Frekwencja w drugiej turze o godzinie 17 wyniosła 52,1 procent

Wybory Koronawirus

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane o frekwencji w drugiej turze na godz. 12 - 24,73 procent osób uprawnionych do udziału w wyborach. To więcej niż podczas pierwszej tury o około 100 tysięcy. Może to oznaczać jeszcze wyższą frekwencję niż 28 czerwca, kiedy finalnie wyniosła 64,51 procent. O 30 procent zwiększyła się też liczba chętnych do głosowania za granicą.

12.07.2020

Zdolność prawna a zdolność do czynności prawnej

Prawo cywilne

Kwestie te reguluje Kodeks cywilny. Zdolność prawną ma każdy człowiek począwszy od chwili urodzenia. Zdolność do czynności prawnych to możliwość zawierania umów, składania prawnie wiążących oświadczeń woli, zaciągania zobowiązań, rozporządzania swoim majątkiem. Pełną uzyskujemy wraz z pełnoletnością - czyli ukończeniem 18 lat lub zawarciem małżeństwa.

12.07.2020

KBW zachęca do społecznej kontroli wyborów, obserwatorzy działają w lokalach

Wybory

Nawet do końca pracy lokali wyborczych fundacje, stowarzyszenia i organizacje mogą wyznaczyć społecznych obserwatorów wyborów. Przebieg dnia głosowania kontrolują specjalnie przygotowane osoby. Punktują między innymi braki w wyszkoleniu członków komisji, postępowanie z pakietami korespondencyjnymi czy stemplowanie kart do głosowania.

12.07.2020

Samorząd walczy o wycofanie surowszych kar dla lekarzy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Naczelna Izba Lekarska domaga się uchylenia nowego przepisu zaostrzającego odpowiedzialność karną za błąd medyczny. 10 lipca br. samorząd lekarski przekazał do resortu sprawiedliwości swoje propozycje dotyczące kierunku oczekiwanych zmian w kodeksie karnym w celu powstania rządowej inicjatywy legislacyjnej ponownej nowelizacji kodeksu karnego.

12.07.2020

Trwa druga tura wyborów prezydenckich, lokale są czynne od 7 do 21, seniorzy bez kolejki

Wybory

Lokale wyborcze są czynne w niedzielę 12 lipca w godzinach od 7 do 21. W tym roku głosowanie odbywa się w reżimie sanitarnym, wyborcy są więc zobowiązani do przestrzegania specjalnych zasad postępowania. Muszą zachować odstęp od innych osób i zakryć usta i nos. Oprócz dowodu osobistego warto zabrać swój długopis. W drugiej turze wybrane grupy osób głosują bez kolejki.

12.07.2020

Cisza wyborcza jest łamana, nawet gdy lajkujemy

Wybory LegalTech

W sobotę w całym kraju doszło do około 140 incydentów łamania ciszy wyborczej. Większość z nich polegała na zrywaniu plakatów i umieszczaniu na nich obraźliwych wpisów - takie informacje płyną z Komendy Głównej Policji. Eksperci uznają, że polajkowanie wpisu w mediach społecznościowych też jest naruszeniem ciszy.

11.07.2020

Osłabienie roli rad adwokackich w Turcji

Prawnicy

Nowe prawo o adwokaturze, uchwalone przez turecki parlament zezwala na tworzenie niezależnych rad i stowarzyszeń w poszczególnych prowincjach bez konieczności wpasowywania ich w dotychczasową hierarchię rad adwokackich - zakłada ustawa uchwalona w sobotę, 11 lipca br.

11.07.2020

Zakończyło się doręczanie pakietów wyborczych

Wybory Koronawirus

Poczta Polska przypomina, że wyborcy, którzy głosują korespondencyjnie, a nie wrzucili pakietu do skrzynki pocztowej, w dzień wyborów 12 lipca br. mogą z nim przyjść do lokalu wyborczego i wrzucić do urny w Obwodowej Komisji. Około 80 proc. pakietów zostało doręczonych do skrzynek, a ok. 19 proc., zgodnie z dyspozycją umieszczoną na przesyłce - "do drzwi lokalu”.

11.07.2020

RPO popiera skargę konstytucyjną na przepisy o uldze meldunkowej

Domowe finanse PIT

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przepisy sprzed ponad 10 lat o podatkowej uldze meldunkowej były niekonstytucyjne, a obecne uznanie ich niekonstytucyjności będzie jedynym sposobem ochrony podatników, wobec których postępowania zostały zakończone niekorzystnie. I dlatego poparł skargę w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

11.07.2020

CERT Polska: Uwaga na oszustwa w internecie 

Prawo karne Nowe technologie RODO

Oszustwa, kradzież danych i wyłudzanie pieniędzy to najczęstsze incydenty w sieci, zgłoszone w 2019 roku do CERT Polska w NASK. Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że przestępcy na cel wzięli zwłaszcza profile na portalach społecznościowych. Specjalistów niepokoi również m.in. rosnąca liczba e-maili wywołujących fałszywe alarmy bombowe.

11.07.2020

Koronawirus zmusza adwokaturę do szukania nowych form uzupełniania kwalifikacji

Prawnicy Strefa aplikanta

Koronawirus utrudnia prowadzenie normalnych szkoleń, więc Naczelna Rada Adwokacka chce dać adwokatom dodatkowe możliwości zdobywania punktów. Będzie to możliwe również za czytanie specjalnych artykułów zamieszczanych na portalu miesięcznika "Palestra". Już teraz w zakładce „e-Palestra” prezentowane są też służące do tego wykłady wideo.

11.07.2020

Urażeni w kampanii wyborczej mogą ścigać trolli, pomijając tajemnicę telekomunikacyjną

Prawo karne Prawo cywilne RODO

W czasie kampanii wyborczej sympatycy kandydatów na prezydenta przerzucali się inwektywami w sieci, najczęściej anonimowo. Osoby dotknięte mową nienawiści mogą domagać się zadośćuczynienia w ramach ochrony dóbr osobistych, ale na przeszkodzie stoi tajemnica telekomunikacyjna. Skuteczniejsza - zdaniem prawników - jest droga karna, choć mniej elegancka.

11.07.2020

Wysyp czerwonych pasków to większe wydatki na stypendia

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W tym roku z powodu nauki zdalnej oceny na świadectwach były lepsze niż zwykle. Sypnęło też świadectwami z biało-czerwonym paskiem. Samorządy mają ustalone regulaminy odnośnie funduszy stypendialnych. Uczniów kwalifikujących się do wypłaty będzie więcej, więc dostaną mniej pieniędzy. Te nigdy nie były wielkie, ale to jednak kolejny wydatek ze szczupłej samorządowej kasy.

11.07.2020

Rządowy rejestr ma zapobiegać samobójstwom, ale budzi kontrowersje

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia planuje utworzyć rejestr osób dokonujących zamachu na własne życie. Tłumaczy, że w celach prewencyjnych. Pomysł wzbudza jednak kontrowersje, a niektórzy psychiatrzy uważają, że doprowadzi to stygmatyzacji społecznej osób, które próbowały odebrać sobie życie.

11.07.2020

Polski wymiar sprawiedliwości oceniany jako mniej niezależny niż średnio w UE 

Wymiar sprawiedliwości

Tylko 34 proc. badanych postrzega polski wymiar sprawiedliwości jako niezależny, a 55 proc. uważa, że sądy nie są niezależne - wynika z opublikowanego w piątek Eurobarometru. W skali całej Unii Europejskiej na niezależność sądownictwa od kilku lat wskazuje powyżej 50 proc. ankietowanych. Polska znajduje się pod tym względem na czwartym miejscu od końca w UE.

10.07.2020

RPO: Ochrona przedsiębiorców z branży turystycznej nie kosztem konsumentów

Rynek i konsument Finanse

Rażącym naruszeniem praw konsumentów jest przepis dający przedsiębiorcom turystycznym pół roku na zwrot pieniędzy wpłaconych przez ludzi na imprezę odwołaną z powodu epidemii. To także przerzucenie na konsumentów ciężaru kryzysu branży turystycznej w okresie epidemii - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

10.07.2020

W październiku mięso będzie znakowane flagą kraju pochodzenia

Rynek i konsument

O 30 września br. obowiązywać zaczną przepisy nakładające obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu. To uzupełnienie regulacji sprzed trzech lat, która wprowadziła obowiązek udostępniana konsumentom informacji słownej w obiektach handlowych na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu.

10.07.2020

W konkursie na profesora uczelni decydujący dorobek, a nie stopień

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zawiera przepisy, które pozwalają, by profesorem uczelni został doktor. Tymczasem szkoły wyższe rzadko korzystają z takiej możliwości i eliminują doktorów przy naborze, wymagając, by osoba kandydująca na profesora uczelni miała habilitację.

10.07.2020

Starostwa chcą uregulowania zasad cofania uprawnień do kierowania pojazdami

Samorząd terytorialny Transport

Wciąż są wątpliwości, jak postępować przy cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku orzeczenia zakazu w wyroku sądu karnego – uważa Związek Powiatów Polskich i postuluje zmianę przepisu Kodeksu karnego wykonawczego lub rozporządzenia ministra.

10.07.2020

Kolejne polskie uczelnie w sieci Uniwersytetów Europejskich

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytety Europejskie to rodzaj ponadnarodowego sojuszu instytucji szkolnictwa wyższego z całej Unii Europejskiej. Status Uniwersytetu Europejskiego zyskują teraz konsorcja, w których skład wchodzi AGH z Krakowa oraz Politechnika Warszawska, Poznańska, Śląska i Uniwersytet Śląski.

10.07.2020