Umowa deweloperska nie zwolni z podatku po sprzedaży mieszkania

Domowe finanse PIT

Aby nie płacić podatku dochodowego po sprzedaży mieszkania, zarobione pieniądze trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Są na to trzy lata. Skarbówka potwierdza, że samo podpisanie w tym czasie umowy deweloperskiej to za mało. Prawo do zwolnienia daje dopiero uzyskanie pełnego prawa własności.

10.11.2020

Lekarze kierowani do walki z pandemią muszą porzucać pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze rodzinni, prowadzący samodzielnie praktyki, są oddelegowani przez wojewodów do zwalczania epidemii. Resort zdrowia nie wskazuje jednak, jak mają oni zapewnić funkcjonowanie przychodni podczas nieobecności i kto ma się zająć ich pozostawionymi pacjentami. Nie wiadomo też, czy to oni sami mają zapewnić zastępstwa.

10.11.2020

Maszeruj albo nie - dualizm prawny utrudnia interpretację, ale Marsz Niepodległości jest zakazany

Prawo karne Samorząd terytorialny Wydarzenia Koronawirus

Zgodnie z rozporządzeniem covidowym Marsz Niepodległości jest zakazany. Mimo że prawo chroni zgromadzenia, w pandemii nie może spotykać się więcej niż 5 osób. Na nic też zdadzą się ewentualne próby wykreowania spontaniczności wydarzenia, bo Marsz Niepodległości jest cykliczny, a informacje o nim od dawna krążą w mediach i sieci.

10.11.2020

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy, ale ZUS interpretacją ogranicza jego stosowanie

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Poprawmy prawo

Rodzice dzieci, którzy bojąc się o zdrowie swoich pociech, nie poślą ich do żłobka czy przedszkola, nie mają prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jeśli placówka działa i może je przyjąć. Przepisy się nie zmieniły, ale zmieniła się ich interpretacja przez ZUS. Zdaniem ekspertów, takie podejście nie ma podstaw w przepisach. Wracają też problemy z podstawą prawną do wypłaty zasiłku.

10.11.2020

Jacek Kudła wyróżniony w Konkursie im. prof. Tadeusza Hanauska

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Jacek Kudła, ekspert w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych, biegły sądowy, a także autor wielu komentarzy i opinii dla Prawo.pl i Wolters Kluwer został wyróżniony w Konkursie im. Prof. Tadeusza Hanauska na Pracę Roku z Dziedziny Kryminalistyki. Nagrodzona praca "System czynności operacyjno – rozpoznawczych w Rzeczypospolitej Polskiej" składa się z 54 komentarzy.

09.11.2020

Morawiecki: Szczepionka na koronawirusa będzie dla chętnych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w pierwszej kolejności dla seniorów i medyków. Nie będzie jednak obowiązkowa. Umowa na dostawę szczepionek ma zostać podpisana w środę – zapowiedział na poniedziałkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

09.11.2020

RPO: Ceny śmieci rosną gwałtownie i niezgodnie z Konstytucją

Samorząd terytorialny

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra środowiska i klimatu Michała Kurtykię, z pytaniem, jak przeciwdziała podwyżkom opłat za wywóz śmieci. Po zbadaniu uchwał rad gmin RPO uznał, że są przyjęte z naruszeniem konstytucyjnej zasady równości podatkowej i prawa unijnego.

09.11.2020

Trybunał odkłada rozpatrzenie pytań o kadencję RPO

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 2 grudnia br. przełożył, zaplanowaną na 19 listopada rozprawę w sprawie ustawowego przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego RPO. Przyczyn tej decyzji nie podano.

09.11.2020

Bezpłatne wsparcie prawników dla firm z pośrednictwem gminy

Samorząd terytorialny Prawnicy Małe i średnie firmy Koronawirus

Prawnicy pro bono mogą pomóc przedsiębiorcom w interpretacji zmienianych przepisów, wesprą w napisaniu wniosków do ZUS czy o uzyskanie świadczeń pomocowych od państwa. Wiele samorządów włącza się w pomoc w przetrwaniu lokalnych firm, bo to one dają miejsca pracy mieszkańcom i przynoszą największe przychody.

09.11.2020

Sądy pracują na jedną zmianę albo rotacyjnie i trochę zdalnie

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W związku z bardzo wysoką liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce, Ministerstwo Sprawiedliwości zaleciło sądom przechodzenie na pracę dwuzmianową, by ograniczyć w ten sposób ryzyko zarażenia. Sądy zareagowały różnie - np. w Tarnobrzegu i okręgu zielonogórskim częściowo zastosowały się do zalecenia, ale w okręgach kaliskim i olsztyńskim nadal pracują na dotychczasowych zasadach.

09.11.2020

Kancelaria DZP pomaga w Gdyni przy największej w Polsce inwestycji publiczno-prywatnej

Prawnicy Rynek

Realizowany przez Port Gdynia w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego projekt „Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia” jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. 5 listopada 2020 r. opublikowano ogłoszenie o zamówieniu, rozpoczynając formalnie postępowanie na wybór partnera prywatnego. Pomoc prawną świadczy w tym kancelaria DZP.

09.11.2020

Zajęcia dla dzieci medyków z zachowaniem zasad sanitarnych

Szkoły organizują opiekę dzieciom medyków i innych osób, które bezpośrednio walczą z epidemią COVID-19. Zajęcia opiekuńcze organizowane są z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych. Zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół.

09.11.2020

Nie będzie szlabanów na państwowych autostradach

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Administracja publiczna

Resort finansów przygotowuje zmiany w systemie opłat za przejazd autostradami. Już od 2021 roku na państwowych odcinkach dróg płatnych ma działać jeden system poboru opłat e-Toll. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Wrocław – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 roku.

09.11.2020

Rada Przedsiębiorczości apeluje o przestrzeganie rygorów sanitarnych, aby zapobiec lockdownowi

Prawo pracy Koronawirus

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości apelują o restrykcyjne przestrzeganie rygorów sanitarnych w miejscach pracy, co pozwoli uchronić nas przed zamknięciem gospodarki. Ma to związek z dramatyczną sytuacją epidemiczną w Polsce i rosnącą liczbą zgonów z powodu COVID-19. Za ten apel podziękował w poniedziałek wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

09.11.2020

Rzecznik MŚP i przedsiębiorcy proszą premiera o poparcie 10 propozycji zmian systemowych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Reforma ZUS dla przedsiębiorców, regionalizacja płacy minimalnej, wprowadzenie zakazu nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących - to tylko niektóre z 10 propozycji zmian systemowych, których oczekują środowiska biznesowe.

09.11.2020

Pacjenci korzystający z wentylacji domowej domagają się stanowiska MZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Komitet założycielski Stowarzyszenia Pacjentów na rzecz Wentylacji Domowej JEDNYM TCHEM! apeluje o poprawę jakości i dostępu do wentylacji domowej. Ze względu na nierozliczone kontrakty świadczeniodawców z NFZ, chorzy obawiają się, że będą zmuszeni do powrotu na oddziały szpitalne, gdzie obecnie brakuje łóżek i respiratorów.

09.11.2020

UOKiK wszczyna kolejne postępowania w sprawie zatorów płatniczych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prezes UOKiK wszczął 21 kolejnych postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą nie płacić na czas swoim kontrahentom. Łącznie prowadzone są już 72 postępowania w sprawach zatorów płatniczych. Jak podkreśla Urząd, poprawa płynności finansowej mikro, małych i średnich przedsiębiorców jest szczególnie ważna w czasie drugiej fali pandemii.

09.11.2020

Polski Fundusz Rozwoju ruszył z kontrolami firm

CIT PIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął już pierwsze czynności zmierzające do kontroli udzielonego wsparcia. Powstał specjalny algorytm mający pomóc w wytypowaniu przedsiębiorstw wymagających weryfikacji. Pierwsze ponad 100 firm zostało już wytypowanych, a kolejne cztery tysiące przedsiębiorstw znalazło się na wstępnej liście do kontroli – piszą eksperci KPMG w Polsce.

09.11.2020

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych po raz pierwszy online

Ordynacja Doradca podatkowy

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych odbył się w pełni w formule online. 173 delegatów dokonało zmian w statucie Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Było to możliwe dzięki cyfrowym narzędziom, które wdrożyła KIDP w ostatnich latach oraz przepisom ustawy antycovidowej, które dały samorządowi taką możliwość.

09.11.2020