Prawo.pl
Są obawy, że po powstaniu centrów usług społecznych pracę mogą stracić pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Wątpliwości związane są też z tym, że ośrodek utworzony dla kilku gmin utrudni dostęp dla części mieszkańców, bo będą mieli dalej. Zwolennicy podkreślają jednak, że nowe podmioty poprawią dostęp do usług społecznych i ich lepszą koordynację.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.12.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Wielu wyborców niepełnosprawnych z przyczyn obiektywnych nie może głosować. Problem absencji przymusowej przy urnach wyborczych może dotyczyć nawet 2 milionów osób. Należy dyskutować na temat zmian w prawie, by jak najpełniej umożliwić wszystkim zainteresowanym oddawanie głosu – wskazuje dr hab. Maciej Borski.
Aleksandra Partyk
24.12.2019
Administracja publiczna Wybory
Przy legalizacji istotne jest, aby wykonana samowola budowlana nie naruszała ładu przestrzennego. Wydając zaświadczenie o jej zgodności z ustaleniami miejscowego planu konieczne jest jednoznaczne określenie wykonanych robót i poddanie ich ocenie w trybie przepisów prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
24.12.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Wybory do Sejmu i Senatu z 13 października 2019 roku są ważne - uznała w poniedziałek w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. A prezes Izby Joanna Lemańska podziękowała m.in. wszystkim sędziom PKW i uczestnikom procesu wyborczego za zaangażowanie w sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów.
Krzysztof Sobczak
23.12.2019
Wybory
Rząd przyjął trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2020-2022. Od kilku lat limit mianowań rośnie, ale urzędników wciąż brakuje. W tym roku akty mianowania odebrało 415 osób, natomiast w 2020 przyjętych może zostać 490 osób.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.12.2019
Administracja publiczna
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych o kontrolę uchwał śmieciowych. Powodem jest znaczny wzrost cen odbioru odpadów komunalnych. Zdaniem resortu uchwały gmin budzą wątpliwości.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.12.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Prezydent podpisał zmianę ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Dzięki niej pasażerowie zachowają do końca 2020 roku ulgi u wszystkich przewoźników, bez względu na to, czy podpiszą oni umowę z samorządem. Przedłużony został też okres obowiązywania zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów autobusowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.12.2019
Samorząd terytorialny
Od Nowego Roku ewidencja w Bazie Danych o Odpadach będzie obowiązkowa. Posłowie PiS obiecują przygotować projekt, który pozwoli ewidencjonować odpady równocześnie w formie papierowej, ale dopiero w styczniu. Tymczasem przedsiębiorcy z niepokojem oczekują na 1 stycznia i zastanawiają się, czy baza ruszy.
Jolanta Ojczyk
23.12.2019
Środowisko

Nadregulacja i brak koncepcji - główne grzechy polskiej legislacji

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy
Brak konsultacji, tajne projekty, wrzutki poselskie, bardzo szybkie prace legislacyjne, a do tego nadregulacja i niestabilność prawa, a przede wszystkim brak koncepcji przy tworzeniu aktu prawnego - to największe grzechy systemu stanowienia prawa w Polsce. Ich wykaz i analizę opublikowała właśnie w swoim raporcie organizacja Pracodawcy RP.
Krzysztof Sobczak
22.12.2019
Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy
Nie można odmówić udzielenia pozwolenia na budowę z powodu braku precyzji czy niejasności ustaleń miejscowego planu. Negatywna dla wnioskodawcy decyzja może zostać wydana wyłącznie, gdy inwestycja jest w sposób oczywisty niezgodna z przepisami, w tym z miejscowym planem.
Dorian Lesner
21.12.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Kłusownictwo ma się dobrze. Nasiliło się przed świętami, a sprzyja temu łagodna zima. Tymczasem wykrywalność takich przestępstw jest wciąż niska, a techniki kłusowników coraz lepsze. A gdy już kłusownik zostanie wykryty, rzadko wymierzana jest mu surowa kara. Jednak za pozyskane mięso musi zapłacić - w przypadku łosia to kwota 14 tys. złotych.
Robert Horbaczewski
21.12.2019
Prawo karne Środowisko
Sejm wybrał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej, którzy są wybierani przez polityków. Umożliwiła to zmiana ustawy Kodeks Wyborczy, który wszedł w życie w styczniu 2018 r. Są to prof. dr Zbigniew Cieślak sędzia TK w stanie spoczynku, Dariusz Lasocki, Arkadiusz Pikulik, dr hab. Ryszard Balicki, dr Konrad Składowski, dr Liwiusz Laska i Maciej Miłosz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.12.2019
Wybory
Popioły wytwarzane w paleniskach domowych nie posiadają kodu, dzięki któremu można byłoby je zagospodarować, a nie składować, co sporo kosztuje. A według szacunków takich odpadów wytwarza się ok. 2 mln ton rocznie. Przez lukę w prawie nie można ich też ewidencjonować. Resort klimatu każe czekać na regulacje, a płacą mieszkańcy.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.12.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Ministerstwo Rozwoju poinformowało w czwartek, że bez względu na czas wydania zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności, będzie można skorzystać z bonifikaty od opłaty jednorazowej. Wydane w 2020 roku i w latach następnych zaświadczenia będą miały pełną moc prawną – wyjaśnia resort.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.12.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo

Czauderna: Ryczałtowe wynagrodzenie nie przeszkadza w sprawnym zarządzaniu szpitalem

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W naszym systemie część świadczeń medycznych jest oszacowana poniżej lub powyżej kosztów ich wykonania. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem tych wycen do rzeczywistych kosztów ich realizacji. Poprawa symulacji kosztów świadczeń powinna polepszyć sytuację finansową szpitali - podkreśla prof. Piotr Czauderna, były prezes Agencji Badań Medycznych
Katarzyna Nowosielska
19.12.2019
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Raport z badania skutków wprowadzenia Korpusu Urzędników Wyborczych ukazuje, że wprowadzony w 2018 roku do administracji wyborczej podmiot wprowadził chaos w organizację wyborów w gminach. Miały poczucie, że odebrano im kompetencje, ale nie jest to słuszne. Gminy wciąż odpowiadają za organizację wyborów.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.12.2019
Wybory
Jeśli posiadacz zależny czyni starania o wydzierżawienie gruntu przy i pod lokalem służbowym, to może oznaczać, że dążył on do posiadania samoistnego - taki jest sens postanowienia Sądu Najwyższego. Zdaniem SN ten aspekt sprawy może wpłynąć na stwierdzenie zasiedzenia na rzecz jego córki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.12.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna
Parlament Europejski w Strasburgu w głosowaniu w środę przyjął rezolucję potępiającą dyskryminację i mowę nienawiści wobec osób LGBTI w Unii Europejskiej. Skrytykował też Polskę, gdzie stanowiska o"powstrzymaniu ideologii LGBTI" przyjęło już ponad 80 samorządów. Fala ruszyła po podpisaniu przez warszawski ratusz deklaracji LGBT.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
18.12.2019
Samorząd terytorialny Prawo europejskie
Senat przyjął nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, która ma umożliwić dalsze dopłaty do ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Dzięki niej w przyszłym roku ważne będą też zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów autobusowych. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
18.12.2019
Finanse publiczne

Minister chce wyższych kar za ataki na funkcjonariuszy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Minister spraw wewnętrznych i administracji proponuje zaostrzenie kar za przestępstwo wobec funkcjonariusza. Ma być też utworzony specjalny fundusz m.in. na rzecz poszkodowanych na służbie, na który złożą się świadczenia wpłacane przez tych, którzy dopuszczą się przestępstwa wobec pełniącego służbę.
Krzysztof Sobczak
18.12.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Zmiany dotyczące powoływania Państwowej Komisji Wyborczej mogą osłabić zaufanie wyborców do procesu wyborczego – uważają eksperci. Dotychczasowy model sędziowski był uznawany za zabezpieczający profesjonalizm tego organu, jego bezstronność i apolityczność. Teraz mogą w nim znaleźć się politycy.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.12.2019
Wybory
Nadal wiele miast nie wydało zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność i na pewno nie zdąży do końca roku. Mieszkańcy, którzy ich nie dostali, boją się, że stracą bonifikaty. Niepotrzebnie - ustawowy termin na poświadczenie własności mija dopiero z końcem lutego.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.12.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Zgodnie z przepisami kwestie ważność wyborów do Sejmu i Senatu z 13 października br. oceni Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Do tej pory wpłynęło 278 protestów wyborczych - 10 zostało uznanych za zasadne, lecz stwierdzono, że nieprawidłowości nie miały wpływu na wynik.
Patrycja Rojek-Socha
17.12.2019
Samorząd terytorialny

Fundusz termomodernizacji wesprze ochronę powietrza

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Z Funduszu Termomodernizacji i Remontów będzie można dofinansować działania związane z poprawą bezpieczeństwa użytkowania budynków z tzw. wielkiej płyty. Wsparcie w formie premii remontowej będzie udzielane gminom na przedsięwzięcia remontowe połączone z termomodernizacją. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.12.2019
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Rada Ministrów przyjęła we wtorek 17 grudnia br. projekt ustawy zmieniający prawo geodezyjne i kartograficzne, który ma sprawić, że informacje w ewidencji gruntów mają być aktualizowane z urzędu, a dane w Geoportalu łatwiej dostępne.
Jolanta Ojczyk
17.12.2019
Budownictwo
Monitoringiem musi być objęte każde miejsce składowania odpadów. Kamery muszą rejestrować co się dzieje w zasięgu 5 metrów od miejsca składowania odpadów. Tak wynika z wchodzących dziś w życie przepisów. Zmiany miały obowiązywać od 19 lutego br., ale pierwsza jego wersja miała wady i konieczna była z miana w ustawie.
Jolanta Ojczyk
17.12.2019
Środowisko

Urząd zaatakowany przez cyberprzestępców, wójtowi grozi kara

Samorząd terytorialny Nowe technologie RODO
Prezes UODO może wydać adresowaną do wójta gminy decyzję o zastosowaniu środków naprawczych w związku z niewłaściwym zabezpieczeniem strony internetowej urzędu, która padła ofiarą cyberataku. Jeśli środkom tym towarzyszyć będzie administracyjna kara pieniężna, zapłaci ją gmina jako osoba prawna. Ostatecznie konsekwencje może ponieść też konkretny pracownik.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.12.2019
Samorząd terytorialny Nowe technologie RODO

Resort klimatu połowicznie odciąża elektroniczny rejestr odpadów

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ministerstwo Klimatu częściowo uległo naciskom rzecznika małych i średnich przedsiębiorców i łagodzi przepisy dotyczące obowiązku ewidencji odpadów. Zdaniem Adama Abramowicza jednak to nie wystarczy, by zapobiec chaosowi w nowym roku. Resort nadal bowiem nie chce pójść na rękę branży odpadowej, która od 1 stycznia będzie musiała korzystać z elektronicznej bazy o odpadach.
Jolanta Ojczyk
17.12.2019
Środowisko Odpady Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Według ekspertów projektowane rozwiązania wzmocniłyby znaczenie i siłę dużych organizmów miejskich, co może gwarantować wzrost ich dochodów z PIT. Ich cel to także skuteczniejsze wspólne planowanie inwestycji z sąsiednimi samorządami Łodzi oraz lepsze wykorzystanie funduszy UE. Jednym z głównych zadań ma być organizacja transportu zbiorowego.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.12.2019
Samorząd terytorialny
Pracowników socjalnych jest zbyt mało, są przeciążeni zadaniami, pracują w stresie, często narażeni na agresję fizyczną lub słowną. A do tego czasem zarabiają mniej niż ich podopieczni uzyskują w formie świadczeń. Organizacja i warunki pracy pracowników socjalnych nie pozwalają w pełni na skuteczną realizację ich zadań w zakresie pomocy społecznej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Agnieszka Matłacz
16.12.2019
Pomoc społeczna