrosnąć nawet do 6,3 mln osób, a wszystkich emerytów może znacząco przekroczyć 10 mln.

14.05.2020

Rozprawa online na wniosek strony, obrońcy lub pełnomocnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przepisy wprowadzające możliwość e-rozpraw w sprawach karnych mają szanse wejść w życie wraz z opracowywaną właśnie w Ministerstwie Rozwoju kolejną nowelą tarczy antykryzysowej. Z projektu, do którego dotarło Prawo.pl wynika, że ma być możliwe przesyłanie stronom na żywo obrazu i dźwięku z rozpraw czy składanie przez podejrzanego zdalnych wyjaśnień w przypadku rozpatrywania wniosku o areszt.

14.05.2020

Grupa sędziów SN apeluje o odwołanie Zaradkiewicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzydziestu sędziów Sądu Najwyższego złożyło w środę w Kancelarii Prezydenta wniosek o odwołanie Kamila Zaradkiewicza z funkcji kierującego tymczasowo tym sądem. Powodem ma być sposób prowadzenia przez niego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, które zdaniem autorów wystąpienia odbiega od przyjętych standardów.

13.05.2020

Pomoc dla przedsiębiorców w ramach tarczy to ponad 8 miliardów złotych

Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Z tarczy antykryzysowej przyznano miedzy innymi mikropożyczki dla przedsiębiorców, środki na ochronę miejsc pracy, świadczenia postojowe czy dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Resort rozwoju podkreśla, że tarcza koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw.

13.05.2020