Rozliczenie CIT już na nowych drukach

CIT

Resort finansów przypomina, że zostały wprowadzone nowe wzory formularzy dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych. Nowe druki obowiązują od 1 grudnia 2019 roku. Stosuje się je do osiągniętych dochodów, uzyskanych przychodów i poniesionych strat od 1 stycznia 2019 roku.

03.12.2019

Zmieniają się przepisy o ofertach publicznych spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Od soboty obowiązują zmiany zasad publikowania prospektów emisyjnych, a także przepisy wzmacniające nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad ofertami publicznymi papierów wartościowych oraz mające zachęcić akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania.

30.11.2019

Umowy z zarządami spółek giełdowych będą (prawie) jawne

Spółki

Do końca czerwca 2020 roku walne zgromadzenia spółek giełdowych muszą przyjąć politykę wynagrodzeń. Każdy będzie miał do niej wgląd. To na ich podstawie będą wypłacane pensje członków zarządów i rad nadzorczych. Trzeba dostosować umowy do nowych regulacji - w przeciwnym razie grozi grzywna lub sprawa w sądzie.

29.11.2019

Od nowego roku brak zapłaty zmusi do korygowania rozliczeń podatkowych

CIT PIT

W styczniu 2020 roku wrócimy do rozwiązań częściowo obowiązujących w latach 2013-2015. Brak płatności za fakturę będzie skutkował koniecznością korekty dochodu. Z nowego rozwiązania skorzystają wierzyciele, stracą na nim dłużnicy – wszyscy jednak będą mieli dużo dodatkowych obowiązków.

27.11.2019

Podatek od dużego handlu nadal odroczony

CIT

Rząd zdecydował we wtorek o przedłużeniu zawieszenia stosowania podatku od sprzedaży detalicznej o kolejne pół roku. Ma to związek z oczekiwaniem na ostateczne rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE sporu Polski i Komisji Europejskiej w tej sprawie. Według zapowiedzi TSUE, zapadnie ono za mniej więcej 10 do 12 miesięcy.

26.11.2019

Nowe progi unijne w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Od 1 stycznia 2020 r. obniży się wysokość tzw. progów unijnych oraz średni kurs złotego dla zamówień publicznych. Ministerstwo Rozwoju przygotowało już projekt w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów dla których ogłoszenie trzeba opublikować w unijnym dzienniku.

22.11.2019

Resort środowiska będzie Ministerstwem Klimatu

Ministerstwo Środowiska zmieniło nazwę na Ministerstwo Klimatu. Na jego czele stoi Michał Kurtyka, a zakres zadań obejmuje m.in. nadzór nad instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska oraz gospodarką odpadami. Będzie jednak ministerstwo środowiska, ale zakres jego zadań jest jeszcze w trakcie uzgodnień.

21.11.2019

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej powołane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zarządzenie środkami z funduszy unijnych z budżetu polityki spójności - to m.in cele nowego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W czwartek opublikowane zostało w dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów powołujące ten resort i przydzielające mu zadania.

21.11.2019

Za nielegalną adopcję grozi nawet pięć lat więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - tyle od środy grozi rodzicom, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie. Tak samo jest w przypadku osób, które zdecydują się na taką adopcje. Z szacunków ekspertów wynika, że rocznie w Polsce, nielegalnie adoptowanych jest nawet kilka tysięcy dzieci.

20.11.2019

Premier podzielił działy między nowe ministerstwa

Administracja publiczna

Minister do spraw europejskich będzie koordynował relacje rządu z Unią Europejską, szef resortu aktywów państwa będzie nadzorował większość spółek należących do Skarbu Państwa, a dwaj ministrowie od środowiska mają między siebie podzielić zadania należące do działu administracji "środowisko". Takie podziału zadań dokonał premier w ogłoszonym 19 listopada rozporządzeniu.

19.11.2019

W 2020 roku opłata paliwowa będzie o 4 proc. wyższa

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Administracja publiczna

Z opublikowanego właśnie w Monitorze Polskim obwieszczenia ministra infrastruktury wynika, że na przyszły rok przewidziano wzrost stawek opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz. Zmiana ta wpłynie na wzrost cen detalicznych tych paliw.

18.11.2019

Jazda na suwak i korytarze życia od 6 grudnia

Prawo karne Administracja publiczna

Od 6 grudnia 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. 14 listopada 2019 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzająca te zmiany.

15.11.2019

Nowa ustawa o wsparciu armatorów śródlądowych już obowiązuje

Prawo gospodarcze

Nie będzie już dopłat do kredytów czy złomowania statków, a także promocy dla armatorów w trudnej sytuacji ekonomicznej. Od dziś mogą się oni starać o kredyty preferencyjne, ich częściowe umorzenie oraz refinansowanie zakupu wyposażenia statków, także pasażerskich.

09.11.2019

Zmiana ustawy usunie problem niezgodności danych w rejestrach państwowych

Administracja publiczna

Stworzenie podstaw do działania systemu rejestrów państwowych i obowiązek weryfikacji wprowadzonych danych ze zgromadzonymi w rejestrze PESEL - przewiduje ustawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wprowadza też funkcjonowanie rejestru danych kontaktowych osób fizycznych i pozwala na pobranie e-odpisu aktu stanu cywilnego.

07.11.2019

Koniec z fikcją doręczeń. Pozew do rąk własnych dostarczy komornik

Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od dziś nowelizacja postępowania cywilnego wprowadza wiele rewolucyjnych zmian - jedna z nich znosi fikcję doręczeń. Gdy pozwany po dwukrotnym awizo nie odbierze listu z sądu, jego doręczeniem zajmie się komornik. Będzie mógł wręczyć pismo, nawet gdy jego odbiorca przebywa pod innym adresem, niż wskazany w pozwie.

07.11.2019

Zarządzanie rozwojem kraju będzie prostsze i bardziej spójne

Administracja publiczna

Wzmocnienie zarządzania rozwojem Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym to główny cel projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, którą przyjął rząd. Wprowadza nowy system dokumentów strategicznych – przygotowywane na trzech poziomach zarządzania będą ze sobą powiązane i spójne.

06.11.2019

VAT na e-booki i e-prasę niższy, ale na czasopisma specjalistyczne już nie

VAT

Od 1 listopada obowiązują nowe zasady opodatkowania książek i czasopism elektronicznych. Resortowi finansów zależało na uporządkowaniu i obniżeniu stawek VAT. Nie wszystkie problemy udało się jednak rozwiązać. Niejasne jest opodatkowanie audiobooków. Od czasopism specjalistycznych trzeba natomiast płacić wyższą, 8-proc. daninę.

06.11.2019

Ustawa zakazująca sprowadzania nieekologicznych kotłów podpisana przez prezydenta

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Przewiduje też administracyjne kary pieniężne za jego naruszenie, które wyniosą od 10 tysięcy złotych.

05.11.2019

Subwencja w 2023 r. wyższa o 14,2 proc.

Finansowanie oświaty

Resort edukacji przygotował projekt podziału subwencji oświatowej na 2023 - standard finansowy A wzrośnie o ok. 14,2 proc. Zmiany dotyczyć będą wag dla domów wczasów dziecięcych, szkół muzycznych oraz szkół branżowych. Zoptymalizowane ma też zostać finansowanie niepublicznych szkół policealnych i liceów ogólnokształcących dla dorosłych.

02.11.2019