TK: Nie można podważać statusu sędziów powołanych z udziałem nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez obecną Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją - stwierdził we wtorek Trybunał Konstytucyjny odpowiadając na pytanie Sądu Najwyższego dotyczące wniosków o wyłączanie sędziów z rozpraw cywilnych. W marcu TK orzekł tak samo w odniesieniu do spraw karnych.

02.06.2020

Obniżenie stawek amortyzacyjnych nie jest zakazaną optymalizacją

CIT PIT Rachunkowość

Opinia zabezpieczająca wydana właśnie przez skarbówkę potwierdza, że zastosowanie niższych stawek odpisów amortyzacyjnych nie jest unikaniem opodatkowania. Zakres obniżenia amortyzacji zależy wyłącznie od podatnika. Klauzula dotycząca nielegalnej optymalizacji nie ma tu zastosowania.

02.06.2020

RPD: Wyższa ocena dla każdego. MEN: To niepotrzebne

Zarządzanie oświatą

Apeluję do nauczycieli i rad pedagogicznych, żeby każdy uczeń miał na świadectwie notę z danego przedmiotu o jeden stopień wyższą, niż to wynika ze sprawdzianów, testów czy jednostkowych ocen – napisał w swoim liście rzecznik praw dziecka. Według ministra edukacji nie ma takiej potrzeby.

02.06.2020

Sędziowie zaprotestują, gdy Izba Dyscyplinarna zajmie się immunitetem Igora Tulei

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie z całej Polski przyjadą w przyszły wtorek pod Sąd Najwyższy lub przerwą na pół godziny rozprawy, gdy Izba Dyscyplinarna będzie rozpatrywać wniosek prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu sędziego Igora Tuleyi. - Nie damy się złamać. Politycy nie mogą ingerować w wyroki – oświadczają sędziowie z Iustitii, którzy organizują ten protest.

02.06.2020

Hotele i pensjonaty mogą się starać o znak "Obiekt Bezpieczny Higienicznie”

Koronawirus

Aż 82 proc. turystów podczas wyjazdu zwraca uwagę na podwyższone standardy higieniczne. Tak wynika z badań Polskiej Organizacji Turystycznej. Dlatego POT rozpoczął akcję autcertyfikowania obiektów noclegowych. W ciągu kilku tygodni planowana jest krajowa i zagraniczna kampania promująca miejsca, które poddadzą się certyfikacji.

02.06.2020

Eversheds Sutherland Wierzbowski doradcą litewskiego operatora LITGRID AB

Wymiar sprawiedliwości Rynek

Zespół Kontraktów Publicznych i Energetyki warszawskiego biura Eversheds Sutherland wspierał LITGRID AB, litewskiego operatora sieci przesyłowych, w związku z zawarciem umowy o współpracy z polskim operatorem w zakresie realizacji „Harmony Link” – podmorskiego kabla prądu stałego, łączącego systemy elektroenergetyczne Polski i Litwy.

02.06.2020

Senat wprowadził poprawki do ustawy w sprawie wyborów prezydenckich

Wybory

W poniedziałek w nocy Senat wprowadził 36 poprawek do ustawy w sprawie wyborów prezydenckich. Za przyjęciem uchwały z poprawkami opowiedziało się 94 senatorów, jeden był przeciw a 4 wstrzymało się od głosu. Wcześniej trzy połączone senackie komisje pozytywnie zarekomendowały większość poprawek zgłoszonych do ustawy. Teraz ustawa wraca do Sejmu, który zajmie się nią 2 czerwca.

02.06.2020

Zaległe urlopy w tarczy 4 - czyli wyważanie otwartych drzwi

Prawo pracy Koronawirus

Od początku rządowych prac nad "tarczą 4" wiele emocji budziło uregulowanie na czas epidemii prawa do wykorzystania urlopu. Głośno było o przymusowych urlopach i narzucaniu przez przełożonych terminów wypoczynku. Pracodawcy liczyli, że kolejna ustawa antykryzysowa rozwiąże przynajmniej część problemów. Niestety, projekt rozczarowuje – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

02.06.2020

Epidemia trochę słabnie - straże gminne chcą wrócić do swoich normalnych zadań

Samorząd terytorialny Koronawirus

Funkcjonariusze straży gminnych i miejskich chcą odmrożenia i powrotu do wykonywania swoich podstawowych czynności. Na początku pandemii zostali skierowani do działań związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19. Brakowało czasu na kontrolę spalania w piecach czy nielegalnych wysypisk śmieci.

02.06.2020

Będą zmiany w stosowaniu certyfikatów rezydencji

CIT PIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Przedłużenie ważności certyfikatów rezydencji podatkowej i możliwość posługiwania się w trakcie epidemii ich kopiami – nad takimi m.in. zmianami w zakresie rozliczenia transakcji zagranicznych pracuje Sejm. Są one częścią projektu tarczy antykryzysowej 4. Kopie certyfikatów w ograniczonym zakresie można już stosować od zeszłego roku. Nie obywa się to jednak bez komplikacji.

02.06.2020

RPO: Publiczność ma prawo do udziału w rozprawach, COVID-19 nie jest argumentem

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych środków dla zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale ograniczenie jawności rozpraw i niemożność wzięcia przez publiczność w nich udziału nie jest środkiem adekwatnym i proporcjonalnym - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

02.06.2020

Biznes nie chce tarczy broniącej przed wrogimi przejęciami

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Proponowane przepisy mające chronić polskie firmy przed wrogim przejęciem są sprzeczne z konstytucją, przepisami unijnymi, a przede wszystkim mogą pozbawić je kapitału na rozwój. Dlatego zdaniem Rady Przedsiębiorczości ta część tarczy 4 nie powinna być dalej procedowana, a jeśli będzie domagają się istotnych zmian.

02.06.2020

Trudne powroty do pracy, gdy epidemia jeszcze trwa

Prawo pracy BHP Koronawirus

Firmy szukają ochotników, którzy zechcą jako pierwsi wrócić do pracy. Ci, którzy się na to zdecydują, muszą liczyć się z obostrzeniami i zgodzić się np. na siedzenie w maseczce przez 8 godzin przy biurku lub maszynie, chodzenie do kuchni pojedynczo czy mierzenie temperatury. "Odmrażanie" życia gospodarczego to poważny wysiłek organizacyjny i finansowy, ale też wiele problemów natury prawnej.

02.06.2020

Lekarskie specjalizacje tylko z rekomendacjami ze szpitali

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Młody medyk, który zechce się dostać na specjalizację będzie musiał mieć list intencyjny wystawiony przez szpital. Rezydenci alarmują, że to ograniczy dostępność do specjalizacji i umożliwi robienie ich tylko osobom posiadającym koneksje rodzinne w placówkach wystawiających takie rekomendacje.

02.06.2020

NFZ: Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają działalność

Opieka zdrowotna

Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci czekający na leczenie uzdrowiskowe będą mogli je rozpocząć lub kontynuować, jeśli byli zmuszeni je przerwać z powodu pandemii. Warunkiem rozpoczęcia leczenia będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

01.06.2020

Od soboty będzie można korzystać z placów zabaw i biwakować w lasach 

Środowisko Koronawirus

Ministerstwo środowiska poinformowało, że od soboty 6 czerwca będzie można swobodnie korzystać z infrastruktury znajdującej się w lasach oraz parkach narodowych w całej Polsce. Oznacza to, że otwarte zostaną np. miejsca do biwakowania, czy ścieżki edukacyjne. Jednak nadleśniczowie czy dyrektorzy parków będą mogli niektóre takie obiekty pozostawić jeszcze zamknięte.

01.06.2020

MF: Będzie więcej czasu na wpłatę zaliczek PIT

PIT Finanse

Minister finansów zdecydował o ponownym przedłużeniu terminu przekazania zapłaty zaliczek na podatek oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzeń pobranych w marcu i kwietniu, a teraz także w maju. Zaliczki i podatek pobrane w marcu podlegają wpłacie do 20 sierpnia, w kwietniu - do 20 października, w maju - do 20 grudnia - poinformował resort finansów.

01.06.2020

Będą podwyżki dla lekarzy rezydentów

Finanse Zawody medyczne

Od 1 lipca lekarze rezydenci, czyli odbywający specjalizację, mają otrzymać podwyżki – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury. Jego projekt właśnie trafił do konsultacji publicznych.

01.06.2020

Program "Rodzina 500 plus" kosztował budżet państwa 108 mld zł

Prawo rodzinne Domowe finanse

Wszystkie programy społeczne będą utrzymywane w pełnym zakresie – zapewniła w poniedziałek w Poznaniu Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Podała, że od początku istnienia programu "Rodzina 500 plus" do polskich rodzin zostało przekazane 108 mld zł, z czego ponad 10 mld zł trafiło do wielkopolskich rodzin.

01.06.2020

Zmarł wybitny karnista prof. Marian Filar 

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Zmarł, w wieku 77 lat, prof. Marian Filar, wybitny znawca prawa karnego i polityki karnej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przeszłości był posłem na Sejm i wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu. Był ceniony przez studentów i czytelników jego prac za ogromną wiedzę i erudycję, ale też za poczucie humoru.

01.06.2020