Język portugalski na razie nie wróci na maturę

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Choć język portugalski należy do najbardziej popularnych języków na świecie, ministerstwo edukacji narodowej nie planuje przywrócenia go jako języka obcego na egzaminie maturalnym. Zdaniem MEN, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dyrektorzy szkół wprowadzili go do programu nauczania.
Robert Horbaczewski
20.06.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Od kilku dni jesteśmy świadkami ataków na osoby LGBT+. Osoby LGBT+ są także wśród nas - pracowników i studentów polskich uczelni. Obraźliwe słowa, padające pod ich adresem, odbierające im poczucie godności, godzą w całą wspólnotę akademicką, czego stanowczo nie akceptujemy - napisano w stanowisku prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Monika Sewastianowicz
18.06.2020
Kolegium Elektorów UW wybrało rektora uniwersytetu na kadencję 2020-2024. Funkcję rektora przez kolejne 4 lata będzie sprawował prof. Alojzy Z. Nowak, który otrzymał 208 głosów elektorskich. W wyborach kandydowały 3 osoby – oprócz prof. Nowaka, także prof. Paweł Strzelecki oraz prof. Andrzej Tarlecki.
Monika Sewastianowicz
18.06.2020
Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało rekomendacje dotyczące praktyk zawodowych na studiach. Proponuje m.in. przedłużenie realizacji obowiązku praktyk na kolejny rok akademicki tym studentom, którzy nie kończą studiów w aktualnym semestrze oraz alternatywne możliwości zaliczenia obowiązkowych praktyk.
Agnieszka Matłacz
18.06.2020
Szkolnictwo wyższe
Minister nauki i szkolnictwa wyższego wybrał stypendystów spośród 1793 wnioskodawców. Stypendium może być przyznane młodym naukowcom, którzy w dniu podjęcia decyzji o przyznaniu stypendium, tj. 15 czerwca 2020 r., posiadali status młodego naukowca.
Monika Sewastianowicz
17.06.2020
Szkolnictwo wyższe
Nie wszystkie zajęcia można zrealizować w formie zdalnej - wiele wymaga korzystania ze specjalistycznego sprzętu i pomieszczeń. Z problemem borykają się w szczególności uczelnie artystyczne, politechniki, czy uniwersytety medyczne. Jedno z ostatnich rozporządzeń umożliwia jednak odbycie ćwiczeń na uczelni.
Monika Sewastianowicz
17.06.2020
Szkolnictwo wyższe
Reguły ewaluacji powinny być znane przed rozpoczęciem okresu ewaluacji. Jeżeli pewne kryteria będą znane pod koniec okresu ewaluacji, albo nawet po, to łatwo będzie o przypadkową ocenę. A przypomnę, że ona decyduje o kategorii, a ta z kolei ma wpływ na pieniądze, uprawnienia - mówi dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Monika Sewastianowicz
17.06.2020
Szkolnictwo wyższe
Przepisy o Lekarskim Egzaminie Weryfikacyjnym, który będą zdawać lekarze spoza krajów Unii Europejskiej, chcący praktykować w Polsce są wadliwie skonstruowane, gdyż ograniczają dostęp do pytań z tych egzaminów na 5 lat. Usunięcie takiego ograniczenia wobec polskich lekarzy nakazał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Nowosielska
16.06.2020
Zawody medyczne
Epidemia nie zatrzymuje studentów i naukowców. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej odnotowała rekordowe zainteresowanie programami wymiany studenckiej. W niektórych programach zgłoszeń było kilka razy więcej niż w poprzednim roku.
Agnieszka Matłacz
15.06.2020
Dla studenta
W tym roku 15 polskich uczelni znalazło się w prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni świata - QS World University Ranking . Na najwyższej pozycji - 321 - znalazł się Uniwersytet Warszawski. Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany na 326. miejscu, a Politechnika Warszawska - w tym roku znalazła się w dziesiątce między 511 a 520 miejscem.
Krzysztof Sobczak
12.06.2020
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Rzecznik Praw Obywatelskich zaprasza studentów prawa III, IV, V roku studiów na 3-tygodniowe bezpłatne praktyki wakacyjne w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Praktyki zostaną zorganizowane w lipcu i sierpniu w dwóch turnusach. W każdym z nich udział weźmie około 15 praktykantów. Termin nadsyłania zgłoszeń: 17 czerwca 2020 r.
Monika Sewastianowicz
09.06.2020
Szkolnictwo wyższe
Celem programu jest wsparcie zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, głównie w zakresie komercjalizacji. Nabór wniosków w ramach programu trwa do dnia 26 czerwca 2020 r. Wysokość środków finansowych dla jednego wnioskodawcy nie może przekroczyć 1,1 mln zł.
Monika Sewastianowicz
08.06.2020
Mam nadzieję, że następny rok akademicki rozpoczniemy od tradycyjnej inauguracji 1 października, w takiej formie, do jakiej się przyzwyczailiśmy, ale musimy być też przygotowani na to, że sytuacja epidemiologiczna może się zmienić także na niekorzyść - mówi prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Dopuszcza możliwość kontynuowania niektórych zajęć w formie zdalnej.
Monika Sewastianowicz
05.06.2020
Szkolnictwo wyższe
Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także niektóre uczelnie protestują przeciwko wielogodzinnym przesłuchaniom studentów Uniwersytetu Śląskiego, którzy poskarżyli się uczelni na treści głoszone przez jedną z wykładowczyń uczelni. Prokuratura sprawdza, czy podczas postępowania dyscyplinarnego nie doszło do popełnienia przestępstwa.
Monika Sewastianowicz
03.06.2020
Dla studenta
Trwa rekrutacja na studia, część uczelni chce pomóc kandydatom, którzy boją się narazić na zakażenie COVID-19. Oprócz tradycyjnych biur otwierają możliwość przesłania dokumentów przez paczkomat, co można zrobić całkowicie bezdotykowo. Uczelnie podkreślają, że proces rekrutacji prowadzony jest w tym roku z zapewnieniem warunków bezpieczeństwa.
Monika Sewastianowicz
02.06.2020
Szkolnictwo wyższe
Epidemia koronawirusa odbiła się na finansach uczelni, dlatego w tym roku dostaną one podwyższoną subwencję. MNiSW zdecydowało o zwiększeniu subwencji dla 9 uczelni badawczych, 50 uczelni akademickich, 34 uczelni zawodowych i 6 uczelni prowadzonych przez kościoły, związki wyznaniowe i finansowanych z budżetu państwa.
Monika Sewastianowicz
02.06.2020
Szkolnictwo wyższe
Do końca roku akademickiego uczelnie mogą prowadzić zajęcia zdalne, ale specyfika niektórych z nich sprawia, że nie da się ich przeprowadzić w takiej formie. Dlatego część uczelni przywraca wybrane zajęcia stacjonarne, ale w szczególnym reżimie sanitarnym.
Agnieszka Matłacz
29.05.2020
Dla studenta
Uczelnie publiczne, i samorządy będą wyłączone spod przepisów, które umożliwiają czasowe ograniczanie pensji w budżetówce - zakłada rządowa autopoprawka do projektu tzw. Tarczy 4, która ma wprowadzić dodatkowe narzędzia zapobiegania kryzysowi związanemu z epidemią.
Monika Sewastianowicz
27.05.2020
Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe
Do końca roku akademickiego uczelnie będą pracować zdalnie - przypomina wiceminister nauki Anna Budzanowska w liście do rektorów. Dodaje jednak, że część zajęć może odbywać się na miejscu - chodzi m.in. o uczelnie artystyczne albo prowadzące zajęcia w laboratorium.
Monika Sewastianowicz
27.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Recenzje, umowy i raporty z realizacji zadań finansowanych ze środków na naukę stanowią tajemnicę przedsiębiorstw. Oznacza to wpisanie ich w politykę państwa o szczególnym znaczeniu dla postępu cywilizacyjnego, rozwoju gospodarczego i kulturalnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.05.2020
Szkolnictwo wyższe Ochrona konkurencji
MEN zmienił harmonogramy matur, co trzeba uwzględnić w terminach rekrutacji na wyższe uczelnie. Uczelnia publiczna może dokonać zmiany zasad przyjmowania na studia rozpoczynające się w roku akademickim 2020/2021 laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego, a także laureatów konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich.
Monika Sewastianowicz
22.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało rozporządzenie, które ogranicza funkcjonowanie uczelni artystycznych do 30 września. Większość zajęć nadal prowadzona będzie zdalnie, choć część można będzie organizować na uczelni. Decyzję podejmował będzie rektor.
Monika Sewastianowicz
21.05.2020
Większość uczelni będzie pracować zdalnie do końca tego roku akademickiego. Studenci częściowo wrócą na zajęcia praktyczne - na uczelniach artystycznych oraz tam, gdzie wymaga tego organizacja laboratoriów. Póki co zajęcia zawieszone są do końca maja.
Monika Sewastianowicz
20.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Procedury nadawania stopni naukowych i tytułu ze względu na jego przedmiot - nie da się ująć bezwzględnie w ramy czystego postępowania administracyjnego z pełnią praw procesowych strony. Nie można zakwestionować opinii recenzenta, jeżeli ta opinia spełnia wymagania przewidziane prawem - wyjaśnia prof. Jan Tarno, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Zajęcia seminaryjne prowadzone są na obszarze izby notarialnej, w formie konwersatoriów, seminariów i ćwiczeń, przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających obustronną komunikację na odległość między prowadzącym a uczestnikami - czytamy w opublikowanym 19 maja br. rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w sprawie organizacji i przebiegu aplikacji notarialnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.05.2020
Prawnicy Strefa aplikanta
Uniwersytet Opolski i Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa osiągnęły porozumienie i dojdzie do konsolidacji obu uczelni. PMWSZ wraz z istniejącym Wydziałem Lekarskim UO będzie funkcjonować jako Collegium Medicum. Koncepcja konsolidacji została po raz pierwszy ogłoszona w styczniu 2015 r. uchwałami senatów obu uczelni.
Monika Sewastianowicz
19.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Po 25 maja działalność uczelni będzie nadal ograniczona, choć zmieni się zakres tych ograniczeń – zapowiedziało we wtorek ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. I poinformowało o planowanym wydaniu rozporządzenia określającego zasady działania na okres do 30 września br.
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
Szkolnictwo wyższe
W związku z obowiązującymi wciąż ograniczeniami wynikającymi z epidemii koronawirusa, nie trzeba osobiście przedłużać ważności legitymacji. Legitymacje studenckie i legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne, bez konieczności potwierdzania ich ważności - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Krzysztof Sobczak
19.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Resort sprawiedliwości chce obniżyć opłaty za egzaminy wstępne na aplikacje. Według rzecznika praw obywatelskich to krok w dobrą stronę, choć wciąż krok za mały. Według RPO nie należy się obawiać, że doprowadzi to do obniżenia dochodów Skarbu Państwa, bo niższe opłaty to większa liczba chętnych.
Monika Sewastianowicz
15.05.2020
Strefa aplikanta Dla studenta
Studia na uczelniach artystycznych w znacznej mierze opierają się na kształceniu indywidualnym w relacji mistrz-uczeń - stwierdza resort kultury w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, które pozwoli na prowadzenie niektórych zajęć na tych uczelniach w formie stacjonarnej.
Monika Sewastianowicz
14.05.2020
Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl