Akademia Edukacji Hybrydowej wspiera nauczycieli w pandemii

Szkoła i uczeń Prawo AI

Webinarium z udziałem prof. Jacka Pyżalskiego zainicjowało czwartek 17 września br. w Tarnowie działalność Akademii Edukacji Hybrydowej. Jeden z jej pomysłodawców, Marcin Zaród, Nauczyciel Roku 2013, anglista i od niedawna nauczyciel wuefu, chce udzielać nauczycielom wsparcia merytorycznego i psychologicznego w związku z nauką hybrydową bądź pracą szkół online.

18.09.2020

Nowe zachęty do pracy przy obsłudze numerów alarmowych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Operatorzy numerów alarmowych zostaną objęci ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Będą mieli też szansę na awans zawodowy. To efekt zmian jakie wprowadza uchwalona 17 września br. przez Sejm nowela ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego.

18.09.2020

Posłowie PiS poprzez TK chcą zakończyć kadencję RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Grupa posłów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem dotyczącym zgodności z konstytucyją ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadku niewybrania następcy. Zgodnie z ustawą dotychczasowy RPO pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. TK ma zająć się sprawą 20 października.

18.09.2020

Ubój rytualny na eksport będzie zabroniony. Producenci protestują

Prawo gospodarcze

Uchwalona w nocy z czwartku na piątek budząca burzliwe emocje nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zakłada ograniczenie uboju rytualnego. Będzie dozwolony tylko na potrzeby polskich gmin i związków wyznaniowych. Tym samym nie powinien naruszać prawa do wolności wyznania. Naruszy za to interesy producentów i eksporterów mięsa. PiS zapewnia, że dostaną rekompensaty.

18.09.2020

NIK: Opolszczyzna się wyludnia, samorządy próbują działać, ale efektów brak

Samorząd terytorialny

Na Opolszczyźnie - najmniejszym regionie w kraju pod względem powierzchni oraz najmniej licznym - kumulują się negatywne zjawiska ludnościowe typowe dla całego kraju. Od 1983 r. systematycznie spada w Polsce liczba urodzeń i widać już, że sam program 500+ nie zmieni tego trendu. NIK sprawdziła, jak samorządy regionu przeciwdziałają depopulacji.

18.09.2020

MS: Jest dobrze, nie trzeba lepszego dostępu zatrzymanego do obrońcy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w zakresie dostępu zatrzymanego do adwokata czy radcy prawnego są od dłuższego czasu postulowane przez samorządy prawnicze i obrońców praw człowieka. Wskazują oni, że polskie realia odbiegają od międzynarodowych standardów. Ministerstwo - w odpowiedzi przesłanej NRA - informuje, że obecnie nie planuje takich prac legislacyjnych, a obowiązujące przepisy są wystarczające.

18.09.2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma być przedłużony

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Dziś rząd ma zdecydować o przedłużeniu okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia szkół, żłobków i przedszkoli - nieoficjalnie dowiedział się serwis Prawo.pl ze źródeł zbliżonych do ministerstwa pracy. Obecne przepisy przewidują jego wypłatę do najbliższej niedzieli, 20 września.

18.09.2020

Walka z COVID-19 w przychodniach dopiero raczkuje

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze rodzinni wystawili dotychczas ponad 2 tys. zleceń do testów na koronawirusa. Nie jest to liczba imponująca, a wielu z nich niechętnie się za to zabiera, ponieważ aplikacja do wystawiania skierowań, jaką stworzył rząd, dostarcza gabinetom wielu trudności. Także nie każdy pacjent znajdzie w niej wynik swojego testu.

18.09.2020

Uczniowie chcą psychologa w każdej szkole

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Chcemy „psychologa w każdej szkole” - deklarują uczniowie, którzy zarejestrowali komitet i zebrali podpisy pod projektem ustawy. Mają mocne argumenty, bo kiepski stan psychiczny polskich nastolatków potwierdza wiele raportów. Tymczasem na ponad 20 tysięcy szkół w Polsce zatrudnionych jest tylko 10,8 tys. psychologów.

18.09.2020

Trzy frakcje odpadów to pozorna oszczędność i odwrót od standardów

Samorząd terytorialny Środowisko

Segregowanie odpadów w ramach trzech frakcji mogłoby być wygodniejsze dla mieszkańców, ale pogorszyłoby jakość surowca po selekcji. Na przykład makulatury, która po zmieszaniu z plastikiem nie nadaje się do recyklingu. A jest jej za mało i papiernie sprowadzają ją z zagranicy. Eksperci są zdania, że taka zmiana to pseudooszczędności i cofanie się ze zbiórką o kilka lat.

18.09.2020

Pisemne zeznania coraz bardziej popularne w sądach, chociaż prawnicy mają wątpliwości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy, w związku z koronawirusowymi obostrzeniami, zaczęły niemal masowo sięgać po zeznania świadków na piśmie i to mimo że wcześniej podchodziły do tej zmiany raczej ostrożnie. A pełnomocnicy skarżą się, że procedura jest nadużywana i wieszczą liczne apelacje. Sędziowie uspokajają, że praktyka się dopiero kształtuje,

18.09.2020

"Piątka dla zwierząt" przyjęta przez Sejm, z ograniczeniem uboju rytualnego

Po wielogodzinnych pracach, wielu zmianach i burzliwym głosowaniu posłowie przyjęli nowelę ustawy o ochronie zwierząt wprowadzającą m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Zaakceptowany został blok poprawek PiS, w tym zapis przywracający ograniczenia uboju rytualnego. Przeciw regulacji byli posłowie Solidarnej Polski, w tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

18.09.2020

Sejm poparł część poprawek Senatu do tzw. drugiej tarczy dla turystyki

Finanse publiczne Koronawirus

Posłowie przyjęli poprawkę Senatu, by stopień spadku przychodu z prowadzonej działalności, który ma być wymogiem uzyskania dodatkowego świadczenia postojowego, oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne - obniżyć z 80 do 75 proc. Wydłużony został też okres zwolnienia ze składek do końca września.

17.09.2020

Sejm za usprawnieniem walki ze smogiem

Finanse publiczne Prawo AI Małe i średnie firmy

Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, której celem jest udoskonalenie działania programów antysmogowych "Czyste powietrze" oraz "Stop smog". Ma też powstać Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB).

17.09.2020

Adam Bodnar odznaczony Orderem Legii Honorowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas czwartkowej uroczystości w rezydencji ambasadora kończący kadencję Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar otrzymał insygnia kawalera Orderu Legii Honorowej. - Jest pan prawdziwym strażnikiem praw obywatelskich i wartości, pana głos jest ważny, liczą się z nim zarówno pana rodacy, jak i cała Europa - powiedział ambasador Francji Frederic Billet.

17.09.2020

Ustawa o bezkarności urzędniczej wycofana z Sejmu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Projekt nowelizacji ustawy covidowej, wprowadzający tzw. bezkarność urzędniczą został wycofany spod obrad Sejmu. Stało się to po tym jak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że posłowie Solidarnej Polski nie zagłosują za regulacją, w zaproponowanym brzmieniu. Od początku budziła ona duże kontrowersje.

17.09.2020

Rządowy program budowy tanich mieszkań trafił do Sejmu

Domowe finanse Budownictwo

Mieszkania budowane w ramach nowego pakietu budowlanego będą o ok. 30 proc. tańsze niż te stawiane przez deweloperów - deklaruje rząd. Jak mówiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, projekt ustaw mieszkaniowych, którymi zajmie się Sejm, to alternatywa dla kredytów.

17.09.2020

Co z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej? W MRPiPS nie toczą się prace

Wymiar sprawiedliwości

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie toczą się żadne prace związane z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej – wynika z wypowiedzi wiceminister Iwony Michałek. Zapowiedziała jednak nowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a projekt ma być gotowy do końca września.

17.09.2020

Coraz bliżej końca "pracy na zmianę" w prokuraturze

Wymiar sprawiedliwości

O ile sytuacja epidemiologiczna kraju nie ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, w dniu 28 września zapadnie decyzja o odstąpieniu od systemu zmianowego w prokuraturze - poinformował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Nie wiadomo kiedy to nastąpi, brane są pod uwagę trzy daty - z dniem 1, 15 lub 31 października.

17.09.2020

W czwartek 204 placówki oświatowe pracują w trybie mieszanym, a 64 w zdalnym

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

W trybie mieszanym pracowały dziś 204 placówki oświatowe, a 64 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48,2 tys. placówek, działa normalnie – poinformowało w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzień wcześniej w trybie mieszanym pracowało 170 placówek oświatowych, a 61 w trybie zdalnym.

17.09.2020