W niedzielę 22 marca 2020 r. planowane jest przeprowadzenie wyborów przedterminowych i uzupełniających w 9 miejscowościach. Chodzi o wybory do: Rady Gminy Strzelce Wielkie, Rady Gminy Pątnów, Wójta Gminy Wierzchlas, Rady Gminy w Stryszowie, Rady Gminy Boguty-Pianki, Wójta Gminy Jarosław, Rady Gminy Górno, Rady Gminy Smyków, Rady Gminy Łączna oraz Rady Miejskiej w Białej Piskiej.
Cena promocyjna: 12.52 zł
|Cena regularna: 13.9 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Wybory przedterminowe są planowane w kolejnych tygodniach
Kolejne wybory w wielu miejscowościach mają być przeprowadzone m.in. 29 marca oraz 5 kwietnia.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka o pilne przedstawienie stanowiska ws. zagrożeń dla wyborów przedterminowych i uzupełniających w najbliższym czasie. Chodzi o gwarancje praw wyborczych obywateli i ich bezpieczeństwa zdrowotnego.
Jak podkreśla, zagrożenia związane z epidemią koronawirusa znacząco ograniczą możliwość głosowania, a osoby poddane kwarantannie nie będą mogły wziąć udziału w wyborach.
RPO: poważne wyzwania organizacyjne i utrudnienia dla wyborców
Rzecznik podkreśla, że zorganizowanie głosowań będzie się wiązać ze szczególnie poważnymi wyzwaniami organizacyjnymi (m.in. powołanie składów właściwych komisji wyborczych). Wybory w tym okresie wiążą się również z utrudnieniami i ograniczeniami dla wyborców.
Adam Bodnar jest zaniepokojony o realizację zasady powszechności wyborów i gwarantowanie praw wyborczych (art. 62 ust. 1 Konstytucji). Wielotysięczna grupa wyborców została poddana kwarantannie w związku z pandemią koronawirusa. Grupa ta stopniowo się zwiększa, m.in. dotyczy to licznych obywateli polskich wracających z zagranicy. Nie ma zaś procedury umożliwiającej tej grupie wyborców oddanie głosu zdalnie.
Czytaj też: Stan nadzwyczajny przesunie wybory, ale nie wiadomo na jak długo
Zakaz gromadzenia się osób a powszechność wyborów
Według dr Liwiusza Laski, eksperta prawa administracyjnego, członka PKW, w czasie epidemii ludzie boją się wyjść z domu, więc wybory mogą być uznane za niereprezentatywne, bo określona grupa nie będzie głosowała. - Problem jest też, gdy na terenie danej gminy są osoby w kwarantannie wyłączone z możliwości głosowania - dodaje.
Jak zwracają uwagę profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego Anna Rakowska-Trela i Maciej Rakowski, wobec zagrożenia szybko rozprzestrzeniającą się chorobą wskazane będzie niedopuszczenie do gromadzenia się ludzi, co nierozerwalnie wiąże się z oddawaniem głosów i prowadzeniem kampanii wyborczej.
Jak powiedział rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski, samorządowe wybory uzupełniające muszą się odbyć, bo tak stanowi prawo. Jego zdaniem gminy zapewniają, że będą wyposażone w środki higieny, zarówno dla członków komisji wyborczych, jak i wyborców.
Cena promocyjna: 12.52 zł
|Cena regularna: 13.9 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.