Epidemia utrudnia wybory w samorządach prawniczych, szczególnie u radców

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Radcy prawni postulowali, by tarcza antykryzysowa 3 zawieszała - ze względu na COVID-19 - bieg terminów w wyborach w samorządzie. Zmian nie wprowadzono, a sprawa stała się priorytetem samorządu, bo zegar wyborczy tyka, a ewentualny tryb online wiąże się z wieloma problemami. Adwokaci czekają na rozwój sytuacji i liczą na wybory jesienią.

22.05.2020

Gminy liczą pieniądze na wybory i oczekują większych dotacji

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Samorządy zwracają uwagę, że koszty organizacji wyborów będą wyższe niż pierwotnie szacowano, konieczne jest więc określenie nowych zasad ustalania wysokości dotacji na ten cel. Tymczasem pieniądze przekazane przed 10 maja leżą na kontach i gminy czekają na decyzję, czy będą je zwracać, czy przeznaczą na nowe wybory.

22.05.2020

Specjaliści wychowania przedszkolnego nie zastąpią anglistów

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele wychowania przedszkolnego żyją nie tylko pandemią - kończy się czas na uzupełnienie kwalifikacji do nauczania języka angielskiego. Boją się o swoje pensum, bo niewielu z nich ma uprawnienia do nauczania języka obcego. W dodatku dyrektorzy przedszkoli bardzo różnie interpretują rozporządzenie w tej sprawie.

22.05.2020

Kłamstwo co do stanu zdrowia mocno ryzykowne

Opieka zdrowotna RODO

Czasy, gdy pytanie "jak tam zdrowie?" słyszeliśmy jedynie od znajomych i lekarza, minęły bezpowrotnie. Teraz o objawach chorobowych, które wystąpiły w ostatnim czasie, informować trzeba będzie właściwie wszędzie - u dentysty, u kosmetyczki, u fryzjera, na lotnisku i w hotelu. A kłamstwo w tej materii może drogo kosztować.

22.05.2020

Teleporady zastępują wizyty u lekarzy, ale będą problemy z dokumentacją

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

W czasie epidemii osobiste wizyty u lekarzy zastąpione zostały w dużej mierze konsultacjami telefonicznymi. Zdania na temat ich jakości i skuteczności są podzielone, ale największym problemem może być to, że lekarze udzielający takich porad zostali zobowiązani do przechowywania dokumentacji medycznej zaledwie przez 30 dni.

22.05.2020

Sądy próbują zlecać protokolantom czyszczenie sal - związki mówią "nie"

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Sprawiedliwości w związku z "odmrażaniem" sądów rekomendowało prezesom rygory higieniczno-sanitarne i częstą dezynfekcję nie tylko sprzętów, klamek, ale też blatów w salach sądowych. Ci prace chcą zlecać m.in. protokolantom, ale związkowcy mówią jednak wprost: to niezgodne z przepisami.

22.05.2020

Wytyczne do mierzenia temperatury na bakier z prawem

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Mnożą się wytyczne i zalecenia dotyczące problematycznego mierzenia temperatury pracownikom. Główny Inspektorat Sanitarny, wbrew ustawie, wydaje je samodzielnie lub z innymi ministerstwami. Zdaniem ekspertów, wiele z nich wydano bez podstawy prawnej i wbrew stanowisku prezesa UODO oraz z naruszeniem Kodeksu pracy.

22.05.2020

KRS zabiega o pozostanie w europejskiej sieci 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działamy w sposób jawny i transparentny, nie wykazano też żadnych konkretnych działań świadczących o realizacji interesu władzy politycznej - napisała Krajowa Rada Sądownictwa do Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), która przygotowuje się do pozbawienia polskiej KRS członkostwa. Wbrew wcześniejszym deklaracjom, KRS chce pozostać w organizacji.

21.05.2020

Działalność uczelni artystycznych ograniczona do końca roku akademickiego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało rozporządzenie, które ogranicza funkcjonowanie uczelni artystycznych do 30 września. Większość zajęć nadal prowadzona będzie zdalnie, choć część można będzie organizować na uczelni. Decyzję podejmował będzie rektor.

21.05.2020

Wytyczne w sprawie matur opublikowane

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, spośród członków, powoła zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty i części pisemnej egzaminu maturalnego.

21.05.2020

SN: Zgromadzenie podejmie kolejną próbę wyboru kandydatów na I prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek 22 maja Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wznawia posiedzenie w celu wybrania pięciu kandydatów na I prezesa. Pełniący obowiązki I Prezesa Aleksander Stępkowski zapowiada sprawne prowadzenie obrad, a domaganie się ustalenia porządku obrad przez sędziów nazywa ekscesami. Mówi, że chce o nich zapomnieć, ale wspomina też o postępowaniach dyscyplinarnych.

21.05.2020

Prawnicy apelują o zachowanie standardów przy wyborze sędziego ETPC

Wymiar sprawiedliwości

31 października 2021 r. upłynie 9–letnia kadencja Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prof. dr. hab. Krzysztofa Wojtyczka i Polska została zaproszona do przedstawienia listy trzech kandydatów na to stanowisko. NRA, KRRP i HFPC apelują do rządu, by proces ten przebiegał zgodnie z europejskimi wytycznymi i standardami.

21.05.2020

Ochrona sygnalistów w samorządach tematem webinarium

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Pracownicy administracji samorządowej będą mogli korzystać z nowych środków ochrony prawnej sygnalistów. Instytucje publiczne mają ustanowić własne procedury zgłaszania nieprawidłowości i zasady postępowania z otrzymanymi zgłoszeniami.

21.05.2020

Prezydent wreszcie wskazał przedstawicielkę do komisji ds. pedofilii i  pogania innych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda powołał prof. Justynę Kotowską do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii i zaapelował o to do pozostałych zobowiązanych organów. Nie dodał, że sam zwlekał z tym kilka miesięcy i podjął działanie dopiero po kolejnym filmie o tuszowaniu pedofilii w Kościele.

21.05.2020

MF: W czasie epidemii skracamy czas zwrotu VAT

Finanse publiczne VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi obecnie prac nad generalnym skróceniem maksymalnych terminów zwrotu VAT, ale zapewnia, że w okresie epidemii wydano zalecenia organom podatkowym, by skracały czas zwrotu tego podatku do minimum.

21.05.2020

Sędzia Miczek: Sobota terminem początkowym dla "odwieszenia" terminów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przepisy tarczy antykryzysowej 3 nie odwołują się do innych zasad obliczania terminów niż rachunkowe. To powoduje, że nie będą miały tutaj zastosowania te wynikające z innych dziedzin prawa, nakazujące pomijać dni ustawowo wolne od pracy i soboty. Ustawa weszła w życie 16 maja 2020 r., więc od 23 maja rozpoczną bieg te terminy, które go nie rozpoczęły i będą biec dalej "wstrzymane"

21.05.2020

Sytuacja osób LGBTI w UE wciąż trudna, a w Polsce szczególnie

Prawo karne Pomoc społeczna

W Finlandii jedynie 13 proc. osób LGBTI boi się publicznie trzymać partnera/kę za rękę, a w Polsce takie obawy ma prawie 60 proc. respondentów. Są do tego podstawy, bo 40 proc. osób z tego środowiska doświadczyło w ciągu ostatnich 5 lat jakiejś formy molestowania lub przemocy. Takie informacje przynosi badanie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

21.05.2020

Zaklinanie rzeczywistości nie poprawi błędu legislacyjnego

Domowe finanse

Wbrew zapewnieniom resortu pracy, od najbliższego poniedziałku, 25 maja rodzice dzieci do lat 8 stracą prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka czy przedszkola. ZUS nie będzie miał podstawy prawnej do jego wypłaty, a pracodawcy - do przyjmowania wniosków o taki zasiłek. Potwierdzają to prawnicy.

21.05.2020

Pracownicy ZUS też korzystają z zasiłku opiekuńczego

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dzień 19 maja, 1 828 pracowników tej instytucji przebywało na dodatkowym zasiłku opiekuńczym na dziecko z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły – ustaliło Prawo.pl. Zakład zapewnia, że nie wpływa to na jego działanie.

21.05.2020